eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › spozniony podatek od spadku.


2009-03-31 10:23 autor: jadzian64

2 272 odsłon

spozniony podatek od spadku.

Ile zaplaci podatku od spadku/spadek to mieszkanie wlasnosciowe,w ktorym mieszka/moja mama-3lata po smierci taty.Zaznacze,ze sprawa o notarialne poswiadczenie dziedziczenia jest dopiero w toku.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-04-06 15:36 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Późno rozpatrujecie sprawę spadkową. A kiedy dokładnie zmarł ojciec? - może będzie tu miało zastosowanie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Stawki podatku znajdują się Tutaj

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-04-06 16:15 autor odpowiedzi: hania1972

    Witam,

    Z góry przepraszam, że wpisuję się w tym wątku, ale nie wiem jak napisać nowy wątek. Ogromnie zależy mi na szybkiej odpowiedzi. W maju 2008 roku umarł tato. Mieszkanie które tato zostawił miało 50%udziału taty i 50% udziału mamy. Sprawa spadkowa o mieszkanie została zakończona kilka miesięcy póżniej. Jest trzech spadkobierców części taty, córka, syn, żona (mama). Pomiędzy nas wszystkich została podzielona połowa udziału taty. Fakt odziedziczenia spadku został zgłoszony do Urzędu Skarbowego po dwóch miesiącach. W związku z opóźnieniem tylko ja (córka) z racji tego że nie byłam tam zameldowana musiałam zapłacić podatek od swojej części. W tej chwili jesteśmy w trakcie sprzedaży tegoż mieszkania - z otrzymanych pieniążków zamierzamy kupić 2 odzielne mniejsze mieszkania jedno dla mamy drugie dla brata, pytanie moje jest takie: czy istnieje możliwość aby na Akcie Własności obu mieszkań widniała jedna osoba, np. brat - jako kupujący? a w treści zaznaczyć pochodzenie pieniędzy tzn. od mamy i ode mnie. Dziękuję za szybką odpwiedz, bardzo zależy mi na czasie.

    Pozdrawiam,

    Hania Tyloch

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-04-06 17:17 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    A co takie działanie miałoby na celu?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-04-06 17:29 autor odpowiedzi: hania1972

    bardzo dziekuje za tak szybka odpowiedz, postaram sie to wytlumaczyc mianowicie, chodzi nam o podatek od kupna nieruchomości, czy jedna osoba widniejąca na akcie notarialnym bedzie wystarczajacym dowodem tego ze pieniadze ktore zostaly nabyte poprzez sprzedaz tego mieszkania w calosci zostaly przeznaczone na kupno dwoch osobnych mieszkan dla mamy i brata. Wszyscy bedziemy musieli wykazac dokumentacje gdzie zostaly ulokowane pieniadze po sprzedazy mieszkania, dlatego tez zastanawiam sie czy mozemy zrobic tak jak napisalam wyzej, mama i ja nie chcemy byc wlascicielami zakupionych nieruchomosci tylko przekazac swoje pieniadze na ten cel. Wiem, ze mozna bedzie to udowodnic poprzez konto bankowe. Pieniadze ze sprzedazy mieszkania wplynely juz na konto brata i wkrotce wplyna na konta bankowe osobom ktore maja sprzedac nam mieszkania.

    Czy to bedzie wiarygodny dowod, czy to wystarczy na to aby udowodnic, na jaki cel zostaly przeznaczone te pieniadze? Czy jednak istotny jest akt notarilany?

    Pzdr

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-04-06 17:36 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Coś mi tu nie pasuje. Chodzi o podatek od kupna czy od sprzedaży nieruchomości? - to dosyć istotna różnica - ten pierwszy to zapewne podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi w przypadku umowy kupna sprzedaży nieruchomości 2%. Ten drugi to podatek dochodowy, którego wysokość jest różna w zależności od daty nabycia nieruchomości. Różne są także zwolnienia z tego podatku.

    Spraw numer 2, to czy czasem brat z matką nie utracą prawa do ulgi w podatku od spadków i darowizn, bo rozumiem, że skorzystali z tej, która jest określona w art. 16 ustawy.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-04-06 17:54 autor odpowiedzi: hania1972

    zgadza sie oni skorzystali z tej ulgi, jednak powiedziano nam, ze jesli sprzedamy mieszkanie w ciagu 5-ciu lat i kupimy nastepne mniejsze (w zwiazku z tym ze to odziedziczone jest drogie w utrzymaniu) ulga nie bedzie odebrana, jednak nurtuje mnie to, jesli na akcie bedzie tylko jedno nazwisko jako wlasciciel to czy US nie bedzie domagal sie od nas (mnie i mamy) wytlumaczenia sie gdzie sa pieniadze z naszych udzialow? i czy nie bedzie czasami rzadal pieniedzy w zwiazku z tym ze nie mozemy udowodnic gdzie sie podzialy te pieniadze?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-04-13 15:33 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Wszyscy, którzy skorzystali z tego zwolnienia musieliby zakupić inną nieruchomość/nieruchomości i dla siebie a nie na rzecz innego członka rodziny/innej osoby. Proszę się jednak dokładnie upewnić w US, że to zwolnienie będzie zachowane. Fiskus z reguły dosyć rygorystycznie podchodzi do tego tematu.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania