eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Rozliczenie wynajmu PIT-28 i koszty czynszu


2017-01-07 12:43 autor: mromik79

5 974 odsłon

Rozliczenie wynajmu PIT-28 i koszty czynszu

Witam,

w 2016 miałem umowę najmu, na miesiąc wpłaty 1600 zł w tym czynsz i media, które zostały wyszczególnione na umowie i sam opłacałem. Z US rozliczałem się ryczałtem 8,5%, miesięcznie płaciłem od całej kwoty, a więc 136 zł. Czy w PIT-28 mogę teraz koszty czynszu i mediów odliczyć od przychodu, jeśli tak to gdzie na PIT-O?

Pozdrawiam,
Michał

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-01-07 18:10 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Proszę wykazać przychód taki, jaki powinien być (czyli bez tych mediów), a zaliczki, takie jak były wpłacane i wyjdzie nadpłata.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-01-08 17:50 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Mhm - oczywiście rozumiemy tutaj, że wyszczególnienie w umowie oznacza, że obowiązanym do ponoszenia tych opłat był najemca, z tym że za Pana pośrednictwem tak?

  mromik79 skomentował/a odpowiedź 2017-01-10 20:50

  Na umowie mam podana kwotę która przelewa co msc. wynajmujący 1600zł z wyszczególnieniem jakie opłaty się na nią składają, czynsz 350 zł, gaz 60, prąd 100. Juz się rozliczyłem z US, myślałem że skoro pierwszy ekspert nie zadawał dodatkowych pytań to wie co pisze;)

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-01-10 21:21 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Istnieje szereg interpretacji dyrektorów izb skarbowych, z których wynika że jeśli kwota czynszu najmu jest wyodrębniona w umowie, to tylko ona podlega opodatkowaniu. Np. cyt. Z Interpretacji indywidualnej z dnia 11.10.2013, sygn. ITPB1/415-819/13/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy: „W zakresie uiszczania ww. opłat eksploatacyjnych Wnioskodawca pełni jedynie rolę pośrednika pomiędzy najemcą a usługodawcami. W związku z tym opłaty te nie będą stanowić u Wnioskodawcy przysporzenia majątkowego, a tym samym nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Opodatkowaniu podlega jedynie ustalona w umowie najmu kwota czynszu, jako wynagrodzenia otrzymanego przez Wnioskodawcę za oddanie przedmiotu najmu w używanie.”

  Tak więc ekspert „wie co pisze”, a pytanie nie dotyczyło tego, czy umowa jest prawidłowo skonstruowana, bo chyba nikt nie wydawałby takiej opinii nie widząc umowy. Pytanie brzmi „Czy w PIT-28 mogę teraz koszty czynszu i mediów odliczyć od przychodu, jeśli tak to gdzie na PIT-O?” i na takie pytanie udzieliłam odpowiedzi.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-01-11 19:55 autor odpowiedzi: mromik79

  W US w Bielsku-Bialej wspominali mi na początku roku o wyszczegolnieniu kosztów, chciałem to tylko potwierdzić zdaje sobie sprawę że są różne interpretacje. Pani informacja to potwierdzila więc wydaje mi się wiarygodna. Tak czy owak mam nadzieję że moje rozliczenie nie bedzie podlegało kontroli.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania