eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Podatek dochodowy a składki ZUS


2015-02-01 16:06 autor: agajureknt

2 170 odsłon

Podatek dochodowy a składki ZUS

Witam!

Bardzo proszę o pomoc. Od listopada rozpoczęłam działalność gospodarczą i z US rozliczam się na zasadach ogólnych wg skali.

Przez moją niewiedzę opłacałam składki ZUS odpowiednio za listopad pod koniec listopada, za grudzień pod koniec grunia, a za styczeń pod koniec stycznia.

W listopadzie nie osiągnęłam dochodu. W grudniu już tak. Zapłaciłam podatek dochodowy i odliczyłam od dochodu tylko część ubezpieczenia społecznego za jeden miesiąc (myśląc, że za miesiąc grudzień odliczę dopiero w styczniu), analogicznie zrobiłam z ubezpieczeniem zdrowotnym.

Wydaje mi się, że zrobiłam to nieprawidłowo. Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu moich wątpliwości. W styczniu osiągnęłam dochód. Jeszcze nie zapłaciłam podatku dochodowego ale zapłaciłam pod koniec stycznia ZUS za styczeń.

Czy w takim wypadku teraz w zaliczce na styczniowy podatek dochodowy odliczam ZUS tylko ze stycznia czy również z grudnia?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-02-02 17:10 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Odliczy Pani tylko ZUS ze stycznia. A to dlatego, że składki są odliczane w tym roku, w którym zostaną faktycznie zapłacone (oczywiście odliczyć można je nie wcześniej, niż w miesiącu zapłaty).
  Stąd skoro składka za grudzień 2014 r. została zapłacona w grudniu 2014 r., stanowi odliczenie od dochodu tego roku podatkowego, czyli 2014, a nie 2015.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • marci.mav

  Dodano 2014-08-30 17:52 przez marci.mav

  Podatek dochodowy - działalność gospodarcza a kwota zmniejszająca podatek

  Prowadzę od niedawna działalność gospodarczą, mam jednak problem z tym jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy. Wybrałem formę opodatkowania na zasadach ogólnych. Moja wątpliwość dotyczy kwoty zmniejszającej podatek rocznie - to 556,02 a miesięcznie 46,33. Z tego co powiedziała mi pani w Urzędzie...

 • ChybaAnna

  Dodano 2014-08-25 12:00 przez ChybaAnna

  Rozliczanie z US na zasadach ogólnych - działalność gospodarcza

  Witam,
  założyłam od 1 sierpnia działalność gospodarczą. Mój dochód w tym miesiącu wyniósł 3000 zł, a koszta jakie poniosła firma wynoszą 0 zł. Opłacam składki ZUS w wysokości:
  Ubezpieczenie społeczne = 1234,53 zł
  Ubezpieczenie zdrowotne = 270,40 zł
  Nie jestem VAT'owcem, w miesiącu przyjmuję 1-2 zlec...

 • bratenka

  Dodano 2014-08-21 20:10 przez bratenka

  Od kiedy mam wpłacać zaliczkę na podatek dochodowy?

  1 czerwca założyłam firmę na zasadach ogólnych, mały ZUS, w lipcu miałam 1-szy przychód.
  Od kiedy mam wpłacać zaliczkę na podatek? Zaznaczylam przy rejestracji, że będę wpłacała kwartalnie.

 • agajureknt

  Dodano 2014-12-18 15:29 przez agajureknt

  Jak obliczyć podatek dochodowy?

  Od listopada założyłam działalność gospodarczą i chciałam dowiedzieć się czy dobrze obliczam zaliczkę na podatek dochodowy za miesiąc grudzień. Jestem na zasadach ogólnych i rozliczam się wg skali.Przychód w listopadzie wyniósł 0 zł. W grudniu - 4950 zł. Koszty w listopadzie wyniosły 100 zł oraz w g...

 • balerina

  Dodano 2014-12-15 23:13 przez balerina

  Jak rozliczam zasiłek chorobowy przy własnej działalności?

  Witam,prowadzę własną działalność gospodarczą. Od miesiąca jestem na zwolnieniu chorobowym i spodziewam się wypłaty zasiłku od ZUS. Proszę mi powiedzieć, czy uzyskany zasiłek wpisuję do KPiR (forma opodatkowania na zasadach ogólnych) jako dochód? Czy ZUS już sam wypłaca zaliczkę na podatek dochodowy...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania