eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościPozostałe: Nieruchomości › Wykup i sprzedaż mieszkania spółdzielczego


2013-12-16 07:54 autor: bitn

4 848 odsłon

Wykup i sprzedaż mieszkania spółdzielczego

Witam,

nasza sytuacja wygląda tak: teściowie mają mieszkanie spółdzielcze lokatorskie. Jego wykup na własność to koszt ok. 20 tys zł. 

Planujemy z z mężem wziąć kredyt 330 tys. zł na zakup domu, w którym teściowie też będą mieszkać, ale ze względu na ich wiek nie mogą być wciągnięci do kredytu hipotecznego. Po wykupie chcemy od razu sprzedać ich stare mieszkanie (za ok. 200 tys.) i spłacić tym ok. 100 tys. naszego kredytu.

I tu pojawiają się pytania. Czy teściowie przeznaczając część pieniędzy na inny dom i remonty będą zwolnieni z podatku 19% lub będzie mógł być on pomniejszony? 

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-03-05 06:57 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Rozumiem, że jest to spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania a nie spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania. W takim przypadku istotna będzie tutaj "data wykupu", a potratkowana jako data nabycia. Niestety podatek dochodowy w takim przypadku wystąpi. Nadto jeżeli nie będą oni kredytobiorcami jak też współwłaścicielami nowego domu, nie będą mogli skorzystać z ulgi mieszkaniowej w podatku dochodowym, pomimo że na tę nieruchomość pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Nieruchomości

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania