eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Czy przysługuje nam z mężem częściowe zwolnienie z podatku od spadku?


2016-10-02 16:29 autor: marysienka

1 836 odsłon

Czy przysługuje nam z mężem częściowe zwolnienie z podatku od spadku?

Dzień dobry,

Spadkodawcy zmarli w 2002 r. - tata, w 2006 - mama. W 2002 został sporządzony testament w formie aktu notarialnego, w którym moja mama przepisała połowę swojego majątku (dom, grunt) na mnie (córkę), a druga połowę na mojego męża.

Mój tata nie zostawił testamentu, dlatego 2011 r. zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe o stwierdzenie nabycia praw do spadku. W 2011 r. w US nie zgłosiłam nabycia spadku, bo nie zostałam o tym powiadomiona. Teraz w 2016 r. przyszło nam z mężem wezwanie do złożenia zeznania podatkowego (SD-3). US powiadomił mnie, że będziemy musieli z mężem zapłacić podatek.

Stad moje pytanie:

Czy w 2011 r. przysługiwało nam z mężem zwolnienie z podatku od spadku?

Czy w 2016 r. będziemy musieli zapłacić z mężem podatek od spadku z odsetkami podstawowymi czy obniżonymi od 2011 r.? Czy przysługuje nam częściowe zwolnienie z podatku od spadku? Jeśli tak, to na jakim formularzu powinno być złożone takie zeznanie?

Testament był sporządzony w 2002 r., powierzchnia użytkowa domu wynosi 71 m2. Cały spadek po mamie i tacie jest wart ok.100 tys. zł (grunt), budynek nie nadający się do zamieszkania, w bardzo złym stanie - stan surowy pomieszczeń, bez wody, gazu, energii, instalacji sanitarnej (nie wiem jaka ma wartość). Nie jest to gospodarstwo rolne, podatek od nieruchomosci (budynek), podatek rolny (grunt).

Dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-10-03 06:36 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Zwolnienie przewidziane dla najbliższej rodziny nie przysługuje. Rozliczyć należy się na formularzu SD-3. W ustawie jest przewidziana tzw. ulga mieszkaniowa zwalniająca od podatku nabyty budynek bądź lokal mieszkalny. Niemniej warunkiem jego zastosowania jest brak innych nieruchomości mieszkalnych u spadkobierców.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2017-10-23 19:50 przez konto usunięte

  Obniżenie podstawy opodatkowania od spadku - kilku spadkobierców

  Dzień dobry,wypełniając formularz zeznania SD-3 w rubryce G.2. jako nakłady wpisałem poniesione przeze mnie wydatki (chodzi o nieruchomości) między innymi spłatę zadłużeń i koszty postępowania spadkowego. Jeżeli chodzi o pozostałych dwóch spadkobierców to jeden z nich poniósł koszty pogrzebowe, nato...

 • tamilka742

  Dodano 2017-11-29 16:31 przez tamilka742

  Czy podatek od spadku zapłacony w USA można potraktować w jako „ciężary”, przy zgłaszaniu SD-3 w US?

  Rozliczam się w Urzędzie Skarbowym ze spadku z USA. Otrzymałam przelew na moje konto w Polsce. Czy podatek zapłacony w USA od spadku można potraktować jako '"ciężary i zadłużenia" i odliczyć od podstawy opodatkowania, czyli kwoty otrzymanego przelewu?Czy tak samo mogę jako "ciężary" odliczyć koszty ...

 • Maniu

  Dodano 2017-11-21 11:32 przez Maniu

  Jaki zapłacę podatek od spadku?

  Wujek (szwagier mojej babci), testamentem notarialnym zapisał mi nieruchomość w postaci własnościowego mieszkania w bloku. Otwarcie testamentu odbyło się w sądzie, gdzie obecnie czekam na postanowienie o nabyciu spadku.
  Obecna wartość tego mieszkania to około 145 000 zł, a moje pytanie brzmi: jaki p...

 • beta77

  Dodano 2017-04-26 20:11 przez beta77

  Podatek od spadku. Czy będzie zwolnienie?

  W listopadzie 2016 roku nabyłem wraz z siostrą spadek po 1/2 udziału po zmarłej mamie. Ojciec zmarł w 2010 r. Siostra od 30 lat jest obywatelką Niemiec i posiada obywatelstwo niemieckie, mieszka na terenie Niemiec. Czy tak jak ja jest zobowiązana złożyć w ciągu 6 miesięcy zgłoszenie SD-Z2 w polskim ...

 • gruby

  Dodano 2016-11-29 17:05 przez gruby

  Czy można uniknąć podatku po sprzedaży domu, który dostaliśmy po śmierci mamy?

  Zmarła mama.Z bratem otrzymaliśmy w spadku dom. Brat chce nas spłacić. Czy jeżeli przeznaczymy pieniądze na spłatę kredytu hipotecznego i remont domu, to unikniemy podatku?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania