eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaPozostałe: Firma › Czy muszę mieć kasę fiskalną?


2013-02-12 10:25 autor: darteks

8 244 odsłon

Czy muszę mieć kasę fiskalną?

Jestem rolnikiem i prowadzę działalność (usługi remontowo-budowlane) jestem ryczałtowcem. Czy też muszę mieć kasę fiskalną, jeżeli w 2012 r. miałem dochód 29 tys.?

Pytanie zaktualizowano 2013-02-13 09:02

Na swoje usługi wystawiam rachunek (dla zwolnionych podmiotowo z VAT)są na nim dane i adres osoby której wykonaółem usługę. W roku 2012 wystawiłem ich 13. Sugierując się Pana odpowiedzią wnioskuję że mógłbym być zwolniony z obowiązku kasy fiskalnej.  W jaki sposób mogę to załatwić ?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-02-13 08:39 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

    Witam,
    przekroczył Pan próg więc od marca powinien Pan ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej. Natomiast spełniając określone warunki może Pan korzystać ze zwolnienia  z kasy fiskalnej. Rozporządzenie w sprawie zwolnień z kasy fiskalnej mówi że korzystać ze zwolnienia można na podstawie § 2  ust 1 i załącznika do rozp. jeżeli prowadzi Pan np.:
    poz. 34. Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, o ile łącznie są spełnione następujące warunki:
    1) każde świadczenie usługi dokonane przez podatnika jest dokumentowane fakturą, w której są zawarte dane identyfikujące odbiorcę;
    2) liczba świadczonych usług, o których mowa w pkt 1, w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie była mniejsza niż 20
    lub
    poz. 37. Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli zapłaty za wykonaną czynność dokonano w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła

    darteks skomentował/a odpowiedź 2013-02-18 11:31

    Na swoje usługi wystawiam rachunek (dla zwolnionych podmiotowo z VAT)są na nim dane i adres osoby której wykonałem usługę. W roku 2012 wystawiłem ich 13. Sugierując się Pana odpowiedzią wnioskuję że mógłbym być zwolniony z obowiązku kasy fiskalnej. W jak

    Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

    Oceń odpowiedź 1 7

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-10 21:26 autor odpowiedzi: wojtekm

    Witam. Mam taką samą działalność i tą samą forme opodatkowania tylko często wystawiam rachunek na firmę dla której wykonałem prace. W rozporzadzeniu jest napisane "W 2013 roku podatnicy, zarówno kontynuujący jak i rozpoczynający sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych," Czy to cos wogole zmienia ze nie moge byc zwolniony z tej kasy?? Bo wedlug tego co czytam to bym spelnil wymagania z punktu 34

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-10 21:31 autor odpowiedzi: wojtekm

    A i jeszcze male pytanko. bo ustawodawca pisze w puncie 34 o fakturze. czy rachunek wystawiany na 5,5 procent to tez jest rozumiany jako faktura??

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-13 19:14 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Moim zdaniem rachunek tutaj należy traktować na równi z fakturą. Par. 17 pkt 4 rozporządzenia w sprawie faktur mówi, że za fakturę uważa się również rachunki, o których mowa w art. 87 i art. 88 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, 1101 i 1342), wystawiane przez podatników niezarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni, z wyjątkiem gdy do wystawienia faktury obowiązani są podatnicy, o których mowa w art. 16 ustawy.


    W zakresie ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej pod uwagę nie bierzemy sprzedaży na rzecz firm

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2012-12-01 23:14 przez konto usunięte

    Ryczałt bez VAT, a kasa fiskalna

    Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (handel) od 2003 r. Cały czas rozliczam się ryczałtowo, nie jestem podatnikiem VAT
    W jakim przypadku obowiązywałby mnie zakup kasy fiskalnej.
    Dziękuję za odpowiedź.

  • sabinakum

    Dodano 2013-01-08 19:04 przez sabinakum

    Kasa fiskalna - limit w 2013 r.

    Witam. Mąż od dnia 14 czerwca 2012 roku prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych 5,5% (usługi budowlane). NIE jest Vatowcem. Od czerwca do grudnia 2012 roku osiągnął przychód w wysokości 19 993 zł.
    Moje pytanie brzmi : jeżeli mąż w styczniu 2013 roku os...

  • darteks

    Dodano 2013-02-20 14:17 przez darteks

    Kasa fiskalna - czy mogę skorzystać ze zwolnienia?

    Witam
    Mam pytanie dotyczące zwolnienia z obowiązku zakładania kasy fiskalnej. Prowadzę usługi remontowo-budowlane, jestem ryczałtowcem. W roku 2012 wystawiłem 11 rachunków dla zwolnionych podmiotowo z podatku VAT, na których jest adres i miejsce zamieszkania osoby której wykonywałem usługę (płatne g...

  • Mark

    Dodano 2013-01-22 18:07 przez Mark

    Kasa fiskalna 2013

    WitamProwadzę warsztat samochodowy od 2000 roku opodatkowany w formie ryczałtu. W 2012 uzyskałem przychód w wysokości 29.000 zł.
    I teraz pytanie: czy muszę do 1 marca założyć kasę fiskalną czy dopiero w momencie przekroczenia limitu 20.000 ??? Bo z kim rozmawiam to mówi co innego :/

  • konto usunięte

    Dodano 2013-01-22 16:02 przez konto usunięte

    Ryczałt a limit na kasę fiskalną

    Witam. Prowadzę działalność gospodarczą do czerwca 2012 r. i jestem na ryczałcie 3%. (sprzedaż odzieży - bazar i internet). Vatu nie płacę. Mój przychód w 2012 r to 19 214,89 zł.
    Wiem ze limit to 20 000, ale nie wiem czy względem całego roku czy trzeba obliczyć limit względem 7-miu miesięcy prowadze...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Likwidacja i ponowne otwarcie firmy a kasa fiskalna

    Likwidacja i ponowne otwarcie firmy a kasa fiskalna

    Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej czy rolników ryczałtowych, co do zasady mają obowiązek ewidencjonować tę sprzedaż na kasie fiskalnej. A co w przypadku, gdy ...

  • Kasa fiskalna gdy podatnik czynny lub zwolniony z VAT

    Kasa fiskalna gdy podatnik czynny lub zwolniony z VAT

    Zwolnienie z podatku od towarów i usług nie eliminuje obowiązku rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Przedsiębiorca musi ją wprowadzić do firmy, gdy wysokość jego obrotów z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności ...

  • Dokumentowanie najmu - kiedy kasa fiskalna nie jest konieczna?

    Dokumentowanie najmu - kiedy kasa fiskalna nie jest konieczna?

    Generalny obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej w działalności podatnika wynika z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Powstaje z chwilą rozpoczęcia sprzedaży na rzecz osób fizycznych ...

  • Powrót do zwolnienia z VAT a kasa fiskalna

    Powrót do zwolnienia z VAT a kasa fiskalna

    Podatnik, który utracił bądź zrezygnował z tzw. zwolnienia podmiotowego z VAT, po upływie określonego czasu, gdy jego sprzedaż nie przekracza określonego limitu, może do tego zwolnienia powrócić. W tym celu przede wszystkim musi ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Firma

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania