eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › PIT-11 do 26 roku życia


2021-03-15 22:22 autor: Miks

804 odsłon

PIT-11 do 26 roku życia

W 2020 r. osoba poniżej 26 roku życia pracowała od 1.07.20 do 31.07.20 na umowę zlecenie, w ktorej jasno zaznaczono że podatek dochodowy będzie odprowadzany. Sytuacja została uwzględniona w PIT-11 w E. DOCHODY PODATNIKA... wierszu 6. 
Następnie z dniem 01.08.2020 podpisała umowę o pracę zawartą z tą samą firmą na okres 3 miesięcy, później umowa zostala przedłużona na okres roku. Według ustawy podatek dochodowy nie powinien być pobierany, jednak przy rozliczeniu miesięcznym wynagrodzenie wynosiło niecale 2000 tys. złoty (po odliczeniu składek ZUS i podatku dochodowego z wynagrodzenia 2600 zł/brutto). Osoba ta dodatkowo była wynagradzana premią w wysokości 300 zł co miesiąc. Więc wynagrodzenie netto było obliczane w taki sam sposob jak dla osób powyżej 26 roku życia chociaż osoba ta nie podpisała rezgynacji z ulgi. Dodatkowo osoba była jasno informowana o otrzymywanej PREMII.
Natomiast wg. PIT-11 Za okres 5 msc. na umowie o pracę nie miała pobieranego podatku co uwzględniono w G. Informacja o przychodach zwolnionych od podatku... nr. 86 i 87. w wysokości 13 000 tys. zł.

W jaki sposób można rozwiązać takowy problem? Księgowa twierdzi, że podatek nie był odliczany (pracownik korzystał z ulgi wg. niej i PIT-11) a w rzeczywistości przez 5 msc. wynagrodzenie było rozliczane w taki sam sposób jaki obowiązuje po ukończeniu 26 roku życia.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania