eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Status podatkowy po powrocie na stale do Polski z USA po 28 latach legalnego pobytu


2016-12-16 22:00 autor: konto usunięte

7 274 odsłon

Status podatkowy po powrocie na stale do Polski z USA po 28 latach legalnego pobytu

Jesteśmy małżeństwem bezdzietnym. Z Polski wyjechaliśmy w 1989 r. - do USA. Powrót do Polski na stałe planujemy w 2018 r. Będziemy wówczas otrzymywać emerytury Social Security z USA i będzie to nasze jedyne źródło utrzymania.

Posiadamy obywatelstwo USA, pracowaliśmy tu legalnie cały czas, płaciliśmy wymagane podatki, mamy rozliczenia. W Polsce cały ten czas nie mieliśmy żadnych dochodów, nie wypełnialiśmy więc zeznań podatkowych w Polsce.

Dwukrotnie otworzyliśmy za pomocą pełnomocnika lokatę czasową na naszym koncie bankowym, z której był bardzo niewielki zysk i od tego zysku bank automatycznie potrącił podatek przy zakończeniu i likwidacji lokaty. Czy ta sytuacja zobowiązywała nas do wypełnienia zeznań podatkowych? Założyliśmy, że nie, skoro podatek od zysku został potracony przez bank.

Do Polski przyjeżdżamy co 2-3 lata, na nie więcej niż miesiąc - z wizytą. Jesteśmy obywatelami Polski, mamy w Polsce zameldowanie - w celu załatwiania formalności bankowych oraz obsługi naszych nieruchomości. W Polsce otworzyliśmy konto bankowe w celu transferowania funduszy z USA na budowę domu.

W Polsce posiadamy działkę budowlaną zakupioną jeszcze przed wyjazdem jako dzierżawę wieczystą. Działkę tę przekształciliśmy na własność hipoteczną w 2003 r. Czy przy jej sprzedaży będziemy musieli zapłacić podatek od zysku?
W 1996 r. kupiliśmy w Polsce mieszkanie - jako bazę na wakacje oraz na ewentualny przyszły powrót do kraju na stale.

W 2005 r. kupiliśmy dodatkową działkę budowlaną, na której budujemy przy pomocy rodziny dom mieszkalny metoda gospodarczą, jako ewentualną bazę na powrót do kraju na stałe. Dom jest prawnie oddany do użytku, ale nie całkiem wykończony.
W Polsce płacimy podatki od powyższych nieruchomości.

Sprawy finansowe w Polsce oraz te związane z budową domu załatwiamy za pomocą prawnie upoważnionego pełnomocnika, którym jest członek rodziny - siostra.
W urzędzie podatkowym powiedziano nam, że jeśli nie mamy w Polsce żadnego dochodu, to nie musimy składać zeznań podatkowych.

Chcielibyśmy się upewnić, czy w powyższej sytuacji kwalifikujemy się obecnie jako nierezydenci podatkowi w Polsce i nie podlegamy obowiązkowi podatkowemu.
W żadnym roku od 1989 r. nie przebywaliśmy w Polsce więcej niż 183 w roku.
Ośrodek naszych zainteresowań życiowych pozostaje obecnie w USA: praca, zamieszkanie, dom, podatki, opieka zdrowotna.

Rodzina w Polsce to matka, rodzeństwo i ich potomstwo. Nikt z rodziny nie jest zwiazany z nami finansowo, ani od nas zależny. Przeniesienie ośrodka zainteresowań życiowych nastąpi po przeprowadzce  z USA  do Polski na stałe i wówczas rozpocząłby się nasz status rezydenta podatkowego w Polsce. W Polsce mamy nieruchomości i zameldowanie, ale tam nie mieszkamy. Mieszkamy w USA.

Prosimy o ocenę, czy nasza interpretacja jest prawidłowa.

Mamy również kilka innych pytań:

Czy po powrocie na stałe do Polski możemy wpisać się na nowo do NFZ i korzystać z opieki medycznej w Polsce? Jeśli sprzedaż domu w USA nastąpi w tym samym roku co powrot do Polski na stałe, to czy będą wówczas z tego tytułu zobowiązania podatkowe w Polsce?

Podatki w USA będą płacone do momentu wyjazdu na stałe, a w Polsce od momentu przyjazdu na stałe. Czy taka interpretacja jest prawidłowa? W ciągu ostatnich 10 lat przekazywaliśmy do Polski via wire transfer fundusze na budowę domu.

Sumy te są udokumentowane dochodami w USA, zadeklarowane w USA w zeznaniach podatkowych. Wysyłane z oficjalnego konta banku w USA. Dwukrotnie przywieźliśmy po ok. $10 tys. osobiście i zdeponowaliśmy na naszym koncie w banku polskim.

Kilkakrotnie przekazaliśmy również do Polski via wire transfer fundusze pochodzące z konta emerytalnego 401K z miejsca zatrudnienia. Wszystkie przekazywane fundusze były przeznaczone na budowę naszego domu.

Prosimy o opinie na temat naszej sytuacji podatkowej i ewentualne porady jak prawidłowo i zgodnie z prawem załatwić formalności podatkowe po powrocie.

Dziękujemy,

Maria i Leszek

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-12-20 14:54 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

  Osoby, które nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. podlegają opodatkowaniu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski (art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ).

  Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się w m.in. przychody ze sprzedaży nieruchomości położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

  Podatek dochodowy od osób fizycznych (zwany dalej PIT) płaci się w przypadku uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

  Nie ma potrzeby "zapisywania się do NFZ". Od emerytury będzie potrącana automatycznie składka zdrowotna.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-12-20 14:56 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

  Szczegółowe informacje dotyczące formalności związanych z powrotem do kraju można uzyskać kontaktując się z serwisem powroty.

  W przypadku szczegółowych pytań dotyczących rozliczeń pomocna może okazać się Krajowa Informacja Podatkowa 0 801 055 055 (z telefonu stacjonarnego), bądź 022 330 0330 (dla połączeń z telefonów komórkowych).

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • MaverMG

  Dodano 2018-11-15 16:01 przez MaverMG

  Sprzedaż domu w Holandii

  Witam,zamierzam sprzedać dom w Holandii i wrócić do Polski. W Holadnii mieszkałem 8 lat, od ponad 3 mam dom. Jestem tu zameldowany i rozliczam się co roku. Czy muszę rozliczyć się w Polsce z zarobku ze sprzedaży?

 • Pyska

  Dodano 2018-03-14 10:33 przez Pyska

  Podatek od nieruchomości za granicą

  Witam, mam pytanie w sprawie podatku od sprzedaży domu za granicą, otóż przez 18 lat mieszkaliśmy w Anglii, pracowaliśmy, płaciliśmy podatki. Obecnie końcem lipca zamierzamy wrócić na stałe do Polski.Mamy dom w Anglii, który chcemy sprzedać w kwietniu. W Anglii nie płaci się podatku po sprzedaży, a ...

 • TomaszSnoch

  Dodano 2017-05-22 20:48 przez TomaszSnoch

  Praca w USA i pobyt stały w Polsce

  Witam,
  szukałem na internecie informacji, ale nie moglem znaleźć dokładnie tego co odnosi się do mojej sytuacji. A więc:
  1). W USA byłem przez 15 lat i postanowiliśmy wrócić do Polski. Pracuję na komputerze dla innej firmy i w tym celu założyłem firmę (Corporation) w USA. Pieniądze otrzymuję na kon...

 • Gocha2200

  Dodano 2017-03-30 09:18 przez Gocha2200

  Sprzedaż nieruchomości w Stanach a rozliczenie z US

  2 lata temu odziedziczyłam dom w Stanach Zjednoczonych, który w tym roku sprzedałam. Jak teraz mam rozliczyć się z Fiskusem? Czy muszę płacić podatek w Stanach, jeżeli jestem obywatelem polskim? Jeżeli tak, to ile on wynosi i jak dokładnie mam to zrobić?

 • michal11192

  Dodano 2015-11-19 14:49 przez michal11192

  Sprzedaż domu na działce po ponad 5 latach

  Witam, wczoraj pytałem o odsprzedać działki po upływie 5 lat. Mam jeszcze jedno pytanie i ostatnie obecnie przebywam za granicą, co jeśli kupię dwie działki w Polsce: na jednej wybuduję dom, oddam do użytku, a po upływie 5 lat sprzedam, a jakąś sumę z otrzymanych pieniędzy zainwestuję w drugi dom, d...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania