eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Sprzedaż ziemi otrzymanej w spadku i darowiźnie - jaki podatek?


2009-11-27 13:07 autor: darek1306

4 545 odsłon

Sprzedaż ziemi otrzymanej w spadku i darowiźnie - jaki podatek?

przez rodzinę czyli kilku udziałowców będących włascicielami działki 0,42ha w tym i ja z racji spadkobrania po niezyjącej juz mamie a wystepującej w tym postanowieniu o dziedziczeniu zostałem poproszony w ich imieniu o sprzedaz w/w działki.

Własciciel tej działki dziadek zmarł 1979r. postepowanie spadkowe miało miejsce listopad 2005 z ustawy dziedziczą w częsciach jego żona i dziaci .

W kwietniu 2004 umiera moja mama zostawiając testament z marca 2004 w ktorym to jasno okresla że spadkobiercą jej majątku w całosci jest moj starszy brat tyle tylko że jest polecenie zapisu w/w wymienionego udziału w działce po połowie na mnie i siostre.postepowanie spadkowe po mamie odbyło sie dopiero 04.03.2008r .

W29.10.2009r wraz z rodzenstwem (brat i siostra) u notariusza spisujemy akt notarialny w tej i innych sprawach majątkowych, brat za zgodą siostry zapisuje mnie po mamie cały udział we wspomnianej działce.

Mając na uwadze zmiany w prawie podatkowym na przestrzeni wymienionych dat po sprzedaniu tej działki w 2010 roku kto i jaki ma zapłacic podatek wedle udziałow momentu dziedzicaenia

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-11-28 18:09 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Troszkę zagmatwana ta sytuacja ;)

    Nie jest tu istotna data postępowań spadkowych a daty śmierci poszczególnych spadkodawców.

    Na podstawie tego co Pan napisał wyżej, nie wiemy do końca, kto jest właścicielem tej działki (ile było dzieci?, czy żona dziadka jeszcze żyje, a jeśli nie, kto po niej dziedziczył? czy ktoś z dziedziczących zmarł, a jeśli tak to kiedy i kto po nim dziedziczył? itp.).

    Przedstawię tutaj generalną zasadę, która powinna Panu sporo wyjaśnić. Mianowicie sprzedaż tej części ziemi, która została nabyta do końca 2006 r., jest zwolniona z podatku dochodowego (przypominam iż spadek nabywa się z chwilą śmierci spadkodawcy, a nie przeprowadzenia postępowania spadkowego).

    Inaczej jest ze sprzedażą tej części, którą nabyto po 2006 r. Tutaj trzeba zapłacić 19% podatek od uzyskanego dochodu. To się będzie tyczyć tej części, którą otrzymał Pan od brata w 2009 r.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-11-29 18:01 autor odpowiedzi: darek1306

    tak chciałem składnie a wyszło nieładnie-jeszcze raz

    grunt po dziadku(zm1979) 0.42ha dziedziczą żona 10/40 i pięć córek po 6/40.z tych spadkobiercow nie zyją jego żona(zm1988r)i jedna z corek (zm 2004r)czyli moja mama.babcia zapisała swoją częsc mojej mamie a mama mojemu zyjącemu bratu cały majątek( więcej nieruchomosci), z poleceniem testamentowym by ten udział w tym że gruncie czyli 16/40 zapisał mnie i siostrze po połowie,i w 2009r przed notariuszem tak sie staje z tym tylko że aby nie absorbować siostry przy sprzedazy tego gruntu za jej zgodą brat ten udział po mamie zapisuje mnie w całosci.i teraz posiadam pełnomocnictwa pozostałych osob do tego by tą działkę sprzedac i podzielic pieniazki wedle udziałow.

    I zasadnicze pytanie skoro mama w testamencie (2004) jasno okresliła kto jest spadkobiercą tych 16/40 to czy ja na chwile obecną będę musiał zapłacic 19% podatku a jezeli tak to czy za cały kawałek czy tylko to co należy sie siostrze a zapisane mam ja .Czy z chwilą smierci mojej mamy(2004) nie stałem się aby spadkobiercą

    dziekuje za zainteresowanie i prosze o pomoc jako ze w miejscowym US specjalista w tej dziedzinie ma same wątpliwosci

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania