eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Wynajem mieszkania i domu- jakie koszty


2011-10-14 10:50 autor: AGAWA76

1 917 odsłon

Wynajem mieszkania i domu- jakie koszty

Dzień Dobry.

Wynajmuję mieszkanie od dwóch lat i rozliczam się na zasadzie ryczałtu, w tym roku od 1 wrzesnia zaczęłam również wynajmowac dom. Chciałabym od przyszłego roku tj. 2012 przejść na zasady ogólne rozliczania się z podatku. Dowiedziałam się że mogę wtedy w koszty uzyskania przychodu zaliczyć takie wydatki jak: koszty poniesionych remontów, amortyzację budynku i mieszkania, spłatę odsetek od zaciągniętego kredytu na zakup tych nieruchomości.

Proszę o radę w jaki sposób rozliczać amortyzację budynku i mieszkania, jeśli mieszkanie zostalo zakupione w 2004 roku i kwota zakupu wynosila 70tys. zł + koszty notarialne ok. 4tys.zł; natomiast dom został wybudowany w latach 2008-2010 i jedynym na dzien dzisiejszy dokumentem stwierdzającym jego wartość jest kwota zaciągniętego kredytu. Chociaż wartość domu jest znacznie wyższa niż kwota wziętego kredytu, dlatego że zainwestowaliśmy w budowę domu środki własne.

Proszę rownież o informację jakie jeszcze inwestycje można zaliczyć w koszty uzsykanego prychodu z najmu.

Dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-10-16 12:02 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  8. Jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu, o których mowa w art. 22n, wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia.

  9. Jeżeli podatnik nie może ustalić kosztu wytworzenia, o którym mowa w ust. 4, wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości określonej z uwzględnieniem cen rynkowych, o których mowa w ust. 8, przez biegłego, powołanego przez podatnika.

  10. Podatnicy mogą ustalić wartość początkową budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych: wynajmowanych, wydzierżawianych albo używanych przez właściciela na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, przyjmując w każdym roku podatkowym wartość stanowiącą iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej, wydzierżawianej lub używanej przez właściciela powierzchni użytkowej tego budynku lub lokalu i kwoty 988 zł, przy czym za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię przyjętą dla celów podatku od nieruchomości.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania