eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › ulga od podatku spadkowego a sprzedaż działki


2008-05-31 13:32 autor: konto usunięte

2 484 odsłon

ulga od podatku spadkowego a sprzedaż działki

Witam.

Może po kolei. Przeszło 20 lat temu rodzice kupili działkę ale dopiero 5 lat temu udało się im się wymusić na byłych właścicielach gruntu notarialne nadanie praw wł. W marcu 2008 minęło 5 lat. Specjalnie czekali na upłynięcie tego czasu by zapłacić mniejszy podatek przy jej sprzedaży. Niestety w 2007 zmarła mama. W masie spadkowej są 1/2 mieszkania i 1/2 działki z domkiem. Podział między ojcem i 2 dzieci po 1/3. Jedno dziecko zrzekło się spadku i zapłaciło już podatek w US od nabytych praw spadkowych. Ojciec i drugie dziecko zamieszkując na stałe w mieszkaniu o którym mowa wyżej, skorzystali z ulgi podatkowej przy podpisaniu oświadczenia o niezbywalności przez okres 5 lat i zapłacili każde po niecałe 100 zł podatku. Tak a propo, to ulga jest 100%? Bo nie wiem od czego naliczyli ten podatek, ogólnie od spadku czy od działki.

Chcąc sprzedać działkę jeszcze w tym roku nie wiedzą , jak teraz będzie wyglądać kwestia ulgi podatkowej w związku ze sprzedażą działki. Tzn czy będą musieli jednak zapłacić podatek spadkowy od działki w całości, i czy jakoś to wszystko może wpłynąć na ulgę na mieszkanie, np na stratę ulgi na cały spadek?

Czy trzeba coś zgłaszać w US (przed, po sprzedaży)?

Czy sprzadając działkę znowu obowiązuje ich podatek 19%? A jeśli tak, to scedowanie prawa własności wyłącznie na ojca coś tu pomoże? I jeśli ojciec jest właścicielem połowy działki przeszło 5 lat to za całość musi płacić 19% czy za każdą połowę działki inny procent podatku?

Troszkę to może pokręcone dlatego z góry dziękuję za każdą podpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-06-03 13:35 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    No to może po kolei. Te pięć lat liczy się od końca roku, w którym nabyto nieruchomość (czyli np. jak nabyto w 2001, to liczmy od początku 2002, czyli sprzedaż bez PIT najwcześniej w 2007 r.).

    Co do spadku, dlaczego nie skorzystano z ulgi określonej w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn? (Zwalnia się z tego podatku spadek otrzymany przez najbliższą rodzinę pod warunkiem złożenia wniosku w urzędzie skarbowym)

    Rozumiem, że skorzystano z ulgi na podstawie art. 16 tejże ustawy, czyli przez 5 kolejnych lat trzeba się z tą nieruchomością męczyć. Jeżeli zostanie ona zbyta, ulga przepadnie i niestety trzeba będzie zapłacić podatek od spadku.

    Prosiłbym o doprecyzowanie niektórych informacji, bo nie wiem czy dobrze rozumiem, iż jesteście państwo w posiadaniu:

    1. Gruntu wraz z domem na nim się znajdującym.

    2. Mieszkania

    i sprzedać chcecie ten grunt wraz z domem, a zostawić sobie mieszkanie?

    Ulga w podatku od spadku z art. 16 dotyczy której nieruchomości?: mieszkania czy domu?

    Odpowiedzi na pytania postaram się udzielić po uzyskaniu dokładniejszych informacji.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-06-04 00:23 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Na początek dziękuję za odpowiedź.

    Nie znam się na tym ale urzędniczka w US powiedziała, że z tej ulgi określonej w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn można było skorzystać do 6 m-cy od śmierci spadkodawcy. Jaka jest prawda - nie wiem. Nie wiedzieliśmy - kazali płacić.

    Niestety nieznajomość prawa zaowocowała również płaceniem przez jednego ze spadkobierców podatku od całości jego części spadku, mimo że się go zrzekł. W sądzie mówili, że trzeba było złożyć wniosek przed rozprawą, a w US że na rozprawie (na niej sędzia był głuchy na wszelkie pytania, zgłoszenia i wnioski).

    Teraz tak, wyjaśniło mi się kilka rzeczy. Po pierwsze nie ominie nas podatek 19% bo myślałam że liczy się 5 lat od daty zakupu na akcie notarialnym a nie rocznikowo.

    Po drugie, do sprzedaży jest grunt z domem.

    Po trzecie, w US dowiedziałam się właśnie że ta ulga podatkowa dotyczyła tylko mieszkania, czyli w tej kwestii już wszystko jest jasne.

    Rozumiem, że w takiej sytuacji nie ma innej możliwości niż zapłacić 19% podatek przy sprzedaży działki, prawda?

    Pzdr.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-06-08 17:56 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Wygląda na to, że tak. Mam tylko jeszcze jedno pytanie. Na jakiej podstawie zakupiono wcześniej grunt (pisze Pani, że miało to miejsce 20 lat temu)?

    Co do ulgi określonej w art. 4a - nigdzie nie ma takiego zapisu, że można z niej skorzystać do 6-ciu miesięcy od śmierci. Ważne, aby śmierć nastąpiła po 2006 r. Trzeba także pamiętać o złożeniu stosownego wniosku o skorzystaniu z ulgi w terminie miesiąca od powstania obowiązku podatkowego, czyli w tym przypadku uprawomocnienia się wyroku sądu.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-06-09 10:06 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Myślę, też że częściowo podatek ten powinien wynosić nie 19, a 10 proc. W końcu zakup działki nastąpił przed 2007 r., a wtedy taka stawka podatku miała miejsce. Od części otrzymanej w spadku powinno się zapłacić 19% przy jej sprzedaży.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania