eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Zaliczka od wynagrodzenia zagranicznego bez płatnika


2013-09-23 14:32 autor: pandroid

3 413 odsłon

Zaliczka od wynagrodzenia zagranicznego bez płatnika

Witam,

Chciałbym się dowiedzieć jak prawidłowo powinienem rozliczyć dochody, które otrzymam z zagranicy. Pracuję w Polsce i będę komponował muzykę na zamówienie. Niestety umowa ma jedynie charakter ustny, zawarty drogą mailową. Wynagrodzenie będzie wypłacane w formie przelewu.

Jak powieniem się rozliczyć z takiego wynagrodzenia? Co z kosztami uzyskanego przychodu?

Z góry dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-11 12:39 autor odpowiedzi: Dorota Ł.

  Dzień dobry.

  Jeżeli pracę będzie Pan wykonywał na zasadzie umowy o dzieło wtedy do 20 dnia miesiąca następującego po otrzymaniu wynagrodzenia powinien Pan wpłacić zaliczkę do urzędu skarbowego (18%). A do 30 kwietnia złożyć PIT-36 (bez załącznika PIT_ZG). Koszty uzyskania przychodów wynoszą 20%.

  Jeżeli pracę będzie Pan wykonywał w oparciu o prawa autorskie (muzyka będzie przedmiotem prawa autorskiego), wtedy koszty uzyskania przycodu wynoszą 50% i nie ma obowiązku wpłacania zaliczki w trakcie roku. Należy jedynie złożyć PIT-36 do końca kwietnia.

  pandroid skomentował/a odpowiedź 2013-10-11 16:36

  Dziękuje serdecznie za odpowiedź. Rozumiem, czyli podatek do zapłacenia będe miał wyliczony na podstawie PIT-36? A czy zmienia coś przy rozliczaniu fakt, że w tym roku żadnych innych dochodów nie osiągnałem, poza wspominanym zagranicznym zleceniem?

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-18 13:53 autor odpowiedzi: gregorym84

  Czy prace programistyczne  (freelance) mozna także traktować jako umowa o dzieło z przekazniem praw autorskich. Oczywiście formalnie taka umowa nie jest problemem. Chodzi mi o interpretacje US w Polsce.

  Czy w tym wypadku wystarczy roczne rozliczenie 50% w zeznaniu podatkowym?
  Np jesli wykonam pracę zlecenia dla zagranicznego zleceniodawcy z przekazaniem praw autorskich i dostane zapłate 10 000 zł w roku. Ile jak muszę z tego rozliczyć?
  Bo z tego co rozumiem odporwadzam 18% z kwoty 5000zł(50%) i tyle musze włacic na konto US po rocznym zeznaniu podatkowym.

  Proszę o odpowiedz i informacje czy w wyżej opisanym przypadku nie mam obowiązku odprowadzania tych comiesięcznych zaliczek?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Sikorka

  Dodano 2016-03-05 14:06 przez Sikorka

  Jakie koszty uzyskania przychodu mogę odliczyć w PIT?

  Witam,pracowałam w Niemczech w mini-job i na umowę o pracę. Obie firmy znajdowały się poza moim miejcem zamieszkania w Niemczech.Jakie koszty uzyskania przychodu mam odliczyć?

 • ewa-now

  Dodano 2014-05-12 22:11 przez ewa-now

  Oddelegowanie do pracy w Holandii

  Witam,
  mąż zatrudniony jest w polskiej firmie. W 2013 roku pracował w Holandi i w Belgii i w Polsce. Pracował na umowę zlecenie i potem umowa o pracę. Z zakładu otrzymał dwa PIT-11.
  Moje pyanie: czy z umowy zlecenia do PIT/ZG wpisujemy przychód czy dochód, a co z kosztami uzyskania przychodów?

 • kolombor

  Dodano 2014-02-25 12:38 przez kolombor

  Koszty uzyskania przychodu - zawyżone z winy pracownika

  Z racji dojeżdżania spoza miejscowości, gdzie znajduje się mój zakład pracy, korzystałem z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu. Zapomniałem poinformować pracodawcę o zmianie miejsca zamieszkania, na taką samą miejscowość w jakiej jest zakład pracy, od razu po fakcie w związku z czym przez list...

 • Johnny

  Dodano 2016-07-30 08:49 przez Johnny

  Jak obliczyć zaliczkę na podatek będąc VAT-owcem?

  Ogólny wzór na liczenie zaliczki na podatek dochodowy prawdopodobnie rozumiem, ale jak to wygląda w przypadku zakupu komputera z kwotą na fakturze 1500 zł VAT?Czy jako koszt podaje 1500 zł, czy całą kwotę 1500 zł VAT? Jeżeli tylko kwotę netto, to co się dzieje z VAT-em?Załóżmy, że przychód pierwszeg...

 • ada2206

  Dodano 2014-01-02 17:00 przez ada2206

  Wynagrodzenie za grudzień

  Wynagrodzenie za grudzień zostało wypłacone gotówką 550 zł 31.12.2013 r. - przelew 1900 zł dn. 02.01.2014. Jak powinnam ująć w kosztach?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Sprzedaż w dropshippingu - pośrednik bez kosztów podatkowych

  Sprzedaż w dropshippingu - pośrednik bez kosztów podatkowych

  Dropshipping jest coraz bardziej popularną formą sprzedaży towarów. Brak konieczności posiadania i utrzymywania własnego magazynu, dostęp do szerokiej gamy produktów, ograniczona odpowiedzialność za produkt - to niekwestionowane atuty tej ...

 • Jak na koniec roku obniżyć podatek dochodowy?

  Jak na koniec roku obniżyć podatek dochodowy?

  W grudniu wielu przedsiębiorców zastanawia się jak jeszcze mogliby obniżyć należne za ten rok podatki. Jednym z rozwiązań są zakupy sprzętów na cele działalności gospodarczej. Eksperci z firmy inFakt podpowiadają, w jaki sposób ...

 • Działalność artystyczna czyli twórca z własną firmą

  Działalność artystyczna czyli twórca z własną firmą

  Umiesz grać na gitarze, malować portrety albo pisać reportaże? Tworzysz albo wykonujesz jakieś dzieła? Zanim wygrasz talent show albo zaprojektujesz pierwszy plakat i zaczniesz zarabiać na działalności artystycznej lub swoich dziełach ...

 • Sprzedaż własnych obrazów przychodem z praw majątkowych

  Sprzedaż własnych obrazów przychodem z praw majątkowych

  Artysta- malarz, który sprzedaje własne obrazy, uzyskuje przychód z praw majątkowych. Może tutaj skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodu. Jeżeli nabywcą jest firma, powinna się ona wywiązać z obowiązków płatnika. Jeżeli ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania