eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › PKPiR przychody prywatne a przychody z działalności


2014-09-04 12:47 autor: becool8812

2 810 odsłon

PKPiR przychody prywatne a przychody z działalności

Witam,

zaczynam pracę na na umowę o pracę i dodatkowo muszę założyć własną działalność do rozliczania prowizji, a usługi z działalności będą wykonywane dla tego samego pracodawcy, u którego będę zatrudniony.

Czy przychody z umowy o pracę będą wchodziły w związku z powyższym do przychodów działalności, czy będą to moje prywatne przychody? Jeżeli będą wchodziły w przychody działalności, to mają być wpisane w kolumnę podstawowych przychodów czy pozostałych przychodów? Kwotę wynagrodzenia wpisywać w wartości brutto czy netto?

I ostatnie pytanie, jeżeli to będą przychody z działalności, to czy będę się z urzędem rozliczał tylko jako osoba prowadząca działalność (przychody z działalności i etatu), czy przychody z umowy o pracę będę też musiał rozliczać jako osoba prywatna jakoś dodatkowo?

Pytanie zaktualizowano 2014-09-04 14:07

Jeszcze jedno pytanie przyszlo mi do głowy podaczas zapoznawania sie z tematem PKPiR i własną działalnością, być moze dziwne odrobine. Mianowicie biuro w którym będę pracował jest oddalonye 10km od mojego miejsca zmieszkania. Obowiazki z tytulu umowy o pracę oraz usługi świadczone w zakresie działalności będę wykonywał głównie właśnie w owym biurze. I tutaj narodziło się pytanie pod jakim adresem zarejestrowac działalność? W miejscu zamieszkania czy musi to być adres biura? Pytam o to ponieważ będę również rozliczał kilometrówke dla auta na dojazd z domu do biura (wpis np. dojazd do miejsca wyk. działalności) i czy zarejestrowanie dzialalności pod adresem domowym wykluczałoby wtedy możliwość korzystania z kilometrówki bo miejsce zarejestrownia pokrywaloby się z miejscem zamieszkania(wiec teoretycznie nie dojeżdżam do innego miejsca w celu wykonywania działalności skoro adresy są takie same), podczas gdy dojeżdżał jednak będę i to codziennie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-05 13:47 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jeżeli miejsca prowadzenia firmy będą dwa (czyli dom plus biuro oddalone o X kilometrów), to należy wpisać dwa adresy na wpisie. Niemniej musi Pan posiadać jakiś tytułu prawny do tych miejsc (np. umowa najmu). Niemniej w opisanej sytuacji z kilometrówką może powstać spór z fiskusem. Zakładam bowiem, że za jednym wyjazdem będą zarazem świadczone usługi w ramach umowy o pracę jak i w ramach działalności gospodarczej. A w przypadku umowy o prace koszty są zryczałtowane, nie można przyjąć rzeczywistych w postaci faktur za paliwo (z pewnym wyjątkiem dotyczącym innych środków transportu).

  Co do rozliczania przychodów z firmy i umowy o pracę. W księdze wykazujemy jedynie te z firmy. Wynagrodzenie z umowy o pracę idzie odrębnym trybem. Dopiero w PIT rocznym dochody te zostaną zsumowane (ale i tak będą wykazywane odrębnie, przy założeniu że działalność gospodarcza jest opodatkowana skalą podatkową).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-05 21:57 autor odpowiedzi: becool8812

  znalazlem takie cos: "Może się jednak zdarzyć, że przedsiębiorca poza wykonywaną działalnością będzie wykonywał czynności zarobkowe jako osoba prywatna. Wówczas osiągane przychody nie będą stanowiły podstawy do opodatkowania w ramach działalności gospodarczej. Będą zatem prywatnymi przychodami przedsiębiorcy, z których rozliczy się na koniec roku podatkowego, jako z przychodów z odrębnego źródła niż działalność gospodarcza. Należy tutaj jednak zaznaczyć, że przedsiębiorca nie może wykonywać jako osoba prywatna czynności takich samych jak zadeklarowane w prowadzonej działalności (zgodnie ze zgłoszonymi PKD). Wówczas bowiem przychody z tych tytułów powinny być traktowane jako przychody z działalności." Jak Pan się do tego odniesie?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-10 13:34 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Zapewne zaczerpnął to Pan z artykułu dotyczącego umów zleceń/o dzieło zawieranych w ramach prowadzonej firmy oraz poza nią o tym samym zakresie. Chodzi tutaj o to, aby nie robić sobie optymalizacji podatkowej w ten sposób, że część takich dochodów rozliczę skalą, a inne ryczałtem czy podatkiem liniowym, dzięki czemu moje zobowiązanie podatkowe będzie mniejsze.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-12 09:56 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

  Dodatkowo jeżeli z umowy o pracę osiągane wynagrodzenie będzie wyższe lub równe minimalnemu wynagrodzeniu za pracę (w 2014 roku to 1680 zł), z prowadzonej działalności obowiązkowo należy opłacać tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Z uwagi na fakt, że prowadzona działalność gospodarcza jest wykonywana na rzecz pracodawcy, nie przysługują małe składki ZUS.

  Pracodawca po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do końca lutego ma obowiązek wystawić PIT-11, na którego podstawie należy rozliczyć dochody z tytułu umowy o pracę na deklaracji PIT-37 (lub PIT-36 w przypadku opodatkowania dochodów z działalności wg skali).

  Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-12 21:37 autor odpowiedzi: becool8812

  Czyli w moim przypadku będę składał tylko jedną deklaracje podatkowa czyli PIT-36 rozliczając w niej razem dochody z umowy o pracę i działalności razem jeżeli działalność będzie na zasadach ogólnych na skali podatkowej tak? Czy musze złożyć i PIT-37 i PIT36 osobno?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-18 06:52 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Nie - w takim przypadku ujmujemy wszystko na PIT-36 (w uproszczeniu mówiąc na PIT-36 wykazuje się wszytko to, co jest na PIT-37 plust inne rzeczy).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • EsperanzaDMV

  Dodano 2016-04-07 00:04 przez EsperanzaDMV

  Korekta PIT-37 po otrzymaniu PIT-8C po terminie

  Witam,pracuję na podstawie umowy o pracę, rozliczyłem już PIT-37, wyszło mi do zapłaty 2 zł podatku, rozliczyłem go na samym początku marca, jeszcze nie zapłaciłem tej astronomicznej kwoty.Tydzień po wypełnieniu PIT-a, przyszedł do mnie (już w marcu, stempel pocztowy jest na 01/03/2016!) PIT-8C ("In...

 • Tereskap

  Dodano 2015-01-30 14:00 przez Tereskap

  Jak rozliczyć się przy rozdzielności majątkowej za 2014?

  Ja pracuję na umowę o pracę, mąż rozlicza się w KPiR. Mamy troje dzieci i rozdzielność majątkową.Jak mogę się rozliczyć za 2014?

 • 88_Monika_88

  Dodano 2014-03-11 21:30 przez 88_Monika_88

  Działalność gospodarcza i umowa o pracę a rozliczenia roczne

  Witam,
  prowadzę działalność gospodarczą i jestem zatrudniona na umowę o pracę, nie zgłosiłam tego pracodawcy i on odliczał mi kwotę wolną od podatku.
  Czy w zeznaniu rocznym mogę to jakoś uregulować, jak powinnam poprawnie rozwiązać tą sytuacje?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-12-28 08:27 przez konto usunięte

  Komis odzieżowy. Jak prowadzić i jak się rozliczać?

  Witam i proszę o radę,
  jestem zatrudniona na etacie. Dodatkowo planuję na wiosnę otworzyć działalność. Komis odzieżowy (na zasadzie butiki z selekcjonowanymi ubraniami, akcesoriami galanterią). Jako etatowiec powinnam otworzyć działalność preferencyjną? Mam szansę na niższy podatek? Czy prowadząc ko...

 • becool8812

  Dodano 2015-09-19 12:40 przez becool8812

  Dochody z działalności i umowy o pracę - progi podatkowe

  Witam,mam działalność (opodatkowanie na zasadach ogólnych) oraz umowę o pracę. Umowa najniższa krajowa, czyli 21 tys. zł brutto rocznie, do dziś dochód brutto z umowy o pracę to 15750 zł. Dochód z działalności to 70 tys. zł do dziś. Do tej pory zaliczki na podatek liczyłem po podatku 18%. Sumując do...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Dochody z umowy o pracę i zlecenia a Polski Ład. Na co zwrócić uwagę w 2022 r.

  Dochody z umowy o pracę i zlecenia a Polski Ład. Na co zwrócić uwagę w 2022 r.

  Głównym źródłem przychodów w Polsce jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. O czym pamiętać w kontekście zmian wprowadzonych przez Polski Ład, gdy oprócz umowy o pracę ma się dodatkowe źródło dochodów z umowy zlecenia ...

 • Dropshipping możliwy bez podatku VAT?

  Dropshipping możliwy bez podatku VAT?

  Według danych polskiej Ambasady w Pekinie obroty towarowe Polski z Chinami osiągnęły w 2017 r. wartość 29 331 mln USD, zaś wartość chińskiego importu do Polski wzrosła o blisko 3,1 mld USD (w stosunku do 2016 r.). W 2017 r. nastąpiło ...

 • Rozliczenie PIT: dochód z pracy i działalność gospodarcza za granicą

  Rozliczenie PIT: dochód z pracy i działalność gospodarcza za granicą

  Dochody z pracy w Polsce tutaj są opodatkowane. Natomiast w przypadku opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym, ta ich część, która przypada na wynajem nieruchomości w Wielkiej Brytanii, nie będzie wykazywana w ...

 • Umowa o pracę w Szwecji bez podatku w Polsce?

  Umowa o pracę w Szwecji bez podatku w Polsce?

  Podatnik, który pracuje w Szwecji na podstawie umowy o pracę, zaś w Polsce prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo - w RP rozlicza się jedynie z dochodów z działalności gospodarczej. Dochody szwedzkie są zwolnione od ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania