eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPITCzy muszę zapłacić podatek od wzbogacenia?


2016-11-18 22:15 autor: dorotaj23

3 958 odsłon

Czy muszę zapłacić podatek od wzbogacenia?

Witam,

mój mąż otrzymał w czerwcu działkę rolną po rodzicach - trochę więcej jak 1 h. Tak na prawdę to jego ojciec przepisał swoje gospodarstwo na swoich trzech synów chyba w 2004, a w tym roku podzielili oni to gospodarstwo na trzy konkretne działki.

Chcemy naszą sprzedać przed upływem 5 lat (licząc teraz od czerwca). Kupi ją od nas osoba będąca rolnikiem i działka ta pozostanie nadal działką rolną. Czy musimy zapłacić podatek dochodowy i w jakim czasie mamy to zrobić?

Pani notariusz poradziła nam, że jeżeli pieniądze te przeznaczymy np. na remont domu, w którym teraz mieszkamy - dom nie jest jeszcze naszą własnością. Moi rodzice dopiero nam go przepiszą, to możemy tego uniknąć. Na co ewentualnie można brać faktury? Ile mamy czasu na wykonanie remontu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-11-20 10:29 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam.

    Wolne od podatku dochodowego, na podstawie art. 21 ust 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utracą charakter rolny.

    Zwolnienie uzależnione jest od wystąpienia następujących przesłanek:

    1. sprzedane grunty muszą być zakwalifikowane jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych,
    2. muszą stanowić gospodarstwo rolne lub jego część składową,
    3. grunty nie mogą utracić wskutek sprzedaży rolnego charakteru.

    Jeśli nie można skorzystać z tej ulgi, istnieje jeszcze ulga na własne cele mieszkaniowe podatnika (ta, o której mówiła Pani notariusz). Sprzedaż rozlicza się na PIT-39, do 30 kwietnia roku następnego. Ulga obejmuje wydatki przeznaczone na własne cele mieszkaniowe podatnika w okresie dwóch lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż. Jeśli nieruchomość zostanie zbyta w 2016 roku, wydatki trzeba ponieść do 31 grudnia 2018 roku. Nie można uwzględniać, przy ustalaniu prawa do omawianego zwolnienia wydatków poniesionych przed dniem odpłatnego zbycia, w tym z otrzymywanych na poczet sprzedaży zadatków.

    Nieruchomość, na którą ponoszone są wydatki, musi należeć do podatnika, tzn. nie ma takiej możliwości, że mąż sprzedaje nieruchomość należącą do Jego majątku odrębnego, a wydatki ponoszone są na remont domu należącego do Pani majątku odrębnego. Możecie Państwo np. rozszerzyć współwłasność małżeńską na ten remontowany dom i dopiero od tego momentu ponosić wydatki.

    Wydatki na cele remontowe, to wydatki na takie cele, które stanowią remont w rozumieniu prawa budowlanego, czyli to, co stanowi element budynku, np. instalacje, tynki, kafelki, drzwi i okna, deski podłogowe, malowanie ścian itp. -tak, zabudowa przedpokoju szafami wnękowymi, meble kuchenne, wyposażenie wnętrz - nie.

     

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-11-22 16:07 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    pytanie jednak czy źródło przychodu w ogóle powstanie. Zniesienie współwłasności może bowiem tutaj nie być traktowane jako nowe nabycie jeżeli w jego wyniku nie otrzymano więcej, aniżeli pierwotnie się posiadało.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-11-22 16:31 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Nie ma być nowego nabycia. Chodzi nie o poniesienie kosztów na nabycie domu, tylko na koszty remontu tego domu. Żeby podatnik mógł skorzystać z ulgi, remontowany musi być dom, którego Jest właścicielem.

    Adam88 skomentował/a odpowiedź 2017-02-27 10:49

    Witam, Potrzebuję pomocy. Chciałbym kupić mieszkanie w Polsce. Jedyną z możliwości kupna jest wzięcie kredytu gotówkowego w Szwecji. Czy w takiej sytuacji muszę w Polsce płacić podatek od wzbogacenia ? Można jakoś tego uniknąć ? Jeśli nie to jaka jest suma kosztów jakie muszę ponieść kupując mieszkanie o wartości 300 000 zł ? pozdrawiam !

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Łożyska poporodowe macior mające być przedmiotem planowanej sprzedaży będą pochodziły z własnego chowu i będą sprzedawane w stanie nieprzetworzonym, zatem sprzedaż łożysk poporodowych, będzie mogła zostać uznana za działalność ...

Gdy przedmiotem dzierżawy jest nieruchomość rolna, która wydzierżawiona zostanie na cele rolnicze, to uzyskiwana kwota z tytułu dzierżawy nie stanowi źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT - uznał Dyrektor ...

Przychody osiągnięte z dzierżawy gruntów rolnych nie zaliczają się do przychodów z działalności rolniczej, nawet gdy dzierżawca wykorzystuje je na potrzeby rolnicze – uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji ...

Spółka uzyskująca przychody z dzierżawy gruntów rolnych, które są wykorzystywane na cele rolnicze, winna je zaliczyć do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych. Dzierżawa taka bowiem nie wchodzi w zakres ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania