eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaPozostałe: Firma › Witam, mam problem z podziałem budynku na część mieszkalną i lokal użytkowy z punktu widzenia VAT.


2012-07-10 21:59 autor: BZMW

2 287 odsłon

Witam, mam problem z podziałem budynku na część mieszkalną i lokal użytkowy z punktu widzenia VAT.

Parter to lokal użytkowy. W tym m.in. pracownia, garaż. Na zewnątrz przylega ziemny taras. Całe piętro to mieszkanie. Do tego zewnętrzny taras drewniany. Aby wejść do mieszkania trzeba przejść przez wspólny wiatrołap i hol, dalej po schodach potrzebnych tylko dla części mieszkalnej. Kotłownia na parterze obsługuje lokal użytkowy i mieszkanie. Czy dla obliczenia procentu VAT naliczonego rozdzielić wiatrołap, hol i kotłownię proporcjonalnie i nie uwzględniać powierzchni schodów i tarasów zewnętrznych jak na potrzeby podatku od nieruchomości?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-07-13 07:16 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Czy chodzi o odliczenie VAT-u od mediów?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-07-13 15:07 autor odpowiedzi: BZMW

  Witam Pana,

  dom jest na etapie projektu. Więc po pierwsze w zależności od stosunku powierzchni lokal użytkowy/mieszkanie mogę odliczyc' określony procent zapłaconego za działkę VAT. Po drugie: analogicznie za materiały i usługi budowlane. Po trzecie: za wszystkie media, z wyjątkiem prądu bo będą osobne liczniki. Proporcja użytek/mieszkanie może byc' różna w zależności od sposobu uwzględnienia np. tarasu czy piwnicy. Kończy mi się trzeci (i ostatni) okres rozliczenia VAT za działkę i jest ta nieszczęsna kwestia proporcji. A może nieprawidłowo rozumuję i mogę podac' dowolną proporcję na zasadzie, że kawałek pomieszczenia jest mieszkaniem, a kawałek pracownią? Oficjalnie parter podlega rygorom lokalu użytkowego (PIP, ułatwienia dla niepełnosprawnych, strażak itp.) piętro zaś to mieszkanie. Piwnica - jeszcze nie wiem. Mimo że jest takich budynków mnóstwo, czuję się jakbym odkrywał Nowy Świat. Proszę o radę

  pozdrawiam

  Wojciech (BZMW)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-07-13 15:32 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Trochę zapewne Pana zmartwię, ale niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytanie, a to dlatego, że przepisy nie mówią, w jaki sposób ustalić tę część, którą można "odliczyć". Proporcja "powierzchniowa" wydaje się być dodrym rozwiązaniem, niemniej w takich sprawach zalecam skonsultowanie tego ze swoim urzędem skarbowym, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień w przyszłości. Pewnym rozwiązaniem jest przyjęcie takich proporcji, jak to będzie wynikało na przyszłość z podatku od nieruchomości (jak wiadomo w stosunku do nieruchomości wykorzystywanych w działalności gospodarczej podatek ten jest dużo wyższy aniżeli w przypadku wykorzystywania na cele mieszkaniowe).

  BZMW skomentował/a odpowiedź 2012-07-13 19:33

  Dziękuję za pomoc, pozdrawiam BZMW

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Firma

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania