eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › darowzina mieszkania i zachowek


2009-08-05 14:56 autor: konto usunięte

3 833 odsłon

darowzina mieszkania i zachowek

Mój teść (wdowiec) darowizną przepisał mieszkanie własnościowe na mnie i męża (współwłaściciele) z zapisem dożywotniego prawa zamieszkania i opieki. Mieszkanie zostało wykupione od spółdzielni po śmierci teściowej. Na wykup daliśmy pieniądze my, ale nie mamy na to potwierdzenia, członkiem spółdzielni był teść i tylko on mógł dokonać zakupu. Również, to my zapłaciliśmy u notariusza za darowiznę. W mieszkaniu tym byliśmy zameldowani jeszcze przed darowizną. Mąż ma brata, któremu należy się zachowek po śmierci ojca, już zapowiedział nam, że spotkamy się w tej sprawie w sądzie. Czy to, że mieszkanie jest na mnie i na męża oraz to, że dbamy o teścia, remontujemy na własny koszt ma jakiś wpływ na wysokość zachowku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-08-12 17:59 autor odpowiedzi: stiven23

    O ile znam prawo bratu męża nie należy się zachowek. Uprawnionymi do zachowku są: dzieci (w Pani przypadku Pani mąż),małżonek, wnuki i rodzice spadkobiercy. Przy czym wnukom i rodzicom należy on się tylko w ściśle określonej sytuacji.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-13 12:52 autor odpowiedzi: konto usunięte

    "Nawet wówczas, gdy np. matka czy ojciec pozostawił testament tylko dla niektórych z najbliższych albo za życia rozdysponował cały majątek lub znaczną jego cześć, inni muszą otrzymać zachowek. Co ważne, zerowa wartość aktywów spadkowych nie wyłącza możliwości domagania się zachowku od spadkobierców."

    Ten zapis rozumię tak: teść za życia rozdysponował (darował)mieszkanie tylko jednemu z dwóch synów - czyli, drugi syn może domagać się zachowku, gdyż został pominięty przy podziale.

    Czy się mylę?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-13 15:42 autor odpowiedzi: stiven23

    Przepraszam, popełniłem wcześniej błąd logiczny przy korekcie min. pod względem ortograficznym wpisu nie wykasowałem słówka "nie". Powinno być "należy się" a jest "nie należy się".

    10 lat wstecz licząc od momentu otwarcia spadku w wartość braną do ustalanie podstawy zachowku liczą się darowizny które nie są drobnymi, zwyczajowymi darowiznami.

    Ponieważ w Pani przypadku darowizna była związana ze świadczeniem w zamian za nią a wartość podstawy do zachowku oblicza się w dniu jego ustalania ja osobiście skompletowałbym bym obecnie dokumentację związaną z świadczeniami które Państwo ponieśli w zamian za darowiznę (wydatki np: czynsz, opłaty medialne, remonty mieszkania tak bieżące jak i generalne jeśli miały miejsce, opłaty za leczenie czy opiekę na teściem itd). Jeśli na brata męża lub jego małżonkę czy też ich dzieci teściu w okresie ostatnich 10 lat dokonywał jakiejś wartościowszej darowizny czy też finansował jakieś ich wydatki i jest po tym ślad mogący to poświadczyć też bym je przygotował. Dokumenty te mogą być Pani potrzebne jak dojdzie do sprawy związanej z zachowkiem a wtedy skompletować je "na biegiem" może być kłopotliwe . Jeśli dojdzie do sprawy skorzystać z usług prawnej lub męczyć się samemu z bratem męża(nie wnikam tutaj w kwestię moralną jego postępowania).

    Jeszcze raz przepraszam za przypadkowy błąd j.w.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-25 12:43 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Proszę jeszcze raz o wyjaśnienie. Zachowek należy się bratu męża od majątku pozostałym po teściu. Ktoś mi ostatnio mówił, że jeśli mieszkanie było darowane za życia teścia, to nie będzie się zaliczało do zachowku, gdyż w momencie śmierci teścia nie było ono jego własnością. Do zachowku będą zaliczone tylko rzeczy osobiste, oszczędności, które do niego należały?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-09-01 13:48 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Art. 994. § 1. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

    § 2. Przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego.

    § 3. Przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania