eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › podatek od zakupu i sprzedaży nieruchomości (działka budowlana)


2008-02-25 20:45 autor: michal_kawon

11 332 odsłon

podatek od zakupu i sprzedaży nieruchomości (działka budowlana)

:confused:Witam. Mam pytanie:

czy jeśli sprzedam działkę budowlaną, za którą kupię mieszkanie oraz inną działkę budowlaną to czy muszę zapłacić podatek 19% od dochodu?

Z góry dziękuję za odpowiedź w tym temacie.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI (pokaż wszystkie )

  • 2008-04-27 02:16 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Cytuję, co napisał/a MGR1

    Z ulgi można skorzystać także, jeśli najpierw nabędziemy nową działkę budowlaną, a dopiero potem dokonamy sprzedaży poprzedniej, z której przychód ma być zwolniony z podatku. Ważne jest, aby środki ze sprzedaży działki zostały wydatkowane na zakup nowej działki. Zdaniem WSA w Warszawie (wyrok z 13.10.2004, sygn. akt III SA 2373/03, niepublikowany) do skorzystania przez podatnika ze zwolnienia z opodatkowania nie musiała być zachowana chronologia, polegająca na tym, że najpierw musiało nastąpić zbycie nieruchomości, a później nabycie lokalu mieszkalnego. Równie dobrze mogła mieć miejsce odwrotna kolejność.

    Kolejnosc kupna-sprzedazy

    Witam.

    Od jakiegos czasu probuje wyszukac w internecie czegos na temat kolejnosci kupna i sprzedazy nieruchomosci tak, aby uniknac opodatkowania.

    Sytuacja jest nastepujaca w moim przypadku. Mieszkanie kupione w w styczniu 2004. W styczniu 2009 minie 5 lat od kupn, jednak zwolnienie z podatku od sprzedazy liczy sie od konca roku kalendarzowego w ktorym sprzedano nieruchomosc. Tak wiec pozostaje mi jeszcze rok.

    Jednak. Zwolnienie z podatku wg przepisow dla nieruchomosci kupionych przed 2007 (10% od wartosci sprzedazy), moze nastapic w przypadku przeznaczenia uzyskanej kwoty na inne cele mieszkaniowe (kupno np domu). Moje pytanie dotyczy wlasnie kolejnosci sprzedazy i kupna nowej nieruchomosci. Czy mozna podpisac umowe wstepna kupna domu, nastepnie sprzedac posiadana dotychczas nieruchomosc i na koniec sfinalizowac ostateczna umowe kupna nowej nieruchomosci? Czy to bedzie zachowanie kolajnosci (1.Umowa wstepna spzredazy 2.Kupno domu 3.Sprzedaz koncowa mieszkania.)?

    A drugie pytanie: czy nalezy przeznaczyc cala kwote ze sprzedazy, aby nie placic podatku? Np: sprzedaje za 100, kupuje za 200. Czy pelne 100 musi zostac zainwestowane w nowa nieruchomosc?

    Z gory dziakuje za ewentualne podpowiedzi.

    Tak czy inaczej chyba i tak trzeba bedzie sie udac do US po interpretacje.

    Aha i czy powyzej cytowany wyrok dotyczy konkretnej sprawy?

    Pozdrawiam

    Mimuch

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-04-28 17:35 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Nie znam treści tego wyroku, a odpowiedź moja została oparta na informacjach z dodatku do gazety prawnej z 2007 roku. Zapewne był to wyrok w konkretnej sprawie. Myślę, że najlepiej wystąpić o interpretację do właściwego organu, a we wniosku zaznaczyć ten wyrok (dotyczył on też lokalu mieszkalnego). Na pewno będzie to najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-04-29 09:03 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Cytuję, co napisał/a MGR1

    W celu ochrony sprzedającego, co do zapłaty podatku dochodowego, notariusz będzie wymagał od ciebie właśnie oświadczenia, że nieruchomość (gospodarstwo rolne), którą nabywasz nie zmieni charakteru rolnego. Dopiero po 5 latach będziesz mogła wnioskować o zmianę przeznaczenia.

    Znalazłam takie coś

    USTAWA

    z dnia 9 września 2000 r.

    o podatku od czynności cywilnoprawnych

    Zwalnia się od podatku[...]

    [...]pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności, nabyte grunty stanowią gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy;

    Dla mnie (a i dla Skarbówki) w tej chwili jest ważne to, że w chwili wykonywania czynności grunty te stanowią gospodarstwo rolne i jest to zwolnione od podatku.

    To jest to co się tyczy podatku od czynności cywilno prawnych.

    Co do podatku dochodowego, to sprzedający go równiez nie zapłaci ponieważ nabył gospodarstwo rolne w 2004r. i mimo to, że nie minęło 5 lat to do dnia sprzedaży nie zmienił jego przeznaczenia. Przeznaczenie nie zmienia się również na wskutek sprzedaży, bo liczy się stan faktyczny na dzień wykonywania czynności, czyli podpisania Aktu Notarialnego.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-09-06 10:09 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam. Mam pytanie: sprzedałam ziemię rolną, za pieniadze uzyskane ze sprzedaży nabyłam działkę budowlaną, która ma przeznaczenie mieszkalno-pensjonatowe. Mam zamiar postawic na tej działce dom mieszkalny jednorodzinny. Czy kwota przeznaczona na zakup tej działki zostanie uznana przez US jako środki wydane na zakup nieruchomości, który zwalnia od płacenia podatku od sprzedaży ziemi rolnej? Czy nie będzie przeszkodą to, że działka jest mieszkalno-pensjonatowa? A może muszę złożyć oswiadczenie do US, że na pewno wybuduję na niej dom mieszkalny a nie pensjonat? Proszę o odpowiedż.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-09-07 19:36 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Ciekawa sytuacja :) Proszę pamiętać o złożeniu w terminie 14-dni od sprzedaży informacji w urzędzie o przeznaczeniu tych pieniędzy na własne cele mieszkaniowe. Urząd na pewno zapyta na co pieniądze zostaną przeznaczone i rozliczy ich wydanie. Może chcieć, aby napisała Pani takie oświadczenie, że na nabytej nieruchomości zostanie wybudowany budynek mieszkalny.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-09-23 00:48 autor odpowiedzi: ogien

    Witam, a moje pytanie brzmi nastepujaco - kiedy dla US działka jest budowlaną a kiedy jest rolną? Zakupiłem w zeszłym roku ponad 1ha ziemi rolnej, obecnie z powodu braku miejscwego planu zagosp. przestrz. na moj wniosek otrzymałem warunki zabudowy na 0,5ha. Klient ktory jest zainteresowany tym 0,5ha chciałby abym te warunki przepisał na niego (chciałby miec pewnosc ze moze tam cos pobudować), ale znowu ja obawiam się ze wejde w 22%Vat (od rolnych Vatu nie ma). Gmina uspokaja mnie ze działka jest budowlaną nie wtedy gdy dostanie warunki zabudowy ale gdy na tej dzialce dostanę pozwolenie na konkretną budowe. A znowu warszawski US powiedział mi ze dla nich dzialka budowlana jest wtedy gdy ma warunki zabudowy. Czy istotny jest zapis w akcie notarialnym, czy US i tak sam sobie sprawdza jakie jest przeznaczenie terenu. Moze wie ktos jak w praktyce US to rozpatrują? Dodam ze jest to moja pierwsza sprzedaz nowowydzielonej dzialki i w sumie Vat mnie nie powinien obiąć.

    A moze lepiej byłby pokazać klientowi ze warunki są ale ich nie przpisywać a on niech sam o nie wystąpi? Z góry wielkie dzieki za pomoc.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-10-30 10:25 autor odpowiedzi: jolakostrubiec

    Mam takie pytanie: Oboje z mężem jesteśmy właścicielami działki budowlanej na której stoi nasz dom . Obecnie dzielimy działke na dwie mniejsze i tą drugą zamierzamy sprzedać synowi pod budowę jego domu. Naszą działkę kupiliśmy w 1999 roku . Czy zapłacimy podatek od sprzedaży jeśli oświadczymy że pieniądze ze sprzedaży przeznaczymy np. na budowę garażu lub dobudowanie ganku?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-10-30 10:36 autor odpowiedzi: konto usunięte

    W ogóle nie zapłacicie podatku dochodowego, gdyż jak sama piszesz, nabycie nastąpiło w 1999 roku. A podział w tej kwestii nic nie zmienia.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-10-30 10:38 autor odpowiedzi: jolakostrubiec

    No to super. Dzieki za szybką odpowiedż.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-11-03 10:38 autor odpowiedzi: jolakostrubiec

    Mam jeszcze jedno pytanie. A co zpodatkiem od czynności cywilno-prawnych? Czy zaplacimy podatek 2% od wartości sprzedaży? A może lepsza jest darowizna?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-11-03 12:55 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    PCC w przypadku umowy sprzedaży wystąpi (czyli te 2 proc. trzeba będzie zapłacić, przy czym obowiązek ten będzie ciążył na kupującym, czyli synu). Co do darowizny, żaden podatek nie wystąpi. Do pełni obrazu muszę jednak zadać pytanie uzupełniające ;) - czy darowizna będzie tylko na syna, czy np. na syna i jego żonę (czyli synową)? Kwestia bardzo istotna, gdyż synowa nie korzysta z tak szerokich preferencji w przypadku darowizny, jak syn (jak to mówią: zięć i synowa to nie rodzina ;) ).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-11-04 10:32 autor odpowiedzi: jolakostrubiec

    Syn jest kawalerem więc działkę sprzedamy - podarujemy(?) tylko jemu

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-11-04 11:00 autor odpowiedzi: jolakostrubiec

    PS. Dlatego zastanawiamy się nad sprzedażą a nie darowizną bo myślimy że dla ewentualnego kredytu lepiej jest jak się coś kupi niż dostanie w prezencie, ale oczywiście nie mam wiedzy w tym względzie i nie wiem jak banki podchodzą do tych kwestii.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-11-04 14:26 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Rozumiem, że chodzi o ewentualną budowę. Na prawie bankowym się za bardzo nie znam, ale raczej nie będzie to robiło zbytniej różnicy dla banku, czy syn kupi działkę, czy otrzyma ją w darowiźnie.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-11-04 14:37 autor odpowiedzi: jolakostrubiec

    Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

Strony: 1 2 3 4

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania