eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Ryczałt, opodatkowanie na zasadach ogólnych a może rozliczenie w Anglii?


2013-11-11 13:13 autor: amerkun

4 487 odsłon

Ryczałt, opodatkowanie na zasadach ogólnych a może rozliczenie w Anglii?

Witam,

mieszkam w Anglii i tutaj rozliczam się z dochodów. Pracuje na samozatrudnieniu w branży budowlanej ale od niedawna mam również dochody w Polsce z wynajmu domu. Zastanawiam się, czy te dochody mógłbym dodać do dochodów z pracy w Anglii i rozliczyć się jednorazowo w Anglii. Czy może powinienem rozliczyć się z nich w Polsce?

Gdybym rozliczał się w Anglii, to czy muszę powiadomić o tym polski urząd skarbowy? Gdybym natomiast rozliczał się w Polsce, to jakie opodatkowanie wybrać? Myślałem o opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Wiem, że jest ono wyższe niż ryczałt, ale słyszałem, że można w nim odpisać koszty amortyzacyjne nieruchomości. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć, jak to działa? Jak obliczyć procent amortyzacji nieruchomości i do kiedy powinienem skontaktować się z urzędem skarbowym? A może istnieje jeszcze inny sposób żeby legalnie nie płacić bądź płacić niski podatek od wynajmu domu?

Z góry dziękuję,

Tadeusz

Pytanie zaktualizowano 2013-11-11 21:54

Dziękuję za Pana odpowiedź.

Nawiązując do mojego wcześniejszego pytania i Pana odpowiedzi, może opisze swoja sytuacje. W 2006 roku zaczęliścmy budowę domu w którym do tej pory jeszcze nie zamieszkaliśmy. Budowa nie została jeszcze zakończona ale to jest kwestia kilku dni.

Od 15 listopada w domu zamieszkają lokatorzy, którzy za pierwszy miesiąc zapłacą nam z góry właśnie 15-go listopada. Wartość domu to około 400000zł natomiast lokatorzy będą nam płacić 500zł miesięcznie.

Chcielibyśmy płacić podatek na zasadach ogólnych.

1) do kiedy powinnyśmy powiadomić urząd skarbowy o naszych dochodach? 

2) kiedy powinnyśmy zapłacić 1szy podatek i jak często powinnyśmy go płacić?

3) jaką procentowo amortyzację możemy odpisać od wartości budynku 400000zł przy miesięcznych dochodach 500zł?

Proszę o rozpisanie mi tego przykładu. 

4) Przez ile lat mogę odpisywać amortyzaję i co wchodzi w jej skład?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-11 16:37 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Dochód z nieruchomości trzeba rozliczyć w Polsce. Co do wyboru formy opodatkowania, czas na to jest do pierwszej wpłaty zaliczki na podatek. Odnoścnie amortyzacji, co do zasady stawka wynosi 2,5% rocznie (40 lat amortyzacji) liczone od wartości początkowej (zależy jak nieruchomość została nabyta), niejmniej można ją podnieść do nawet 10% o ile dom będzie spełniał definicję nieruchomości używanej.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-11 21:54 autor odpowiedzi: amerkun

  Dziękuję za Pana odpowiedź.

  Nawiązując do mojego wcześniejszego pytania i Pana odpowiedzi, może opisze swoja sytuacje. W 2006 roku zaczęliścmy budowę domu w którym do tej pory jeszcze nie zamieszkaliśmy. Budowa nie została jeszcze zakończona ale to jest kwestia kilku dni.

  Od 15 listopada w domu zamieszkają lokatorzy, którzy za pierwszy miesiąc zapłacą nam z góry właśnie 15-go listopada. Wartość domu to około 400000zł natomiast lokatorzy będą nam płacić 500 zł miesięcznie. Wielkosc domu to 215 m2 ale my bedziemy wynajmowac tylko dol domu czyli jakies 100 m2.

  Chcielibyśmy płacić podatek na zasadach ogólnych.

  1) do kiedy powinnyśmy powiadomić urząd skarbowy o naszych dochodach? 

  2) kiedy powinnyśmy zapłacić 1szy podatek i jak często powinnyśmy go płacić?

  3) jaką procentowo amortyzację możemy odpisać od wartości budynku 400000 zł przy miesięcznych dochodach 500 zł?

  Proszę o rozpisanie mi tego przykładu. 

  4) Przez ile lat mogę odpisywać amortyzaję i co wchodzi w jej skład?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-11 23:00 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Te dochody uzyskane w Polsce rozlicza się tylko w Polsce .Knwencja między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisana w Londynie dnia 20 lipca 2006 r. (Dz. U. z dnia 29 grudnia 2006 r.) stanowi, że dochód, osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Anglii z majątku nieruchomego położonego w Polsce, może być opodatkowany w Polsce .

  Zasady ogóne to zbieranie dokumentów dotyczących wydatków a z drugiej strony przychód- różnica to dochód do opodatkowania od 18%t. Amortyzacja uproszczona to 988 zl za metr a na zasadach ogólnych to  cena zakupu  Przy amortyzacji uproszczonej - lokalu nie trzeba  wprowadzać do ewidencji środków trwałych. O tej wartości cop miesiąc odpisujemy 1,5%

  Można zastosować i pełną

  W ciągu roku można ująć w koszty 1,5% tak ustalonej wartości, - See more at:

  doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-12 20:39 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Uzupełnię, że przy skali podatkowej pierwsza zaliczka na podatek wystąpi, gdy dochód przekroczy kwotę wolną od podatku, a więc 3 091 zł (z tego co Pan pisze, podatek w roku 2013 zatem już nie wystąpi). Zaliczkę wpłacamy za dany miesiąc do 20-tego miesiąca następnego.

  W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z budową, zatem przy ustalaniu wartości początkowej domu, od której będzie liczona amortyzacja (jeżeli nie chcemy skorzystać z uproszczenia opisanego przez Panią Krystynę) pod uwagę wypadałoby wziąć  koszt wytworzenia, a więc cenę zakupionych materiałów i usług potrzebnych do wybudowania nieruchomości. Pytanie, czy dokumenty takie istnieją?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ZOFIJA

  Dodano 2017-02-06 19:43 przez ZOFIJA

  PIT-11A. Gdzie mam płacić podatek?

  Witam,proszę o poradę w sprawie PIT-11A, czyli informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego za rok podatkowy 2016. Jestem emerytką w Polsce i tam pobieram od marca ubiegłego roku emeryturę. Mieszkam w Anglii i tutaj pracuję na 3/4 etatu. Proszę o informację, gdzie mam sie rozliczyć z tych d...

 • sowa1

  Dodano 2013-02-27 12:39 przez sowa1

  Umowa o wykonaniu tłumaczenia. Gdzie zapłacić podatek?

  Mieszkam i pracuję w Wielkiej Brytanii, dlatego tam odprowadzam podatki. Chcę podpisać umowę z polską firmą o wykonaniu tłumaczenia.
  Gdzie będę musiał zapłacić podatek i w jakiej wysokości?

 • suzulka

  Dodano 2014-02-22 20:22 przez suzulka

  Czy z pracy w Niemczech muszę rozliczyć się w Polsce?

  Witam,
  moja sytuacja wygląda następująco: obecnie przebywam i pracuję w Niemczech. Przed przyjazdem do Niemiec byłam zarejestrowana w Urzędzie Pracy: od 1.02.2012 z prawem do zasiłku, od 11.02.2012 r. do 11.02.2013 r. (zasiłek ten w pełni wykorzystałam). W Niemczech pracowałam od 15.06.2013 r. do 31...

 • Lg87

  Dodano 2014-02-14 02:11 przez Lg87

  Praca w UK i podatki w Polsce

  Dzień dobry,
  czy pracując w UK od 8 lat po tymczasowym powrocie do Polski będę musiał zapłacić jakikolwiek podatek?
  Chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy w sytuacji, kiedy np. pracuję 8-10 dni w miesiącu w UK i resztę dni przebywam w kraju, to czy po roku tak spędzonym będą dotyczyć mnie inne zasady ...

 • irsa

  Dodano 2014-02-02 18:34 przez irsa

  Dochód ze stosunku pracy w Norwegii, a zeznanie za 2013 rok w Polsce

  Uzyskany dochód tylko z umowy o pracę w Norwegii od lipca 2013 r., opodatkowany wg ich zasad. Stałe miejsce zamieszkania w Polsce: żona i 2 dzieci.
  Co z zeznaniem rocznym za 2013 r.? Czy jeżeli tak, to gdzie złożyć, jeżeli w Polsce, to jakie dane wykazać i skąd wziąć?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Rozliczenie dochodów z Wielkiej Brytanii po brexicie

  Rozliczenie dochodów z Wielkiej Brytanii po brexicie

  Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w styczniu 2021 roku wywołało zmiany nie tylko w sferze celnej, ale i formalno-prawnej dotyczącej sytuacji osób fizycznych i przedsiębiorców uzyskujących przychody na terytorium UK. Czy dotyczy ...

 • Praca zdalna za granicą i nowe zasady ZUS a podatki

  Praca zdalna za granicą i nowe zasady ZUS a podatki

  Praca zdalna stała się powszechnym modelem pracy, również zza granicy. Należy jednak pamiętać, że wykonywanie obowiązków służbowych w innym kraju niż ten, gdzie znajduje się siedziba pracodawcy, wiąże się z ważnymi konsekwencjami ...

 • Rozliczenie PIT: dochód z pracy i działalność gospodarcza za granicą

  Rozliczenie PIT: dochód z pracy i działalność gospodarcza za granicą

  Dochody z pracy w Polsce tutaj są opodatkowane. Natomiast w przypadku opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym, ta ich część, która przypada na wynajem nieruchomości w Wielkiej Brytanii, nie będzie wykazywana w ...

 • Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

  Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

  Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania