eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Czy muszę płacić podatek dochodowy od nieruchomości odziedziczonej w spadku?


2019-02-01 09:38 autor: RenataCyb

2 073 odsłon

Czy muszę płacić podatek dochodowy od nieruchomości odziedziczonej w spadku?

20.07.1967 r. dostaliśmy wraz z mężem przydział w mieszkaniu spółdzielczym i niedługo po tej dacie się do niego przeprowadziliśmy. Do tego mieszkania został przydzilony wolnostojący garaż, który użytkujemy od dnia 01.01.1978 r. (przydział garażu był 01.07.1975 r.).

W dniu 14.07.2014 r. aktem notarialnym ustaliśmy odrębną własność lokalu mieszkalnego i przenieśliśmy na nas prawa własności tego lokalu na zasadzie wspólności (w akcie tym nie ma słowa o garażu). W dniu 10.01.2018 r. mój mąż zmarł. W październiku 2018 r. garaż sprzedałam.

Do sprzedaży dostałam zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej, że wspólnie z mężem posiadaliśmy spółdzielcze własnościowe prawo do garażu, który nie ma założonej księgi wieczystej. Dodam tylko, że podpisałam przed notariuszem protokół dziedziczenia przyjęcia spadku.

Czy w związku ze sprzedażą garażu jestem obowiązana do zapłaty podatku dochodowego od nieruchomości oddziedziczonych w spadku? Czytałam bowiem, że NSA rostrzygnął spór i jeżeli od daty wspólnego zakupu lub wybudowania mieszkania minęło 5 lat (a tak jest w moim przypadku), podatek jest nienależny. Mam tylko wątpliwości, czy przekształcenie prawa własności coś nie zmieniło w mojej sprawie.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania