eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPo godzinachPodróże / Turystyka › Czy hotel może kserować dowód osobisty?


2012-10-18 15:41 autor: Julianna1972

11 937 odsłon

Czy hotel może kserować dowód osobisty?

Jak w temacie - od dawna zastanawia mnie czy hotel jest uprawniony do kserowania dowodu osobistego?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-10-18 23:00 autor odpowiedzi: Tomasz Szczygieł

  Cytując fragmenty artykułu który można znaleźć na stronach www.giodo.gov.pl:

  RECEPCJONIŚCIE NIE WOLNO ZATRZYMAĆ NASZEGO DOKUMENTU TOŻSAMOŚCI

  Często zdarza się, że recepcjonista proponuje nam byśmy poszli się rozpakować i zostawili dokumenty, bo możemy odebrać je później, w dogodnym dla nas momencie. Takie praktyki są jednak zakazane. Przepisy prawa wyraźnie wskazują, że przy dopełnianiu obowiązku meldunkowego należy jedynie przedstawić dowód osobisty lub – w uzasadnionych przypadkach – inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości. Słowo „przedstawić” wskazuje, że recepcjonista ma jedynie prawo wglądu w dokument a nie jego zatrzymania. Zatrzymanie cudzego dowodu osobistego stanowi wykroczenie.

  DOWÓD OSOBISTY NIE ZAWSZE MOŻNA KSEROWAĆ

  Niejednokrotnie zdarza się również, że nasz dowód osobisty, jest kserowany. Żeby ustalić, czy ktoś ma do tego prawo, powinniśmy zastanowić się, czy jest on uprawniony do pozyskania wszystkich danych, które dokument zawiera.

  Tomasz Szczygieł zaktualizował/a odpowiedź 2012-10-19 09:42
  Link do pełnego tekstu artykułu: 

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-10-18 23:39 autor odpowiedzi: konto usunięte

  przede wszystkim należy ustalić w jakim celu tego dokonuje. Oczywistym jest, że może wylegitymować gościa, aby wprowadzone dane były prawdziwe, jednakże ksero jest tu zbyteczne.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-10-19 10:35 autor odpowiedzi: Brykczyńscy i Partnerzy Adwokacka Spółka Partnerska

  Zgodnie z ogólną zasadą, administrator danych (np. hotel), jest uprawniony do zbierania danych osobowych bez zgody klienta, gdy jest to konieczne do realizacji umowy oraz gdy osoba, której dane dotyczą, jest jej stroną lub gdy jest to niezbędne do podjęcia działań przed zawarciem umowy na żądanie osoby, której dane dotyczą (art. 23 ust. 1 pkt 3 Ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku, Dz. U. 2002, Nr 101, poz. 926 z zm.).

   

  Administrator danych jest obowiązany zapewnić, aby dane te były merytorycznie poprawne i adekwatne w stosunku do celów, w jakich są przetwarzane. Wydaje się, iż danymi potrzebnymi dla realizacji umowy o świadczenie usług hotelowych są informacje dotyczące: imienia i nazwiska gościa, daty urodzenia, nr PESEL, adresu zamieszkania, seria i numeru dowodu osobistego oraz – w przypadku cudzoziemców – obywatelstwa.

  W przypadku skserowania dowodu osobistego hotel pozyskuje dane, które zdaniem Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych nie są adekwatne do realizacji celu umowy np. imiona rodziców, wizerunek klienta. 

  Bez zgody klienta nie można skserować dowodu osobistego gościa. 

  Zgoda powinna zostać udzielona na piśmie – np. poprzez podpisanie formularza zgłoszeniowego, w którym to ujęto zapis, o następującej treści: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu realizacji zawartej umowy, jak i skserowanie mojego dowodu osobistego”.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-02-22 22:07 przez konto usunięte

  Paszport do Chorwacji?

  Wybieram się na urlop do Chorwacji w czerwcu. Wolałabym uniknąć wyrabiania paszportu a czytałam rozbieżne opinie co do konieczności posiadania.
  Jakie są Wasze praktyczne doświadczenia w tej kwestii? Czy faktycznie można posługiwać się samym dowodem?
  Stanowisko oficjalne zgodne z przepisami jest mi z...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-09-11 06:17 przez konto usunięte

  Co zrobić gdy zgubiłem wszystkie dokumenty, a chcę wypłacić pieniądze z banku?

  Czy zaświadczenie o wyrabianiu nowego dowodu oraz stary dowód osobisty wystarczy aby wypłacić pieniądze z PKO (Bank Polski)?
  Pilnie oczekuje odpowiedzi i za wszystkie z góry dziękuję :)

 • enowakowski

  Dodano 2013-08-28 12:50 przez enowakowski

  Reklamacja na biuro podróży

  Jak chronić się przed nieuczciwymi biurami podróży? Chodzi dokładnie o sytuację, kiedy chcę złożyć reklamację. Hotel nie spełniał wymagań, które były podane w ofercie. Złożyłem reklamację pisemnie. Czy oprócz tego też można dołączyć zdjęcia itp.?

 • 0206

  Dodano 2013-05-15 00:09 przez 0206

  Usługa noclegowa a faktura VAT marża

  Jesteśmy licencjonowanym biurem podróży i działamy jako organizator i pośrednik turystyczny.
  Podpisaliśmy umowę z zagranicznym partnerem na pośredniczenie w usłudze noclegowej ze śniadaniem dla grup na terenie Polski - dotyczy to konkretnego hotelu w różnych terminach na jedną noc. Wystawiamy dla ni...

 • dzula10

  Dodano 2013-05-09 12:04 przez dzula10

  Wczasy zapłacone a hotel nie gotowy. Co robić?

  W styczniu zarezerwowaliśmy wczasy w Turcji w nowo budującym się hotelu. Jak nas poinformowano otwarcie miało nastąpić 1 maja 2013 r., a my wybraliśmy termin 1 czerwca 2013 r.
  Jak oficjalnie się dowiadujemy hotel nie będzie gotowy. Pani w biurze podróży powiedziała ze zostaniemy zakwaterowani w inny...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Jaki program lojalnościowy w restauracji i hotelu?

  Jaki program lojalnościowy w restauracji i hotelu?

  Gdyby programy lojalnościowe nie były skuteczne, nie spotykalibyśmy ich w tak wielu firmach. Tymczasem z systemami nagradzania stałych klientów zetknąć możemy się nie tylko w sklepach, ale także w hotelach i restauracjach. Jak to możliwe, ...

 • Upper One - kompleks biurowo-hotelowy w Warszawie

  Upper One - kompleks biurowo-hotelowy w Warszawie

  STRABAG Real Estate zrealizuje w Warszawie nową inwestycję biurowo-hotelową Upper One. Projekt powstanie u zbiegu ul. Grzybowskiej i al. Jana Pawła II. Inwestycja ma zostać oddana do użytkowania w 2026 roku.

 • Hotele resortowe na fali

  Hotele resortowe na fali

  Hotele w Polsce nadal będą budowane, bo wciąż mamy sporo do nadrobienia w stosunku do krajów Europy Zachodniej. Jednakże inwestorzy w swoich planach powoli zaczęli odchodzić od obiektów miejskich, biznesowych. Na skutek pandemii i ...

 • Najciekawsze dokumenty tożsamości świata. Jak wyglądają? Z czego się składają?

  Najciekawsze dokumenty tożsamości świata. Jak wyglądają? Z czego się składają?

  Dokumenty tożsamości występują w rozmaitych kształtach, rozmiarach, kolorach i formach. Poza kwestią odpowiedniego dopasowania ich do międzynarodowych standardów, coraz częściej zwraca się również uwagę na ich walory estetyczne ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Podróże / Turystyka

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania