eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Jak rozliczyć wspólnika spółki jawnej, który sprzedał swoje udziały?


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2016-04-07 14:39 autor: bm1979

1 703 odsłon

Jak rozliczyć wspólnika spółki jawnej, który sprzedał swoje udziały?

Spółka jawna prowadzi PKPiR. Jest trzech wspólników. Jeden z nich chce sprzedać cały swój udział (5%) innemu wspólnikowi, pozostanie ich w spółce dwóch (25% i 75%).
Sprzedaż ma nastąpić 15 maja 2016 roku.

Jaki wynik spółki ustalić dla sprzedajacego swe udziały wspólnika za maj 2016? Czy jego dotychczasowy udział 5% należy podzielić przez 31 dni maja, a następnie pomnożyć przez 15 dni, czyli ilość dni, kiedy był jeszcze wspólnikiem?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-04-21 05:58 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Podatkowo - wydaje się, iż należy tego dokonać tak, jak powstają przychody i koszty. Czyli koszty i przychody, które powstały do czasu, kiedy jeszcze wspólnik w spółce był, są one jemu przypisane. Jeżeli powstały od dnia następnego, już ich nie uwzględniamy.
  Mowa tutaj o podatkowej dacie powstania przychodu i kosztu. Czyli na wskazanym przykładzie przychód powstał 10 maja - jest on wspólnikowi przypisany, to samo z kosztem. Gdyby one powstały 20 maja - już nie (np. jego kosztem nie będzie amortyzacja naliczana na koniec miesiąca).
  Ustawa podatkowa niestety milczy w tym zakresie.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • bm1979

  Dodano 2014-10-28 09:52 przez bm1979

  Jakie są obowiązki wspólników po sprzedaży udziałów w spółce jawnej?

  Witam,jakie obowiązki ciążą na wspólnikach, którzy chcą sprzedać swoje udziały w spółce jawnej i zrezygnować z działalności gospodarczej? Spółka na razie prowadzi PKPiR. Po wykupieniu przez osoby trzecie firma nadal będzie funkcjonować, towary, pracownicy, lokal zostaje, tak jak było. Czy trzeba ust...

 • kasia_kasia

  Dodano 2021-04-21 13:42 przez kasia_kasia

  Rozliczenie roczne po darowaniu udziałów

  W dniu 17 grudnia wspólnik spółki jawnej darował swoje udziały członkowi rodziny. Tym samym wystąpił on ze spółki. Czy przy jego rozliczeniu rocznym biorę pod uwagę wyłącznie przychody i koszty do dnia 16 grudnia? Czy którekolwiek koszty dzielę proporcjonalnie np. amortyzacja (która została wykonana...

 • Agnieszka250714

  Dodano 2014-07-25 13:03 przez Agnieszka250714

  KPiR czy pełna księgowość po przystąpieniu sp. z o.o. do spółki jawnej osób fizycznych?

  Czy po przystąpieniu do spółki jawnej osób fizycznych spółki z o.o. można nadal prowadzić książkę przychodów i rozchodów, czy może należy po przystąpieniu spółki z o.o. zacząć prowadzić pełną księgowość?

 • pinecha83

  Dodano 2014-01-16 21:00 przez pinecha83

  Zbycie udziałów w spółce jawnej

  Jeśli wspólnik opuszcza spółkę jawną poprzez przeniesienie swoich praw i obowiązków na jednego z pozostałych wspólników, to czy rozliczenie między wspólnikiem wychodzącym ze spółki a osobą przejmującą jego udziały może nastąpić w towarze należącym do danej spółki?
  Jak wówczas przedstawia się kwestia...

 • pinecha83

  Dodano 2014-01-15 17:36 przez pinecha83

  Czy udziały w spółce jawnej można przenieść na jednego ze wspólników?

  Jeden z trzech wspólników spółki jawnej chce wyjść ze spółki, nie chce przy tym jednak wycofywać swego wkładu i udziału w zyskach. Czy aby "opuszczenie" spółki nastąpiło jak najszybciej, to może on przenieść swoje prawa i obowiązki na jednego z pozostałych wspólników, a nie na osobę trzecią, zawiera...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania