eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Gdzie i jak rozliczyć podatek?


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2015-01-21 01:24 autor: slavek

2 457 odsłon

Gdzie i jak rozliczyć podatek?

Dzień dobry,

w lutym i marcu pracowałem zdalnie z Wrocławia, na umowę o dzieło od 15.04-31.09 pracowałem na praktykach w Niemczech dorabiałem tam na Nebenjob 
(praca ponizej 450 Euro, wolna od podatku).

Listopad i grudzień znowu w Polsce, umowa o autorstwo.

Czy powinienem się rozliczyć do polskiego/niemieckiego urzędu, czy do obu tylko z tego co uzyskałem na terenie ich kraju?

Dziękuję i pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-01-21 14:39 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  W Polsce, jako że tutaj zapewne posiada Pan rezydencję podatkową, należy rozliczyć się z całości uzyskanych dochodów, a więc zarówno krajowych jak i zagranicznych. Co do rozliczenia w Niemczech, niestety nie pomogę.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-21 16:27 autor odpowiedzi: slavek

  Dziękuję za odpowiedź. W okresie 01.10.2013 - 01.09.2014 byłem zameldowany w Niemczech. W Polsce się natomiast nie wymeldowałem. W jaki sposób określić rezydencję podatkową? niemieckie firmy odprowadzały mi podatki do niemieckiego US, miałem też niemieckie konto bankowe. Czy zatem powinienem drugi raz za te same przychody odprowadzić podatke w Polsce, czy mówiąc rozliczyć ma Pan na myśli, że polski urząd przyjmie do wiadomości, że tyle zarobiłem, ale z racji przynależności do UE tamten dochód był opodatkowany i legalny, dlatego drugi raz tego robić nie trzeba?

  pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-21 17:03 autor odpowiedzi: slavek

  Proszę mi powiedzieć: jeśli byłem wtedy w Niemczech na wymianie studenckiej, byłem tam również zameldowany, ale właśnie w styczniu, lutym, marcu przebywałem więcej w Polsce i tutaj zarobiłem niewielkie pieniądze zdalnie - za to muszę sam odprowadzić podatek, bo dostałem kwotę brutto, później pracowałem pół roku w Niemczech, przebywając tam również większość czasu, praktyki studenckie - odprowadzany podatek od zarobku + praca za 450 E na miesiąc - wolne od podatku, na końcu w Polsce listopad i grudzien umowa o autorstwo - pracodawca odliczył mi podatek, dostałem kwotę netto, przebywając obecnie w Polsce, to czy poprawnie zrobię:
  - ustalę się polskim rezydentem podatkowym (w jaki sposób?, "bo tak czuję?") 
  - w Niemczech jestem z zarobionych tam pieniędzy rozliczony, podatek odprowadzała za mnie firma, a więc:
  w rozliczeniu rocznym deklaruję zarobioną w Niemczech kwotę, ale ona zgodnie z umowami nie zostanie podwójnie opodatkowana, tylko dla pracy w Polsce zostanie obliczony podatek według stawki moich zarobków wraz z tymi z Niemiec.
  w Polsce to w sumie raz umowa o dzieło, raz z 50% kosztami uzyskania przychodów, a więc zarobek z Niemiec nie ma znaczenia.

  więc podsumowując:
  - wykażę cały zarobek w PL i w DE, zapłacę tylko dodatkowy podatek z tej małej kwoty uzyskanej z umowy o dzieło w lutym, marcu
  - do Niemiec nic więcej nie płacę, zgłaszam się do US w Niemczech o zwrot podatku 

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-23 07:03 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jak już wspominałem - w zakresie rozliczenia z Niemcami nie pomogę.
  Kwestia rozliczenia w Polsce. Tak - wydaje się być Pan polskim rezydentem podatkowym. Ważne jest nie tylko to, że na nieduługi okres w roku wyjechał Pan za granicę, ale także powiązania rodzinne, majątkowe, gospodarcze.
  Tak jak Pan wskazał, dochody niemieckie są zwolnione z podatku dochodowego w Polsce, niemniej w rocznym PIT należy je wykazać w zeznaniu rocznym obok polskich. Spowodują one pewien wzrost stawki podatku dochodowego od dochodów polskich, niemniej podatku od nich nie będzie. Ma tutaj zastosowanie metoda unikania podwójnego opodatkowania wyłączenia z progresją.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kcw

  Dodano 2014-08-14 13:47 przez kcw

  Rozliczenie podatkowe w Polsce czy w Niemczech?

  Do 15.09.2013 pracowałam w Polsce, a od 15.09.2013 do 15.03.2014 pracowałam w Niemczech. Po powrocie do kraju rozliczyłam się z dochodów z obu krajów w Polsce.
  Czy muszę się jeszcze rozliczyć w Niemczech? W urzędzie skarbowym powiedziano mi, że nie, ale mam wątpliwości.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • rexio

  Dodano 2014-05-12 16:43 przez rexio

  Praca w Niemczech na polskiej działalności. Gdzie płacić podatek?

  Witam,
  prowadzę działalność usługową (usługi spawalnicze) od 2011 r. zarejestrowaną w Polsce. Tutaj też mam stały meldunek, w ubiegłym roku 2013 pracowałem w Niemczech 4 miesiące. W tym roku zacząłem pracę od marca również na terenie Niemiec w innej firmie, zleceniodawca chce odbić 15% podatku docho...

 • TheBareX

  Dodano 2014-03-23 20:55 przez TheBareX

  Praca w Niemczech a podatek w Polsce

  Witam !
  W połowie 2013 roku zacząłem pracę w Niemczech. Mieszkam w Polsce i dojeżdżam codziennie do pracy w Niemczech. Mam tam 1 klasę podatkową i oczywiście umowę o pracę, wszystkie składki itd. są opłacane. Dowiedziałem się, że w Niemczech nie muszę się za 2013 rok rozliczać, a dopiero wspólnie z ...

 • lolo13

  Dodano 2014-03-17 11:12 przez lolo13

  Czy muszę rozliczać się w Polsce?

  Witam,
  pracowałam 3 miesiące na mini job w Niemczech. Do 450 euro (w Niemczech) jest to kwota zwolniona od podatku. W Polsce dorywczo pracowałam tylko 2 dni na umowę o dzieło. Dochody z tych dwóch dni w Polsce wykazać muszę, ale czy muszę wykazywać też te dochody z Niemiec?

 • Olka1988

  Dodano 2014-02-24 12:23 przez Olka1988

  Praca w Niemczech i staż w Polsce. Jak i gdzie się rozliczać?

  Witam serdecznie,
  wyjaśnię na czym polega mój problem. Chodzi o rozliczenie za 2013 rok. Do 2 lipca pracowałam w Polsce (roczny staż) Po jego zakończeniu wyjechałam za granicę. Od 19 lipca podjęłam pracę (legalną) w Niemczech. Wydaje mi się, że najpierw powinnam rozliczyć się w Polsce uwzględniając ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania