eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaPozostałe: Firma › Etat, działalność gospodarcza a urlop macierzyński


2013-10-01 09:56 autor: Alicjanew

4 557 odsłon

Etat, działalność gospodarcza a urlop macierzyński

Szanowni Państwo,

jestem zatrudniona na etat w firmie, ale oprócz tego palnujemy z tatą otworzyć działalność gopodarczą. Ostatnio dowiedzialam się, że jestem w ciąży i w związku z z tym mam pytnie odnośnie zasiłku macierzyńskiego. Czy będzie mi przysługiwał tylko z etetu? Czy ewentualnie mogę się starać o ten podwyższony z działalności gospodarczej?

Co w przypadku, jeśli będę musiała iść na zwolnienie lekarskie? Słyszalam też gdzieś, że rząd chce wprowadzić podwyższone składki dopiero po roku działalności firmy. Ile czasu najmniej potrzeba, aby wprowadzić taką ustawę?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-01 10:54 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W momecie zatrudnienia podlega Pani obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, więc nie musi Pani płacic składek zusowskich z tytułu prowadzenia działalniości. Natomiast składki z tytułu prowadzenia działalności będzie Pani musiała płacić w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami osoba, która równocześnie pobiera zasiłek macierzyński, do którego prawo nabyła z tytułu stosunku pracy i prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu podlega z tytułu tej działalności.
  Preferencyjny ZUS na obecną chwilę może Pani opłacać przez 24 miesiące od dnia założenia działalności.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 1 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • mnelkowska

  Dodano 2013-12-01 10:23 przez mnelkowska

  Własna działalność, umowa zlecenie i ciąża

  Witam. W marcu 2013 r. rozpoczęłam działalność gospodarczą, którą zawiesiłam w kwietniu. W październiku 2013 r. odwiesiłam działalność i zmieniłam profil działalności. Jestem na małym ZUS-ie. Mam kilka pytań:
  1. Czy jeżeli podejmę pracę na umowę zlecenie  (umowa będzie podpisana na 5 lat 2500 zł do ...

 • hono2

  Dodano 2013-07-07 21:35 przez hono2

  Urlop macierzyński i L4 w 2013 roku w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej

  Witam,
  Jestem w ciąży, termin porodu mam na styczeń 2014 r. Własną działalność prowadzę od 2,5 roku. Płacę już pełny ZUS. Co powinnam zrobić aby otrzymać wysokie świadczenie i ewentualnie L4, jak to należy zrobić? Zaznaczam, iż firma nie wykazuje dochodów ze względu na wysokie koszty działalności, a...

 • judyta_25

  Dodano 2013-05-23 10:16 przez judyta_25

  Przeszłam na wysoki ZUS. Co teraz bardziej się opłaci?

  Witam,
  Prowadzę działalność gospodarczą od dwóch lat i skorzystałam z ulgi niskiego ZUS-u.  Niestety teraz wchodzę już na wysoki ZUS i obawiam się, że finansowo nie dam rady. Zastanawiam się, czy gdyby ktoś ze znajomych zatrudnił mnie fikcyjnie na etat z płacą minimalną, a sama dawałabym pieniądze n...

 • jda006

  Dodano 2014-05-14 00:24 przez jda006

  Jak uzyskać podwyższony zasiłek macierzyński?

  Witam,
  jestem na umowie o pracę, prowadzę także działalność. Z działalności opłacam ubezpieczenie zdrowotne. Jestem w ciąży i chciałabym iść na zwolnienie lekarskie.
  Czy jednorazowe zapłacenie najwyższej składki na ZUS przed L4 uprawni mnie do podwyższonego zasiłku macierzyńskiego?
  Jak będzie wygląd...

 • Primadonna2

  Dodano 2014-04-04 12:33 przez Primadonna2

  Etat, ciąża i założenie działalności gospodarczej

  Dzień dobry,
  od kilku lat jestem zatrudniona na etacie, obecnie jestem w ciąży, przebywam na zwolnieniu, termin porodu mam na koniec czerwca.
  Czy jeżeli teraz założę działalność gospodarczą (w żadnym wypadku nie myślę o działalności fikcyjnej), będę mogła opłacać dobrowolną składkę ubezpieczenia cho...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Firma

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania