eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Darowizna od ojca dla córki, która mieszka w UK


2018-04-23 10:57 autor: Lukasz2804

6 755 odsłon

Darowizna od ojca dla córki, która mieszka w UK

Witam,

jestem  przed kupnem domu w Wielkiej Brytanii. Mój tata chce mi przelać 30 tys. funtów na moje konto w Wielkiej Brytanii. Czy od tej kwoty muszę zapłacić podatek wPolsce?

Czy muszę mieć na piśmie od notariusza tę darowiznę, czy wystarczy wyciąg z banku mój i taty na potwierdzenie źródła pieniędzy? Czy jest jakiś limit sumy do darowizny?

Bardzo dziękuję za odpowiedź,
MARZENA

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2018-04-26 07:28 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Nie ma limitu. Darowiznę proszę zgłosić do urzędu skarbowego wraz z przelewem i skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 3 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • felizmg

    Dodano 2014-11-03 17:51 przez felizmg

    Podatek od darowizny a przelew bankowy

    Witam,jest taka sytuacja: ojciec mojej znajomej założył 3-miesięczną lokatę, po jej zakończeniu wypłacił gotówkę np. 25000 zł, dał je córce niepracującej, nie mającej żadnych dochodów, która wpłaciła je sobie na swoje konto po czym zrobiła ojcu na tę samą kwotę przelew bankowy. Jak teraz będzie z po...

  • tees1

    Dodano 2015-05-23 20:32 przez tees1

    Kiedy i jaki podatek od darowizny?

    Córka chce przekazać mi darowiznę w wysokości 250 tysięcy zł, w formie gotówki, przelewem na mój rachunek bankowy. Darowiznę tą przeznaczę na zakup mieszkania własnościowego. Czy zapłacę jakikolwiek podatek od tej darowizny? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?

  • Monikaza1

    Dodano 2015-02-11 23:07 przez Monikaza1

    Podatek od sprzedaży domu częściowo otrzymanego w drodze darowizny

    Witam,bardzo proszę o pomoc. W 2000 r. wybudowałam razem z ojcem dom. Była to moja własność odrębna - przed zawarciem związku małżeńskiego. Byliśmy współwłaścicielami w następującej proporcji: ojciec 23/30 a ja 7/30. W 2014 otrzymałam w darowiźnie udziały w wysokości 16/30 i w ten sposób stałam się ...

  • villanette

    Dodano 2020-02-18 15:07 przez villanette

    Darowizna w dwóch przelewach

    Czy w sytuacji, kiedy matka przelewa darowiznę córce w dwóch częściach, dzień po dniu, trzeba spisywać dwie umowy i wysyłać dwa zgłoszenia do US?

  • MMargo

    Dodano 2019-11-09 13:53 przez MMargo

    Kiedy córka ma złożyć do US druk SD Z-2?

    Witam,mam pytania:1). Córka będąca studentka (sama nie zarabia), otrzymuje od nas rodziców regularne przelewy miesięczne pieniędzy w różnych kwotach. Czy i od kiedy powinna to zgłosić do US? Od początku studiów? Pełnoletności?2). Druga córka pracująca otrzymywała ode mnie przelewy na różne zakupy do...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Nawet pół miliona złotych w darowiźnie bez podatku

    Nawet pół miliona złotych w darowiźnie bez podatku

    Jeżeli tylko podatnik zgłosi w ciągu 6 miesięcy otrzymanie darowizny od rodziców w urzędzie skarbowym na formularzu SD-Z2, do którego dołączy potwierdzenie przelewu jej wykonania, nie zapłaci od niej podatku, nawet gdy ta wyniesie 500 000 ...

  • Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...

  • Rozliczenie dochodów z Wielkiej Brytanii po brexicie

    Rozliczenie dochodów z Wielkiej Brytanii po brexicie

    Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w styczniu 2021 roku wywołało zmiany nie tylko w sferze celnej, ale i formalno-prawnej dotyczącej sytuacji osób fizycznych i przedsiębiorców uzyskujących przychody na terytorium UK. Czy dotyczy ...

  • Likwidacja ogrodu działkowego: odszkodowanie z podatkiem PIT?

    Likwidacja ogrodu działkowego: odszkodowanie z podatkiem PIT?

    Przy likwidacji ogrodu działkowego lub jego części na podstawie art. 25 ustawy o ROD nie znajduje zastosowanie ustawa o gospodarce nieruchomościami. W rezultacie otrzymane z tego tytułu odszkodowanie nie jest zwolnione z podatku dochodowego – ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania