eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Problem w obliczeniu kwartalnej zaliczki na podatek dochodowy obliczanej na polecanym kalkulatorze


2017-03-26 00:18 autor: mk8888

1 236 odsłon

Problem w obliczeniu kwartalnej zaliczki na podatek dochodowy obliczanej na polecanym kalkulatorze

Założyłem firmę w tym miesiącu - przychód 4000 zł, koszty uzyskania przychodu teraz 1200 zł, od następnego miesiąca 300 zł/miesiąc. Rozliczam się na warunkach ogólnych i kwartalnie. Korzystałem z polecanego przez was miesięcznego kalkulatora. W tym miesiącu zaliczka wynosi 0 zł, więc w kwietniu nic nie płacę US.

W pozycji kwiecień wpisałem zsumowane dane za cały  kwartał tj.:1200-900-570 (składka społeczne)=10530*18%=1895-785=zaliczka, którą mam zapłacić za II kwartał do 20 lipca wyszła mi 1130 zł. Te same dane wpisałem w pozycje maj traktując go jako III kwartał i zaliczka też mi wyszła 1130 zł.

Moje pytania: licząc ręcznie wychodzi mi ta sama kwota, więc widzę, że kalkulator nie odlicza od zaliczki kwoty zmniejszającej ją tj. 556 zł. Taki sposób wyliczeń jest dla mnie logiczny, ale wiem, że jest zły, ponieważ podajecie wyliczenia na podstawie systemu narastającego, gdzie z miesiąca na miesiąc, czy kwartał na kwartał mimo tych samych przychodów składek i kosztów zaliczki na podatek rosną (nawet jak okresowo jeszcze się te 556 zł odejmuje).

Jest to dla mnie niezrozumiałe. No chyba, że jest sposób do naliczania podatku za rok, a to co wyliczyłem na "waszym'" kalkulatorze jest dobre.

Proszę o wyrozumiałość, siedzę od tygodnia w kwitach i necie, ale tej odpowiedzi nie znalazłem. Zależy mi żeby teraz wiedzieć, ile mojego wynagrodzenia zostanie mi w kieszeni - wersja optymistyczna to co mi wyszło czy ta narastająca (w kwietniu skorzystam z księgowej)?

Dziękuję z góry za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-03-28 06:25 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Przy skali podatkowej kwota zmniejszająca jest jedna na cały rok a nie co miesiąc.
  Wprawdzie jest ona wykorzystywana przy liczeniu zaliczek za poprzednie miesiące, ale to dlatego, że podatek jest roczny i zaliczki należy liczyć w ujęciu rocznym (z dochodu od początku roku do końca rozliczanego okresu - tutaj kwartału). Od tak ustalonej kwoty odejmuje się następnie zaliczki zapłacone wcześniej i to co pozostanie - należy wpłacić do fiskusa.
  Proszę przeczytać: http://www.podatki.egospodarka.pl/123444,Liczymy-zaliczke-na-podatek-dochodowy-skala-podatkowa,1,69,1.html

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania