eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Depozyt nieprawidłowy


2016-04-29 11:49 autor: Tadeuszz

2 623 odsłon

Depozyt nieprawidłowy

Mam pytanie do ekspertów na forum:

W okresie od 2011 r. do 2013 r. środki pieniężne były wielokrotnie przekazywane miedzy kontem bankowym matki a kontem bankowym syna (m.in celem lokowania środków na lokatach z wyższym oprocentowaniem), po czym środki te ponownie wielokrotnie wracały na konta matki-syna.

Wyszło tego około 150 000 złotych po każdej ze stron. Pytanie: w jaki sposób to opodatkować? Zgodnie z definicją depozyt nieprawidłowy to przechowywanie cudzych pieniędzy z możliwością rozporządzania nimi. Taka sytuacja (nawet bez formalnej umowy), rodzi po stronie przechowawcy obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% przechowywanej kwoty. Strony zgodnie potwierdzają, że miały miejsce między nimi depozyty nieprawidłowe.

Jednak stawka PCC wynosi 20%, jeżeli przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego podatnik powołuje się na fakt zawarcia umowy depozytu nieprawidłowego, a należny podatek od tej czynności nie został zapłacony. Analogiczna sankcja jest przy pożyczce.

Pytam ponieważ należą oni do zerowej grupy podatkowej i uważają, że spełnili warunek udokumentowania otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy (albo prowadzony przez SKOK), czy też przekazem pocztowym.

Moje pytanie: w jaki sposób to opodatkować: 2 czy 20%?

Pytanie zaktualizowano 2016-04-29 11:50

Dziękuje bardzo za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-04-29 13:51 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    A są w tym zakresie prowadzone jakieś czynności przez organy podatkowe? Jedynie bowiem te nakładają stawkę 20%. Sam podatnik natomiast nalicza stawkę 2%. Warto dodać, że zwolnienie z PCC dla najbliższej rodziny odnosi się jedynie do umów pożyczki, a nie depozytu nieprawidłowego.

    Tadeuszz skomentował/a odpowiedź 2016-04-29 13:57

    Witam. Tak są prowadzone czynności kontrolne. Pytanie czy do depozytu nieprawidłowego może znaleść zastosowanie przepis "biorący pożyczkę, o którym mowa w art. 9 pkt 10 lit. b Ustawy PCC (tj. w przypadku umowy pożyczki zawieranej pomiędzy osobami najbliższymi), powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, a nie spełnił warunku udokumentowania otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy, albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym" Ponieważ zgodnie z art. 845 k.c do depozytu nieprawidłowego stosuje się przepisy o pożyczce. Stad moje zakłopotanie? Skomplikowane to...Dziękuje za informacje

    Tadeuszz skomentował/a odpowiedź 2016-04-29 13:59

    2 % czy 20%w momencie powołania się podczas czynności kontrolnych.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-04-29 14:17 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Przy powołaniu się w czasie czynności przeprowadzanych przez urząd - stawka podatku wyniesie 20%,
    Co do skorzystania ze zwolnienia. Proszę zauważyć, że owszem, z jednej strony do depozytu nieprawidłowego kodeks cywilny nakazuje stosować przepisy o pożyczce, niemniej mówi o depozycie nieprawidłowym. W ustawie o PCC przy tym jest mowa zarówno o umowie pożyczki jak i umowie depozytu nieprawidłowego. Ustawodawca zatem rozróżnia te dwa pojęcia.
    Zwolnienia od podatków należy interpretować ściśle - nie stosuje się do nich wykładni rozszerzającej. Stąd - skoro ustawodawca zwolnienie odnosi jedynie do umowy pożyczki, ciężko będzie bronić pogląd, że ma ono zastosowanie także do depozytu nieprawidłowego.
    Proszę też zauważyć, że w przytoczonym art. 7 ust. 5 (sankcyjna stawka podatku) pkt 1 jest mowa zarówno o pożyczce jak i depozycie nieprawidłowym, zaś w pkt 2 jedynie o depozycie nieprawidłowym. Gdyby zatem i tutaj ustawodawca chciał się odnieść do depozytu nieprawidłowego - uczyniłby wprost w omawianej regulacji.
    Stąd moim zdaniem taka linia obrony ma małe szanse powodzenia.

    Pytanie jednak czy powołanie się już nastąpiło czy też jesteśmy jeszcze przed tym etapem. Aby bowiem fiskus zastosował sankcyjną stawkę podatku, musi nastąpić takie powołanie. Jeżeli natomiast podatnik sie na to nie powoła, a organ podatkowy sam ustali, że taka czynność cywilnoprawna miała miejsce, będzie obowiązany do zastosowania zwykłej stawki podatku, czyli 2%.

    Tadeuszz skomentował/a odpowiedź 2016-04-29 17:03

    A co mam rozumieć przez powołanie? W jaki sposób ono następuje? Pani z kotrolii stwierdziła ze według niej są to depozyty nieprawidłowe a my jak sie zapoznalismy z definicja stwierdzilismy ze pasuje ona. Jednak pisemnego oswiadczenia nie skladalismy? Moje pytanie czy jest mozliwosc pismnego oswiadczenia teraz ze byly to pozyczki (Ze wzgledu na duzoooo lagodniejsza staawke sankcyjna) i jaka jest rożnica między depozytem a pozyczka? Chcialbym powiedziec ze przelewy robione były nieswiadomie pieniadze pochodza z legalnego zrodla i wizja opodatkowania kilkukrotnie tych samych pieniedzy tak wysyka stawka jest przerazajaca. Jeszcze raz bardzo dziekuje!

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • PiZet

    Dodano 2014-08-06 18:51 przez PiZet

    Komitet społeczny a podatki i konto bankowe

    Witam,
    komitet społeczny, nie mający REGON i KRS, a tym samym nie mający możliwości założenia konta bankowego, zamierza zbierać fundusze na cele określone w akcie założycielskim. Czy może korzystać z użyczonego konta w oparciu o umowę użyczenia?
    Czy w przypadku wydatkowania otrzymanych wpłat - darow...

  • PLUSPLUS3

    Dodano 2015-06-30 14:26 przez PLUSPLUS3

    Konto na mnie, a pieniądze są mamy przesyłane z zagranicy

    Dzień dobry, mama pracuje za granicą. Z uwagi na to, iż nie może przyjechać do Polski, na jej prośbę otworzyłam rachunek bankowy w Polsce, by mogła tutaj przesyłać swoje pieniądze. Jednakże bank nie wyraził zgodny na otwarcie rachunku na jej dane, dlatego otworzyłam rachunek na siebie dla niej.
    Czy ...

  • Code

    Dodano 2014-09-13 16:56 przez Code

    Przychody na paypal

    Witam,
    jako że nie posiadam własnego konta bankowego, założyłem mojemu tacie konto paypal na jego imię i nazwisko (abym mógł wypłacić pieniądze z paypal na konto bankowe). Na to konto paypal przychodzą różne kwoty od 4-160 euro w różnych odstępach czasu (opcja wyślij pieniądze znajomym/rodzinie w pa...

  • Guji

    Dodano 2020-09-28 11:24 przez Guji

    Przelew pieniędzy na konto bankowe rodzica

    Na początku kwietnia bieżącego roku przekazałam mojej mamie przelewem (tytuł przelewu "przelew") ok. 15 000 zł. Pieniądze miały być przeznaczone na zakup auta dla mnie. Osobiście nie mogłam być przy zakupie jak również nie mogłam przekazać pieniędzy w gotówce, ponieważ byłam tymczasowo poza miejscem...

  • kiko

    Dodano 2020-04-25 20:27 przez kiko

    Czy mąż musi wyrazić zgodę na piśmie by matka przekazała darowiznę dla naszego syna>

    Jestem mężatką. Mamy wspólność ustawową. Mieszkamy razem, rozliczamy podatek dochodowy oddzielnie. Konta bankowe mamy oddzielne. Chcę przekazać, darowizną, dużą sumę pieniedzy naszemu synowi - chcę mu przelać pieniądze ze swojego konta bankowego na jego konto bankowe. Czy mąż, a jego ojciec, musi wy...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania