eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Darowizna mieszkania, opłata od tego i sprzedaż


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2014-07-01 22:07 autor: ULA1238

5 089 odsłon

Darowizna mieszkania, opłata od tego i sprzedaż

Otrzymałam w spadku (testamentem) połowę mieszkania (drugą otrzymał brat) od naszej mamy. Od momentu podpisania aktu dziedziczenia upłynęło 7 miesięcy. Wiem, że sprzedając z bratem mieszkanie przed upływem 5 lat będziemy musieli zapłacić podatek.

I w związku z tym mam pytania:

1. Jeśli przekażę darowizną moją część mieszkania na syna i w związku z tym poniosę przy tej darowiźnie jakieś koszty (od wartości mieszkania? Jaka byłaby to kwota?), to jak syn będzie chciał sprzedać z moim bratem mieszkanie nie czekając 5-ciu lat i uzyskane ze sprzedaży pieniążki przeznaczy na spłatę własnego kredytu, który zaciągnął kilka lat temu na zakup mieszkania, czy będzie musiał wtedy płacić 19% podatku, czy nie lub druga ewentualność?

2. Jeśli sprzedam z bratem mieszkanie i zapłacimy należny 19% podatek, a uzyskaną resztę gotówki w wysokości ok. 150000 zł będę chciała darować synowi, to czy od tej kwoty syn zapłaci podatek, bo z tego co wiem wolna od podatku jest tylko kwota 9637 zł?

3. Co się najbardziej opłaca w w/wym kwestii? - przekazanie darowizną mojej części mieszkania, czy uzyskanych pieniędzy ze sprzedaży (aby syn nie musiał ponosić żadnych kosztów)?

Pytanie zaktualizowano 2014-07-02 22:49

W pytaniu 1 chodzi mi o to, że ja jako spadkobierca mieszkania i mój brat (po połowie), gdybyśmy sprzedali teraz mieszkanie nie czekając 5-ciu lat to musimy zapłacić 19% podatku, a jeśli ja  zapiszę synowi moją część odziedziczonego mieszkania jako darowiznę i on  jako nowy właściciel tej połówki mieszkania sprzeda je z bratem nie czekając 5-ciu lat, to czy jego również obowiązuje zapłata 19% podatku od swojej części?  - pieniążki ze sprzedaży przeznaczyłby na częściową spłatę swojego kredytu mieszkaniowego, który zaciągnął na 30 lat we frankach (piszę na częściową, bo nie starczy mu na pokrycie całości).

Pytanie zaktualizowano 2014-07-04 20:17

Dziękuję za odpowiedź i chyba za szybko się ucieszyłam, bo byłam niedoinformowana do końca w kredycie i w związku z tym mam jeszcze jedno pytanie. Otóż kredyt jest zaciągnięty przez 2 osoby, czyli syna i synową, ale nie są oni małżeństwem i występują w umowie o kredyt jako 2 osoby o innych nazwiskach, czyli tak, jakby połowa kredytu była na syna i jego nazwisko, a druga połowa na synową i jej nazwisko. Czy w związku z tym, jak syn spłaci tą niby jego połowę z mojej darowizny, to czy też będzie zwolniony z podatku? czy ten kredyt jest poprostu rozpatrywany tak, jakby byli małżeństwem.

Pytanie zaktualizowano 2014-08-21 22:05

Bardzo proszę o informację dotyczącą darowizny. Otóż jak pisałam wcześniej chciałam, ale (nie zdążyłam przekazać darowizną mieszkania). Jestem już w trakcie sprzedaży i sprawa będzie miała swoje zakończenie za tydzień. Będę chciała przekazać pieniążki ze sprzedanego mieszkania synowi w postaci darowizny z zaznaczeniem w umowie, że część z tej kwoty ma być przeznaczona na częściową spłatę kredytu. I chodzi mi o to, czy tak, jak na zgłoszenie tej darowizny do US syn będzie miał pół roku, to czy jest również określony czas na to kiedy on ma wpłacić pieniążki na spłatę kredytu. Czy np. może założyć lokatę półroczną lub roczną na tą kwotę, a dopiero po tym okresie spłacić  część kredytu.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-07-02 21:46 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  1. O jakim kredycie mówimy? Sama darowizna części mieszkania na syna będzie zwolniona z podatku.

  2. Darowizna w relacji matka - syn będzie zwolniona z podatku. Warunek  - pieniądze należy przelać na konto obdarowanego oraz zgłosić fakt darowizny w urzędzie w ciągu 6 miesięcy od jej wystąpienia.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-02 22:47 autor odpowiedzi: ULA1238

  W pytaniu 1 chodzi mi o to, że ja jako spadkobierca mieszkania i mój brat (po połowie), gdybyśmy sprzedali teraz mieszkanie nie czekając 5-ciu lat to musimy zapłacić 19% podatku, a jeśli ja  zapiszę synowi moją część odziedziczonego mieszkania jako darowiznę i on  jako nowy właściciel tej połówki mieszkania sprzeda je z bratem nie czekając 5-ciu lat, to czy jego również obowiązuje zapłata 19% podatku od swojej części?  - pieniążki ze sprzedaży przeznaczyłby na częściową spłatę swojego kredytu mieszkaniowego, który zaciągnął na 30 lat we frankach (piszę na częściową, bo nie starczy mu na pokrycie całości). 

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-04 07:17 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jeżeli syn posiada kredyt mieszkaniowy, to sprzedając otrzymane od Pani w darowiźnie mieszkanie i przeznaczając te pieniądze na spłatę owego kredytu, podatku nie zapłaci. Spłata zaciągniętego przed sprzedażą kredytu mieszkaniowego bowiem jest celem mieszkaniowym, który zwolni uzyskany z tytułu sprzedaży dochód z podatku.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • 31gosia

  Dodano 2014-01-06 09:08 przez 31gosia

  Wykup udziałów spadku. Czy w tym przypadku konieczne jest płacenie podatku?

  Witam serdecznie,
  rodzice otrzymali w akcie darowizny mieszkanie własnościowe od dziadków. Był to rok 1996. Dziadkowie dożywotnio mieszkali w tym lokalu. Niedawno zmarli. Zmarł też mój ojciec. Na sprawie spadkowej udziały taty przeszły na mamę, brata i mnie, czyli ja i brat po części jesteśmy też wł...

 • Skaut

  Dodano 2021-11-08 01:01 przez Skaut

  Podatek od darowizny

  Nabyłem spadek po mamie w 2021 w lipcu. Było 3 spadkobierców: mój brat, ja i ojczym. U notariusza wszyscy przyjęliśmy spadek w wysokości 1/3 dla każdego. Pieniądze z konta podzielił bank a mieszkanie zostało podzielone u notariusza.
  W sierpniu ojczym darował mojemu bratu i mnie swoją część, tak wiec...

 • waldexiss

  Dodano 2014-08-21 11:05 przez waldexiss

  Nabycie mieszkania w lutym 2014 i sprzedaż innego w czerwcu 2014. Co z podatkiem?

  Mama zmarła w styczniu 2014. Dostałem po niej spadek w postaci mieszkania w 1/2 wartości. W lutym kupiłem kawalerkę za 50 000 zł i zapłaciłem podatek od kupna tej kawalerki.
  W czerwcu tego roku wspólnie z bratem sprzedaliśmy mieszkanie po zmarłej mamie za kwotę 99 000 zł. Oczywiście tą kwotą podziel...

 • markova

  Dodano 2014-02-28 12:00 przez markova

  Sprzedaż mieszkania a podatek, gdy mieszkam w Czechach

  Witam,
  sprzedaję mieszkanie odziedziczone po rodzicach w mieście Tarnów (mieszkam  w Czechach). Pierwsze pytanie: w którym urzędzie mam podać PIT-39? Dalsze pytanie: jeśli będę chciała przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży na rekonstrukcję mieszkania w Czechach, to mogę przeznaczyć na te cele tylo częś...

 • zyziot

  Dodano 2015-02-05 11:10 przez zyziot

  Czy przyjmując testament dziedziczę również zobowiązania firmy?

  W testamencie syn zapisał mi mieszkanie, na którym jest hipoteka. Prowadził firmę, w której zostało sporo zobowiązań obec kontrahentów. Czy przyjmując spadek z testamentu dziedziczę również zobowiązania jego firmy? Jeśli sprzedam mieszkanie np. za 300 tys. zł bank weźmie swoją część (niespłacony kre...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Sprzedaż mieszkania: uwaga na termin 2 lat w podatku dochodowym

  Sprzedaż mieszkania: uwaga na termin 2 lat w podatku dochodowym

  Aby zwolnić pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości z podatku dochodowego, muszą one zostać wydatkowane w ciągu 2 lat na własne cele mieszkaniowe, czyli np. budowę własnego budynku mieszkalnego. Jeżeli tytuł prawny do budynku ...

 • Sejm wprowadza nowy podatek od zbiórek i zrzutek

  Sejm wprowadza nowy podatek od zbiórek i zrzutek

  Ostatnia nowela prawa w zakresie spadków i darowizn zakłada, że już od 1 lipca 2023 r., zostanie wprowadzony nowy podatek od zrzutek. Jeżeli wartość donacji przekazana przez wielu darczyńców jednemu organizatorowi, przekroczy łącznie ...

 • Podatek od prezentów - kto i kiedy musi go zapłacić?

  Podatek od prezentów - kto i kiedy musi go zapłacić?

  Czy fiskus może domagać się podatku od prezentów bożonarodzeniowych? Wszystko uzależnione jest od tego, kto komu wręczył upominek oraz jak go sfinansowano. W najprostszy sposób prezenty można podzielić na służbowe i prywatne. W ...

 • Wzrośnie kwota wolna od podatku dla darowizn i spadków?

  Wzrośnie kwota wolna od podatku dla darowizn i spadków?

  Już niedługo kwoty darowizn i spadków wolne od podatku mogą znacząco wzrosnąć. Tak wynika z poselskiego projektu ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania