eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Koszty adaptacji lokalu poniesione przez s.c. na nieruchomość będącą we współwłasności a KUP


2020-09-09 15:51 autor: 1teresa

1 275 odsłon

Koszty adaptacji lokalu poniesione przez s.c. na nieruchomość będącą we współwłasności a KUP

Czy koszty adaptacji lokalu poniesione przez spółkę cywilną na nieruchomość będącą we współwłasności jednego ze wspólników to inwestycja w obcym środku trwałym?

Małżonkowie będący we wspólności majątkowej małżeńskiej (pomiędzy małżonkami nie istnieje rozdzielność majątkowa) zakupili lokal mieszkalny w stanie deweloperskim – w części do majątku wspólnego, w części do majątku prywatnego jednego z małżonków.

Lokal ten zostanie użyczony spółce cywilnej, której wspólnikami są:

- jeden z w/w małżonków oraz

- ich syn.

Spółka będzie ponosić nakłady inwestycyjne na wskazane mieszkanie celem zaadaptowania go w całości do prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej, tj. na biuro. Są to koszty typowe niezbędne do przystosowania lokalu do użytkowania, np. dostosowanie łazienki oraz kuchni pracowniczej, przestawienie ścian, położenie podłóg, dostosowanie instalacji wodnej, kanalizacyjnej, elektrycznej do własnej wizji lokalu, położenie dodatkowego okablowania, instalacja klimatyzacji, itp. Lokal ten nie będzie środkiem trwałym spółki cywilnej.

Stąd pytanie jak we wstępie: czy koszty adaptacji lokalu poniesione przez spółkę cywilną na nieruchomość będącą we współwłasności jednego ze wspólników to inwestycja w obcym środku trwałym i czy spółka może amortyzować poniesione wydatki jako nakłady inwestycyjne w obcym środku trwałym stosując stawkę amortyzacji 10%?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • koshhenn

    Dodano 2020-07-14 16:01 przez koshhenn

    Apartament na wynajem krótkoterminowy

    W tym roku zakupiłam lokal niemieszkalny pod wynajem krótkoterminowy. Z tego tytułu zarejestrowałam się jako czynny vatoviec, by otrzymać zwrot 23% podatku. Od 16 lipca zamierzam wynajmować to mieszkanie. Chce wybrać formę opodatkowania na zasadach ogólnych.
    Czy to prawda, że jeżeli będzie to wynaje...

  • eklesster

    Dodano 2017-12-18 12:51 przez eklesster

    Jaką zastosować klasyfikację i stawkę amortyzacyjną dla bramy garażowej z automatyką?

    Jaką zastosować klasyfikację i stawkę amortyzacyjną dla bramy garażowej z automatyką?Kupiona została konstrukcja garażu blaszanego i zmontowana na działce służącej działalności gospodarczej. Jaką stawkę i grupę środków trwałych dla konstrukcji garażu blaszanego nietrwale związanej z gruntem?

  • VIOLA

    Dodano 2015-03-03 22:35 przez VIOLA

    Stawka amortyzacji na używane auto

    Witam,proszę o pomoc przy ustaleniu stawki przy odpisach amortyzacyjnych na samochód zakupiony na potrzeby działalności gospodarczej. Nabyłam je jako używane od osoby fizcznej, auto ma w tej chwili 7 lat.Czy może to być stawka 40%, czyli 30 rat? Z góry dziękuję.

  • martikaw

    Dodano 2015-02-10 12:56 przez martikaw

    Czy amortyzować przekwalifikowany z towarów na środki trwałe serwer o wartości 7500 zł?

    Witam,
    w październiku 2014 roku (firma komputerowa spółka jawna KPiR), zakupiliśmy serwer za 7500 zł jako towar handlowy. W styczniu przekwalifikowaliśmy ten serwer jako serwisowy, czyli jest własnością spółki ale "stoi" u klienta, z którym mamy podpisaną umowę serwisową (comiesięczny przychód za us...

  • jarek_win

    Dodano 2014-09-23 17:01 przez jarek_win

    Klasyfikacja Środków Trwałych. Jaki symbol dla siłowników bramy?

    Witam!
    Jestem ryczałtowcem bez VAT. Wynająłem utwardzony i ogrodzony plac, na którym otworzyłem parking płatny. Aktualnie, w bramie znajdującej się w ogrodzeniu zamontowałem automatykę do jej otwierania (siłowniki, centrala sterująca, pilot) o wartości 3780,- (cena wraz z montażem).
    Rozumiem, że pow...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Budynek na cudzym gruncie jako inwestycja w obcym środku trwałym?

    Budynek na cudzym gruncie jako inwestycja w obcym środku trwałym?

    Budynki czy budowle, gdy te są nowe, amortyzuje się bardzo długo. Co innego nieruchomości tzw. używane czy też inwestycje w obcych środkach trwałych. Niestety podatnik nie ma tutaj dowolności w zakresie klasyfikacji. Musi też pamiętać ...

  • Budynek wybudowany na cudzym gruncie amortyzujemy liniowo

    Budynek wybudowany na cudzym gruncie amortyzujemy liniowo

    Budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie stanowią odrębny środek trwały a nie inwestycje w obcych środkach trwałych. Dlatego też nie można dla nich zastosować 10% stawki amortyzacji przewidzianej dla tych ostatnich - uznał Dyrektor ...

  • Stawka amortyzacji budynku na cudzym gruncie

    Stawka amortyzacji budynku na cudzym gruncie

    Najemca tudzież dzierżawca gruntu, a nawet jego nieodpłatny użytkownik (np. na podstawie umowy użyczenia) za zgodą właściciela, może na nim wybudować budynek. Podatkowo działanie takie będzie rozliczane w sposób identyczny do tego ...

  • Budynek na cudzym gruncie bez preferencyjnej stawki amortyzacji

    Budynek na cudzym gruncie bez preferencyjnej stawki amortyzacji

    Budowa budynku na cudzym gruncie na potrzeby podatku dochodowego nie jest inwestycją w obcym środku trwałym, a odrębną kategorią środków trwałych: budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie. Wprowadzenie do ewidencji środków trwałych ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania