eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Darowizna pieniężna z zagranicy


2019-09-19 13:45 autor: tchiba

1 611 odsłon

Darowizna pieniężna z zagranicy

Witam,

moja teściowa chce nam przekazać przelewem kwotę 200 tys. zł, którą przeznaczymy na zakup nieruchomości. Czy to prawda, że jeżeli darowizna przekroczy kwotę 9637 zł, ale my zgłosimy darowiznę do US w ciągu 6 miesięcy, to będziemy zwolnieni z podatku?

I pytanie o sytuację teściowej: od 30 lat jest w Stanach. Tam mieszka, tam pracowała, posiada mieszkania, które wynajmuje i ma z tego zarobek, tam się rozlicza podatkowo. US może chcieć sprawdzić skąd teściowa posiada pieniądze.

Czy teściowa, która od tak wielu lat mieszka i pracuje w Stanach, powinna mimo wszystko płacić jakieś podatki w Polsce (od dochodu)? Bo zastanawiamy się, czy ta darowizna nie skończy się na tym, że teściowa będzie płacić jakieś kolosalne kary.

Pytanie zaktualizowano 2019-10-05 08:07

Jeszcze jedno pytanie:
Teściowa ma w Polsce konto dolarowe, ale nie ma dostępu internetowego. Czy jeśli mąż, który jest pełnomocnikiem do konta, przeleje dolary na swoje konto i zatytułuje "darowizna od mamy dla .... (Imię syna)" to US uzna taki przelew i zwolni od podatku? (z tego co wiem, sama wypłata z konta mamy nie jest potwierdzeniem darowizny).
Czy będzie problem jeśli mąż przeleje te środki na konto dolarowe, które jest naszym kontem wspólnym? Mamy rozdzielność majątkową.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-09-26 17:01 autor odpowiedzi: Dorota Ł.

  Ad.1 Członkowie najblższej rodziny (małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha) są zwolnieni z opodatkowania jeśli zgłoszą darowiznę w ciągu 6 miesięcy do US.

  Z tym, że 
  zięć/synowa nie należy do powyższego katalogu najbliższej rodziny. Dlatego też darowizna na rzecz tych osób nie jest zwolniona z podatku. Aby nie podlegać podatkowi, teściowa musiałaby przekazać darowiznę tylko na rzecz swojego dziecka.

  Ad.2  US poski nie powinien sprawdzać teściowej, ponieważ ta zamieszkuje w Stanach od 30 lat i tam ma centrum interesów życiowych, a zatem nie posiada tzw. polskiej rezydencji podatkowej.

  Ad.3 Tylko, jeśli teściowa uzyskuje jakieś dochody rzeczywiście w Polsce, wtedy powinna od nich w Polsce płacić podatek. Jeśli w Polsce nie uzyskuje dochodów - nie ma od czego płacić polskich podatków.
  • polecam sprawdzić jeszcze przepisy z amerykańskiego fiskusa. Istnieje prawdopodobieństwo, że tam to darczyńca płaci podatek, który chyba może przerzucić na obdarowanych.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • karolina_89

  Dodano 2016-07-17 08:37 przez karolina_89

  Nieoprocentowana pożyczka od rodziców

  Rodzice chcą mi przekazać darowiznę i pożyczkę kwoty pieniężnej. Darowzinę zgłoszę w ciągu 6 miesięcy żeby nie zapłacić podatku a pożyczkę w ciągu 14 dni żeby uniknąć pcc. Pożyczka ma być nieoprocentowana, na 10 lat i ze spłatą do rąk własnych. Czy w takim przypadku będzie obowiązek zapłacenia podat...

 • Grzechu

  Dodano 2014-08-21 18:37 przez Grzechu

  Czy zapłacę podatek dochodowy od darowizny przekazanej przez siostrę?

  Witam,
  rodzice 10 lat temu przepisali na moją siostrę mieszkanie. Teraz siostra chce sprzedać mieszkanie i pieniądze ze sprzedaży przekazać mi.
  Moje pytanie brzmi, czy będę musiał odprowadzać jakiś podatek od otrzymanych pieniędzy i jak tak to w wysokości ilu procent?

 • mbzielinsk

  Dodano 2017-05-26 10:12 przez mbzielinsk

  Sprzedaż nieruchomości a późniejsza darowizna pieniężna. Czy występuje obowiązek podatkowy?

  Opis sytuacji: Ojciec jest w posiadaniu ziemi, nabytej przed 15 laty w ramach spadku/darowizny. Chce sprzedać ziemię, a następnie pieniądze uzyskane ze sprzedaży przekazać córce w ramach darowizny.Czy w takiej sytuacji powstaje obowiązek podatkowy lub konieczność przeznaczenia darowanych środków pie...

 • anulka515

  Dodano 2015-08-27 08:35 przez anulka515

  Podatek od darowizny ze sprzedaży mieszkania - matka i córka

  Mama sprzedała mieszkanie a pieniądze chce dać córce w formie darowizny kwota 200 tys. zł.Czy córka od tych pieniędzy na obowiązek zapłacić podatek lub czy musi je spożytkować na cele budowlane. Jeśli tak, jaki ma okres czasu na kupno np. ziemi pod dom?Dziękuję.

 • mbs68

  Dodano 2018-02-22 10:57 przez mbs68

  Podatek od darowizny

  Witam ponownie, sprzedaję wraz z mamą mieszkanie, które ja jako syn odziedziczyłem po tacie w zeszłym roku i mam zaświadczenie z US, że nie płacę podatku od spadku, a mama wykupiła je z gminy w 2008 roku, za pieniądze ze sprzedaży mieszkania.Ze swojej części chcę kupić mieszkanie na siebie, ale brak...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Upominki dla pracowników opodatkowane jak darowizny a nie pensja?

  Upominki dla pracowników opodatkowane jak darowizny a nie pensja?

  Okolicznościowe prezenty (upominki) od pracodawcy dla pracowników z okazji przejścia na emeryturę bądź wieloletniego jubileuszu pracy, jako darowizny nie będą stanowić nieodpłatnego świadczenia ze stosunku pracy. W rezultacie nie ...

 • Nagroda w konkursie: zbycie a podatek

  Nagroda w konkursie: zbycie a podatek

  Niechcianej nagrody można się pozbyć na różne sposoby. Jednym z nich jest darowizna. W tym przypadku podatek nie pojawi się po stronie darczyńcy. Trzeba się jednak liczyć z podatkiem po stronie obdarowanego. Prezent dla najbliższej rodziny ...

 • Renta dożywotnia (odwrócona hipoteka) w podatku dochodowym

  Renta dożywotnia (odwrócona hipoteka) w podatku dochodowym

  Nieruchomości nabyte w ramach tzw. renty dożywotniej spełniają definicje środków trwałych podlegających amortyzacji. Ich wartość początkową należy ustalić w wartości wykazanej w aktach notarialnych zakupu, które odzwierciedlają ich ...

 • Fiskus potwierdza: pieniądze bez podatku darować może dalsza rodzina

  Fiskus potwierdza: pieniądze bez podatku darować może dalsza rodzina

  Gdy umowa darowizny środków pieniężnych zostanie zawarta wyłącznie pomiędzy wnioskodawczynią a jej siostrą za zgodą jej męża (mąż siostry nie będzie stroną darującą) to darowizna taka będzie zwolniona z podatku od spadków i ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania