eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Czy urząd skarbowy ma prawo domagać się wyrównania podatku od zakupu działki?


2014-02-12 08:49 autor: tominskimarek

8 204 odsłon

Czy urząd skarbowy ma prawo domagać się wyrównania podatku od zakupu działki?

Witam,

otrzymałem w tamtym roku gospodarstwo rolne od rodziców w charakterze darowizny. Pod koniec roku kupiłem działkę niby rolną na budowę domu, ponieważ gmina sama wcześniej zmienia warunki zagospodarowania terenu.

Nie miałem problemu z pozwoleniem na budowę, opłaciłem od kupna podatek 2% przy zakupie, w tym roku US upomniał się od nas dopłaty z odsetkami za podatek, ponieważ że kupiliśmy za tanio tę działkę i musimy to wyrównać.

Mam pytanie: czy urząd ma prawo domagać się takiego wyrównania, jeżeli byliśmy w czasie kupna tej działki rolnikami?

Dziękuje z góry za odpowiedź.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-12 09:44 autor odpowiedzi: Lucyna Banaś doradca podatkowy nr 08567

  o jaki podatek chodzi? czy PCC?

  kancelariapodatkowatax@gmail.com

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-12 22:04 autor odpowiedzi: tominskimarek

  Pani w US nie powiedziala mi o jaki chodzi podatek,lecz mam jej teraz przedstawic ile naprawde wyniesie moja powiechrznia zabudowy domu,a ile na np.pole,poniewaz to jest 39 ar.I ogolnie obnizylismy cene dzialki u notariusza na 10000zl. i teraz mysle ze to byl chyba blad,lecz zgodzilem sie poniewaz sam kupujacy nalegal i ja przy tej okazji mialem taniej u notariusza

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-15 14:00 autor odpowiedzi: Lucyna Banaś doradca podatkowy nr 08567

  Przepraszam ale nadal nie rozumiem pytania. Pan był kupującym czy sprzedającym, proszę opisać transakcje podając ptzedmiot sprzedaży , daty i przkładowe ceny.

  kancelariapodatkowatax@gmail.com

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-15 14:05 autor odpowiedzi: Lucyna Banaś doradca podatkowy nr 08567

  Dopóki Pan nie wie w sprawie jakiego podatku US prowadzi czynności, niech Pan nie składa żadnych pism czy wyjasnień.

  kancelariapodatkowatax@gmail.com

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-17 16:09 autor odpowiedzi: tominskimarek

  Ja jestem kupujacym,kupilem ta dzialke za 10 000 po znajomosci,ma ona 39ar,u notariusza zaplacilem podatek cywilno prawny 2 %(200zl),mi sie wydaje ze to podatek od wzbogacenia,pani z US powiedziala ze sprawa jest dopiero w toku i nie moze nic zabardzo powiedziec,takze powiedziala ze zadnego jeszcze (postepowania)w tej sprawie nie zaczento,tylko ze ja ta dzialke kupywalem na powiekszenie gospodarki i z tego co pani notariusz mi powiedziala ze z takich podatkow jestem zwolniony,teraz sam juz nie wiem,czy mam placic czy sie klucic

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-18 09:47 autor odpowiedzi: Lucyna Banaś doradca podatkowy nr 08567

  Sprzedaż działek gruntu pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili zakupu nabyty grunt stnowi gospodarstwo rolne lub wejdzie w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy jest zwolnione z PCC. Ale z tego co Pan pisze notariusz pobrała PCC, zatem były jakieś okoloczności, że uznała, iż nie ma Pan prawa do takiego zwolnienia. Faktycznie podatek PCC płaci się od wartości rynkowej przedmiotu sprzedzy i US ma prawo podnieść tą warość do wartości rynkowej (w tym celu wyda decyzję) i w ten sposówb nakaże panu dopłatę, np jesli uzna ze wartośc rynkowa jest 20tys, to PCC powinno wynosic 2%x 20tys czyli 400zł, a wy zapłaciliście 200, czyli 200 trzeba dopłacić. Akurat tego nie ma się co bać. To typowa procedura. Jednakże, gdyby stwierdzono, iż faktyczna cena zakupu była inna niż na umowie możliwe jest wówczas prowadzenie przez US wobec was postepowania o zaniżanie podatku ( podstawy opodatkowania). Dlatego trzeba uważąc co się mówi.:)) Coś takiego jak podatek od wzbogacenia nie istnieje. Mozliwe jest jednak, że US podjął podejrzenie, iż nie posiadał Pan wystarczających dochodów na zakup tej działaki, czy innych wydatków jakie pan dokonywał w tym czasie. Prowadzi wówczas postępowanie w sprawie "nieujawnionych dochodów". I to juz jest poważna sprawa.

  kancelariapodatkowatax@gmail.com

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-18 21:13 autor odpowiedzi: tominskimarek

  Wlasnie chyba o to chodzi dokladnie,nierozumie dlaczego nie jestem zwolniony,ja pracuje w niemczech i tam mam zameldowana firme,zona w polsce nie pracuje,mam jeszcze takie pytanie czy US mam prawo zadac jeszcze odsetek z tego tytuly i jezeli pracuje zagranica czy w rozliczeniu rocznym powinienem podac zarobki za granicy,gdy tak czy tak rozliczam sie w Niemczech z tego.Dziekuje bardzo za odp. troche mnie uspokoila.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-19 09:02 autor odpowiedzi: Lucyna Banaś doradca podatkowy nr 08567

  Jesli w roku podatkowym osiągał pan dochód tylko z Niemiec z działaności gospodarczej (rozumiem, ze posaiada tam pan tzw zakład, tam pan róniez płaci składki na ubezpieczenie społeczne) i tam rozlicza podatek dochodowy z tego tytułu, tzn składa tam pan zeznanie roczne, to w Polsce nie ma pan obowiązku składać zeznania rocznego z tych dochodów niemieckich. To nie znaczy, iż w przypadku postepowania o nieujawnione dochody nie nalezy się tymi niemieckimi dochodami okazać, oczywiscie jesli tam zostały opodatkowane (!). Jeśli w Niemczech nie posiadałby Pan "zakładu" to dochody z działalności gospodarczej opodatkowuje się w Polsce.

  kancelariapodatkowatax@gmail.com

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Natalia198605

  Dodano 2013-10-06 02:36 przez Natalia198605

  Sprzedaż działki a kupno mieszkania. Jak uniknąć podatku?

  Witam,
  moja teściowa ma działkę, którą dostała z darowizny w 2009 r. Chcemy z mężem kupić mieszkanie. Moj tata zoferował, że kupi tą działkę, a za pieniądze ze sprzedaży kupilibyśmy mieszkanie. Jak najlepiej zrobić żeby uniknąć podatku?

 • koluka

  Dodano 2015-02-18 18:26 przez koluka

  Jakie podatki powinienem zapłacić za zakup działki?

  Witam,zakupiłem działkę w przetargu z gminy, w którym był już doliczony podatek VAT 23%. Czy opłata skarbowa w takim razie też już jest opłacona? Wszystkie formalności były załatwiane notarialnie. Czy jeszcze muszę zapłacić jakieś podatki od zakupu działki, czy już nie muszę się o nic martwić?

 • PiZet

  Dodano 2014-08-06 18:51 przez PiZet

  Komitet społeczny a podatki i konto bankowe

  Witam,
  komitet społeczny, nie mający REGON i KRS, a tym samym nie mający możliwości założenia konta bankowego, zamierza zbierać fundusze na cele określone w akcie założycielskim. Czy może korzystać z użyczonego konta w oparciu o umowę użyczenia?
  Czy w przypadku wydatkowania otrzymanych wpłat - darow...

 • malisz

  Dodano 2014-04-27 14:35 przez malisz

  Czy zakup działki użytej na rozliczenie PIT-39 można wprowadzić do własnej firmy?

  Otrzymałem od ojca dom, który po miesiącu sprzedałem. Złożyłem PIT-39, kupiłem działkę budowlaną, którą chcę się rozliczyć z US (przeznaczenie na cele budowlane).
  W najbliższym czasie chciałbym otworzyć działalność gospodarczą (budowa i sprzedaż domów) i na w/w zakupionej działce wybudować dom, któr...

 • bonkanaj

  Dodano 2014-02-13 10:42 przez bonkanaj

  PIT a darowizna rzeczowa

  Czy darowiznę rzeczową (wartościowo) wykazuje się w zeznaniu rocznym PIT?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • PITy 2022/2023 - uwaga na oszustów i gigantyczne kary podatkowe

  PITy 2022/2023 - uwaga na oszustów i gigantyczne kary podatkowe

  Od kilku lat rozliczenia roczne są przygotowywane przez Krajową Administrację Skarbową w usłudze Twój e-PIT, a od dłuższego czasu możemy składać PITy online. To ułatwienia, ale także kolejne okazje do wykorzystania przez oszustów ...

 • Co grozi za złożenie PIT po terminie? Jak uniknąć kary?

  Co grozi za złożenie PIT po terminie? Jak uniknąć kary?

  Obowiązkiem każdego podatnika jest wywiązanie się ze złożenia zeznania rocznego w ustawowych terminach. W tym roku termin ten upłynął w dniu 2 maja br. Przed ewentualną karą uchroni nas złożenie zaległego PIT-u oraz czynny żal.

 • Odsetki od spóźnionej spłaty także z podatkiem dochodowym

  Odsetki od spóźnionej spłaty także z podatkiem dochodowym

  Otrzymane odsetki z tytułu opóźnienia w spłacie mieszkania nie zostały wprost wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych, jak również nie stanowią dochodu, od którego zaniechano poboru podatku. W rezultacie podlegają one opodatkowaniu ...

 • Załadunek sztuk padłych bez podatku dochodowego

  Załadunek sztuk padłych bez podatku dochodowego

  Rolnik, który za wynagrodzeniem dokonuje załadowania odpadów w postaci padłych sztuk zwierząt na kontenerze celem ich utylizacji, winien wynagrodzenie to zaliczyć do dochodów z gospodarstwa rolnego, które są wyłączone z podatku ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania