eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Działalność gospodarcza w domu.


2007-12-17 11:48 autor: kukiredrum

14 058 odsłon

Działalność gospodarcza w domu.

Witam

Chciałbym założyć działalność w domu prowadząc sklep internetowy, dom jest własnością moich rodziców, czy jest możliwość przeznaczenia części domu na firmę jednoosobową, jeśli nic tu nie jest moją własnością i jak to jest z opłacaniem podatku od tej części przeznaczonej na działalność

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI (pokaż stronicowane)

 • 2007-12-18 08:12 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Oczywiście, że jest możliwość przeznaczenia części nieruchomości na prowadzenie działalności gospodarczej. Proponowałbym w tym przypadku spisać z rodzicami umowę bezpłatnego użyczenia części tej nieruchomości (np. pokoju, strychu itp., gdzie będzie ta działalność prowadzona). Właściciel nieruchomości (czyli rodzice) będzie musiał zgłosić w swoim urzędzie miasta lub gminy fakt przeznaczenia części tej nieruchomości na prowadzenie owej działalności gospodarczej (podaje się to w metrach kwadratowych). Od tej części będzie trzeba zapłacić wyższy podatek od nieruchomości.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2007-12-18 16:23 autor odpowiedzi: kukiredrum

  Jeśli dom jest na 2 współwłaścicieli to przy zgłaszaniu faktu przeznaczenia części nieruchomości na prowadzanie działalności, do urzędu muszą się zgłosić obydwaj współwłaściciele? Czy ewentualnie dałoby się tego jakoś uniknąć, ponieważ jak w moim przypadku jedna osoba znajduje się za granicą.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2007-12-19 14:46 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  A na kogo przychodzi decyzja w sprawie podatku od nieruchomości?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2007-12-19 16:01 autor odpowiedzi: kukiredrum

  Na dwie osoby na tych dwóch współwłaścicieli.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2007-12-19 18:45 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Proszę się zapytać w gminie lub urzędzie miasta. Ale wydaje mi się, że obecność jednego współwłaściciela powinna wystarczyć. Nie mam jednak pewności.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-04-22 12:33 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Cytuję, co napisał/a Krzysztof S.

  Właściciel nieruchomości (czyli rodzice) będzie musiał zgłosić w swoim urzędzie miasta lub gminy fakt przeznaczenia części tej nieruchomości na prowadzenie owej działalności gospodarczej (podaje się to w metrach kwadratowych). Od tej części będzie trzeba zapłacić wyższy podatek od nieruchomości.

  Temat co prawda nie jest najnowszy, ale może komuś się przyda ta informacja:

  jeżeli działalność gospodarcza prowadzona jest w lokalu mieszkaniowym bez wyłączenia funkcji mieszkalnych (inaczej mówiąc mieszkasz w pokoju w którym masz biurko i komputer) to płaci się podatek jak od lokalu mieszkaniowego czyli sporo mniejszy. Taką opinię wydał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 11 sierpnia 1992 r (syg.akt SA/Wr 650/92). Orzeczenie jest nadal aktualne.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2010-02-08 12:37 autor odpowiedzi: konto usunięte

  czyli, że jeśli będe miał firmę zarejestrowaną na pokój, to nie muszę tego zgłaszać do spółdzielni?, czy muszę zgłosić?, ale oni nie mogą mi zwiększyć czynszu, opłat za wodę, prąd,gaz?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2010-02-08 18:49 autor odpowiedzi: ZulkaM

  Jeśli jest to działalność jednoosobowa, to nie zgłaszasz.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-09 17:59 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam,

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-09 18:04 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam,

  Wracając do powyższego tematu, również mam pytanie. Planuję rejestrację działalności w domu, którego właścicielem jest tata. Na potrzeby prowadzenia działalności wykorzystywane będzie pomieszczenie, z któego korzystam również do celów mieszkalnych więc rozumiem że w tej sytuacji zgłaszanie tego w urzędzie gminy nie jest konieczne? Druga sprawa - czy z kolei zgłaszając ten fakt w UG i płacąc za tą część większy podatek dochodowy, w takiej samej proporcji będę mogła sobie wliczyć w koszty wszystkie opłaty medialne? I czy przeznaczając tą część już na potrzeby działalności gospodarczej utracę możliwość do korzystania z niej do celów mieszkalnych? Co jest korzystniejsze?

  konto usunięte zaktualizował/a odpowiedź 2012-03-09 18:05

  chodziło mi oczywiście o wyższy podatek od nieruchomości :)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-03-09 18:48 autor odpowiedzi: ASK Analizy Szkolenia Konsulting

  Jeżeli nie ma konieczności zgłaszania działalności w swoim mieszkaniu / pokju / domu, to lepiej nie zgłaszać - podatek jest  o tyle wyższy, że nawet jak się koszty mediów proporcjonalnie uwzględni, ro sie nie opłaca. Czasem jednak trzeba zglosić, bo się coś produkuje w domu i to już trzeba zgłosić. Jak sie tylko zarządza z własnego pkoju (komputer i biurko) to nie trzeba zgłaszać.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-08-06 18:46 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam

  Ja dziś byłem w Urzędzie Gminy, ponieważ wezwano mnie do deklaracji podatku od nieruchomosci. Miesiac temu założyłem GD (sprzedaz internetowa przedmiotów wirtualnych, wiec nie potrzebuje powierzchni magazynowej).

     W swojej interpretacji uznałem, że skoro DG nie wyłacza lokalu (mieszkam u rodziców w domu, rodzice odprowadzają podatek wg preferencyjnej stawki dla rolnikow) z funkcji mieszkalnej, nie muszę tego zgłaszać. W urzedzie powiedziano mi powiniennem to zgłosic. problem polega na tym ze skoro zadeklaruję zmiane przeznaczenia pokoju (w zasadzie to rodzice powinni) to:

  1. Nie bedzie to zgodne ze stanem faktycznym.

  2. Mogę zostac ukarany za niezgloszenie w UG zamiaru aranzacji pokoju na cele DG, które powiniennem zlozyc na 30 dni przed rozpoczeciem działalnosc.

  3. Bede musiał sporzadzić z rodzicami umowe o użyczenie pokoju na cele GD.

  Informacja ta bardzo mnie zaskoczyła, wiec powiedzialem ze mam jescze kilka dni na złozenie deklaracji.

  Wiec jak to jest?

  Jaka jest podstawa prawna do tego, ze nie ma koniecznosci zglaszania jesli DG nei wylacza lokalu z funkcji mieszkalnej?

  Czy musze użyczac od rodzicow lokal skoro jako czlonek rodziny mam prawo do jego uzytkowania?

  Jak to mozliwe ze na mocy 6 pkt 6 ustawy o podatkach lokalnych zostalem wezwany do zlozenia deklaracji, skoro nei jestm wlacicielem lokalu? Przeciez nie powstał obowiazek podatkowy, bo nic nie nająłem, nie kupilem a jedynie zalozylem DG?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-08-07 08:27 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Odpowiedź po części została udzielona wyżej. To nie Pan składa deklarację na podatek od nieruchomości w urzędzie, a właściciel czyli w tym przypadku rodzice. Pytanie co Pan rozumie przez aranżację pokoju: czy będzie to pomieszczenie służące jedynie prowadzeniu działalności gospodarczej, czy po prostu w jednym miejscu ustawi Pan komputer, biurko i trochę innego sprzętu, zaś w drugiej jego części będzie Pan normalnie mieszkał (funkcja sypialniana)? Są orzeczenia sądowe jak i chyba jedna interpretacja które mową, że jeżeli firma jest w pokoju, który spełnia także funkcję mieszkalną, należy podatek liczyć wg stawki przewidzianej dla nieruchomości mieszkalnej (czyli wg niższej wartości).

  Proszę udać się do gminy i przedstawić taką argumentację. Zobaczymy co zrobią. Umowa użyczenia to w tym przypadku szczegół techniczny przy pozostałych problemach. Jej spisanie w zasadzie na nic nie wpływa.

  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2012-08-07 08:30
  Prezydent Łodzi pismo z dnia 3 sierpnia 2007 r. nr IIIRF 31100/1/02/07 (dostępne w sieci) - warto się zapoznać :),

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-08-07 08:56 autor odpowiedzi: konto usunięte

     Zadne zmiany w pomieszczeniu nie miały miejsca. Pracuje na prywatnym komputerze, a do działalności musiałem jedynie zakupic i zainstalować oprogramowanie. W pokoju znajduje się biurko, regał i łóżko, więc nie wyłacza to funkcji mieszkalnej. Dziś znalazłem wyrok NSA z 1992-08-11 (SA/Wr 650/92), więc przynajmniej mam na czym się oprzeć.

     Zastanawiałem się też nad sporządzeniem z rodzicami umowy użyczenia z wyraźnym zaznaczeniem, że lokal nie może zostać wyłaczony z funkcji mieszkalnej, co mogłoby być dobrym argumentem w dyskusji.

     Zastanawia mnie też kwestia podatku od gruntu. Referent mówił, że należy wyznaczyć scieżkę do lokalu od najbliższej drogi lokalnej. Gdy spytałem się na mocy jakich przepisów, nie potrafił sobie przypomnieć. Wiem że z urzędem powinno rozmawiać się na piśmie, jednak w moim przypadku (2 dni na złożenie deklaracj) to nie wyjdzie.

   Czy w przypadku, gdy działalność ma charakter zdalny albo wyjadowy, więc nie przyjmuje się interesantów w domu należy płacić taki podatek?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-08-10 18:31 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Można powalczyć o to, aby nie płacić. Co do tej dróżki no właśnie - ciekawa sytuacja prawda - bo jakby Pan chciał tę dróżkę np. kostką wyłożyć i wrzucić sobie to w koszty, to urząd skarbowy to zakwestionuje, jako że dróżka ta nie będzie służyć jedynie dg, ale także przejściom prywatnym. Fajnie prawda :). A czy ten referent określił szerokość tego przejścia? :D - ma to być metr, 30 cm czy może jeszcze jakaś inna wartość (oczywiście prawem określona)?

  Nie ma Pan wrażenia że dochodzimy do absurdów?

  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2012-08-10 18:33
  A co zrobić jak my wyznaczymy jeden pas, a klienci się uprą, żeby chodzić z drugiej strony? :>

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-10-10 17:13 autor odpowiedzi: asyd

  czy jest jakies prawo które zabrania np heblowania, ciecia itp wykonywania glosnych czynnosci( oczywiscie wykluczamy remont) w mieszkaniu? dodam ,że mieskzanie jest na najwyzszym pietrze i reszta lokatorów bloku ma kłopot.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-05-11 18:56 autor odpowiedzi: glorius

  Bardzo proszę o pomoc - w domu rodziców gdzie jestem zameldowany mam otwartą DG - chcę odpowiednią cześć wydatków na energię elektryczną i inne media księgować w koszty - kto wypełnia druk IN-1 który chcą ode mnie w urzędzie miasta? włascieciele  czyli moi rodzice? czemu ktoś wyżej pisze że to się nie opłaca? u mnie za m2 pomieszczenia płaci się 20zł rocznie czyli za 10m- 200 zł rocznie, za to księguje sie media no i jak rozumiem można też ewentualne koszty renowacji pomieszczenia? bardzo proszę o odpowiedź

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-05-15 08:24 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Deklarację w zakresie podatku od nieruchomości składa tutaj nie kto inny, jak właściciel tejże nieruchomości, czyli rodzice. W dalszym ciągu to na nich ciąży obowiązek zapłaty tego podatku nie na Panu.
  Co do księgowania mediów w koszty, w jakiś sposób trzeba ustalić ich wartość. Zapewne podliczniki nie wchodzą w grę. Stąd księgowania będą dokonywane na podstawie sporządzanych w tym celu dowodów wewnętrznych. Rozumiem, że ma Pan spisaną z rodzicami umowę użyczenia pomieszczenia na potrzeby dg. Jeżeli całe pomieszczenie będzie służyć prowadzonej firmie wtedy tak - koszty jego remontów (ale nie modernizacji) będzie można zaliczać w ciężar kosztów uzyskania przychodu.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania