eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Co mogę zrobić gdy pracodawca nie odprowadził podatku za pracownika oddelegowanego do pracy na Litwę


2014-02-19 13:50 autor: sara972

3 755 odsłon

Co mogę zrobić gdy pracodawca nie odprowadził podatku za pracownika oddelegowanego do pracy na Litwę

Witam!

Na wstępie przepraszam jeśli zadałam pytanie w złym miejscu, ale jestem nowa i nie bardzo mogę się jeszcze połapać na forum. Błagam o pomoc! Znalazłam się pod ścianą i nie mam pojęcia, jak poradzić sobie z moją sprawą a w zasadzie mojego męża, gdyż to jego głównie dotyczy!

Mąż w 2007 roku zatrudniony był w polskiej firmie, z którą podpisał umowę, że będzie świadczył pracę na terenie Litwy (słynne Orlen Możejki). W umowie jasno jest napisane że "pracodawca zobowiązuje się do odprowadzania podatku za pracownika w Polsce i na Litwie zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego i litewskiego prawa podatkowego".

Na koniec roku pracodawca wystawił PIT, w którym wskazał, że miejscem do którego odprowadził zaliczki na podatek dochodowy jest urząd skarbowy w Polsce. Mąż rozliczył się z polskim fiskusem.

Pod koniec 2013 roku mąż dostał informację z litewskiego urzędu podatkowego, że za rok 2007 nie odprowadził podatku na Litwie i nie rozliczył się z litewskim fiskusem. Razem z odsetkami i karą naliczono nam prawie 40000 złotych długu na Litwie. Litewski urząd podatkowy udowodnił, że mąż przepracował na Litwie powyżej 183 dni i tam powinien się rozliczyć (dokładnie 201 dni). Odwoływaliśmy się na Litwie opierając się na umowie z firmą, tłumaczyliśmy że to ona była zobowiązana do odprowadzania podatku, że to oni kontrolowali czas pracy, że mąż był tylko fizycznym pracownikiem oddelegowanym przez polską firmę, że podatek zapłaciliśmy w Polsce a jest przecież umowa zapobiegająca podwójnemu opodatkowaniu ale żadne tłumaczenia nie pomogły. Mamy już z Litwy ostateczny nakaz zapłaty, ale nie wpłaciliśmy, bo nie mamy takich pieniędzy. Te należności plus podatek który już wpłaciliśmy w Polsce przewyższają zarobek męża na Litwie.

Rozmowa z szefostwem firmy, w której mąż był zatrudniony też nie dała żadnego efektu. Prezes przepraszał wręcz płakał przyznał, że to ich zaniedbanie, że mąż nie jest jedynym takim pracownikiem, że księgowa się pomyliła bo to ją przerosło, że nie znała się na litewskim prawie podatkowym itd. ale oni nie zapłacą, bo nie mają pieniędzy, że firma jest na skraju bankructwa, że lada dzień ogłosi upadłość itd.

Wnieśliśmy wniosek do sądu o ugodowe rozwiązanie sprawy, gotowi byliśmy wziąć kredyt i zapłacić zaległy podatek, a oni odsetki i karę, ale żadna z władz firmy nie pojawiła się na ugodzie - olali nas zupełnie!!! Obecnie złożyliśmy do sądu pozew przeciwko firmie, ale boję się że w każdej chwili firma ogłosi upadłość i już nic nie da się zrobić (100% udziałów w firmie ma Mostostal, który jak wiadomo jest na granicy upadłości).

Próbowałam korzystać z pomocy prawników, ale żaden z nich nie bardzo wie, jak wybrnąć, prawdę mówiąc trafiłam na takich którzy nie mają pojęcia o międzynarodowym prawie podatkowym i o tym, jak nam pomóc. Biorą tylko za poradę ale nie chcą się podjąć sprawy, a poradzić mogą tylko tyle co mi udało się wyczytać w internecie.

Zaznaczę jeszcze, że polski urząd skarbowy nie zwróci mi wpłaconego podatku w Polsce gdyż minęło już 5 lat i sprawa w Polsce się przedawniła. Czyli jeśli wpłacę podatek na Litwie, to będziemy opodatkowani podwójnie za tą samą pracę? Nie stać nas na wpłatę podatku, oboje z mężem zarabiamy najniższą krajową, nie mamy też żadnych oszczędności czy dóbr osobistych, które możemy spieniężyć na zapłatę. Boję się, że wejdą nam na pensję, a mamy 3 dzieci na utrzymaniu. Jesteśmy oboje na skraju załamania nerwowego, a odsetki skarbowe rosną.

Bardzo proszę o odpowiedź każdego, kto może nam pomóc, jak rozwiązać tą sprawę. Może ktoś był w podobnej sytuacji i udało mu się z tego wybrnąć? Może ktoś wie jakie kroki teraz podejmie Litwa, czy będzie z nas tą zaległość ściągał polski fiskus czy firma windykacyjna?

Bardzo proszę o wsparcie merytoryczne. Będę bardzo wdzięczna i z góry dziękuję.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-19 14:28 autor odpowiedzi: Lucyna Banaś doradca podatkowy nr 08567

  Droga Pani z uwaga przeczytałam pani list i rozumiem Pani sytuację. obawiam się że pomocy moze Pani jedynie szykać u litweskich dordców podatkowych bądź w międzynarodowych firmach doradczych. Tu jest potrzeba znajomośc litewskiego prawa podatkowego. Po pierwsze musi się Pani dowiedzieć jak przedawniają się zobowiązania podatkowe na Litwie, co przerywa bieg przedawnienia itp. Głowa do góry! Zwykle jest jakieś rozwiązanie.:))

  kancelariapodatkowatax@gmail.com

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Krywojt

  Dodano 2014-07-19 13:07 przez Krywojt

  Działalność i opiekunka osób starszych. Gdzie powinnam odprowadzić podatek?

  Witam!
  Prowadzę działalność gospodarczą w Polsce. Otrzymałam umowę - propozycję pracy z agencji opiekunek w Niemczech, ale na własnej działalności gospodarczej. Przyjęłam to, i od 27 czerwca 2014 pracuję w Niemczech jako opiekunka osób starszych do 27 sierpnia 2014 zgodnie z umową.
  Gdzie mam odprowa...

 • rexio

  Dodano 2014-05-12 16:43 przez rexio

  Praca w Niemczech na polskiej działalności. Gdzie płacić podatek?

  Witam,
  prowadzę działalność usługową (usługi spawalnicze) od 2011 r. zarejestrowaną w Polsce. Tutaj też mam stały meldunek, w ubiegłym roku 2013 pracowałem w Niemczech 4 miesiące. W tym roku zacząłem pracę od marca również na terenie Niemiec w innej firmie, zleceniodawca chce odbić 15% podatku docho...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-31 12:07 przez konto usunięte

  Brak rozliczenia PIT za najem mieszkania

  Witam,
  od września 2012 roku osoba fizyczna wynajmuje dwa pokoje w swoim domu pewnemu przedsiębiorstwu za kwotę 600 zł miesięcznie. W umowie brak wzmianek o kwotach za prąd, wodę itp. Ta osoba fizyczna nie rozliczyła się z uzyskanego dochodu za rok 2012, ani na bieżąco w 2013 r. Nie złożyła PIT-ów z...

 • jack09-1975

  Dodano 2014-01-03 17:29 przez jack09-1975

  Podatek, rozliczenie roczne i praca w Holandii

  Mąż pracuje od 5 lat w Holandii i tam się rozlicza z podatku, natomiast w Polsce nie rozliczał się nawet zerowo. Czy teraz, jak to zrobi to może mieć problem?

 • Dyniu

  Dodano 2013-12-29 19:16 przez Dyniu

  Kto ma zapłacić podatek od umowy o dzieło?

  Mam umowę o dzieło, które wykonałem (konserwacja maszyn rolniczych). Kwotę 2400 mi zapłacił pracodawca, z którym podpisałem umowę o dzieło, a który prowadzi działalność gospodarczą związaną z tymi maszynami rolniczymi. Dodam, że ta usługa była wykonana w sierpniu tego roku.
  Proszę mi wyjaśnić, który...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania