eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Utrata charakteru rolnego


2008-08-23 18:32 autor: konto usunięte

2 824 odsłon

Utrata charakteru rolnego

Posiadam grunt rolny, który zamierzam sprzedać. Art.21, ust. 1, pkt 28 ustawy o podatku dochodowym zwalnia mnie z opodatkowania tej sprzedaży pod warunkiem, że sprzedawany grunt nie utraci charakteru rolnego.

Skąd mam wiedzieć co zdecyduje się zrobić nabywca z tym gruntem po zakupie? Co mam zrobić jeśli nabywca po jakimś czasie przekształci go np. w działkę budowlaną? Jak się o tym dowiem?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-08-25 13:08 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-08-25 16:50 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dzięki!

    Wszystko widać zależy od zapisów w akcie notarialnym.

    Jeszcze jedno: jeśli sprzedawany grunt ma powierzchnię mniejszą od 1 ha, ale stanowi pozostałą część gospodarstwa rolnego, które właśnie w większości sprzedałem, to czy będę musiał zapłacić podatek dochodowy nawet jeśli nabywca tego gruntu nie ma zamiaru zmienić jego charakteru rolnego?

    Jak mogę się ustrzec przed zapłaceniem podatku? Czy wystarczy w akcie notarialnym nadmienić, że grunt ten stanowi część gospodarstwa rolnego, które właśnie wysprzedaję w tym roku w 2 nierównych częściach?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-08-26 08:42 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Zapis taki nie jest raczej wystarczający, gdyż wskazuje jak jest teraz, a nie jak będzie po sprzedaży. Myślę, że ciężko będzie obronić przed organami podatkowymi tezę, że grunt nie utraci charakteru rolnego, jeżeli nabywcą jest inna osoba niż rolnik, który chce go włączyć do własnego gospodarstwa rolnego. Pozostała część podatników nabycia takiego dokonuje przeważnie w celach inwestycyjnych.

    Mam jeszcze jedno pytanie - od kiedy jest pan właścicielem tego gruntu? Być może powyższy wywód nie jest w ogóle potrzebny.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-08-26 21:56 autor odpowiedzi: konto usunięte

    A jeżeli nabywcą jest rolnik, który ma zamiar włączyć ten grunt do swojego gospodarstwa, to tak to należy sformułować w akcie?

    Jestem właścicielem połowy tego gruntu od ponad 5-u lat, resztę otrzymałem w tym roku jako darowiznę i obawiam się, że od połowy dochodu ze sprzedaży będę musiał zapłacić podatek.

    Dowiedziałem się jednak, że powierzchnia tego gruntu mimo że jest mniejsza od 1 hektara przekracza jednak 1 hektar przeliczeniowy. Można więc go traktować jako gospodarstwo rolne, prawda?

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-08-27 09:19 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Można w nim zaznaczyć, że grunty te zostaną włączone do gospodarstwa rolnego nabywcy, który jest rolnikiem.

    Tak - od części otrzymanej w darowiźnie US z pewnością będzie chciał uzyskać podatek.

    Co do ostatniego pytania - można by przyjąć taką tezę, ale jest to raczej słaby argument w zakresie zwolnienia z podatku.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-08-27 15:40 autor odpowiedzi: konto usunięte

    No ale przecież Art.21, ust. 1, pkt 28 ustawy o podatku dochodowym zwalnia z opodatkowania dochód ze sprzedaży gruntu rolnego stanowiącego całość lub część gospodarstwa rolnego (pod warunkiem, że grunt ten nie utraci charakteru rolnego). Zaś art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym wyjaśnia, że gospodarstwem rolnym jest obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych (z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza), o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy. Na jakiej więc podstawie urząd skarbowy miałby opodatkować taką sprzedaż, czy jej część?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-08-27 15:52 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Zacytuję kawałek z powyższej interpretacji:

    "Dla oceny czy dokonana transakcja skutkuje utratą charakteru rolnego gruntu, decydujące znaczenie ma cel jego nabycia, faktyczny zamiar nabywcy co do przeznaczenia nieruchomości, bądź inne okoliczności związane z daną transakcją. Faktyczne przekształcenie sposobu użytkowania gruntów może wynikać bezpośrednio z aktu notarialnego, nawet wówczas, gdy nieruchomość taka umiejscowiona jest w planie zagospodarowania przestrzennego jako nieruchomość położona na terenach upraw rolnych. Chodzi tu o faktyczną, a nie jedynie prawną utratę charakteru rolnego przez nieruchomość. Okoliczność czy dana nieruchomość w wyniku sprzedaży nie utraciła charakteru rolnego podlega weryfikacji przez organ podatkowy w toku ewentualnego postępowania podatkowego."

    Prosze zauważyć, że organ wskazuje tutaj nie na to, czy w chwili sprzedaży nie zmieni się charakter sprzedawanej ziemi, a w jakim faktycznym celu zakupił ją nabywca. Czyli np. kupuje on grunt rolny i następnie czyni starania do jego przekształcenia w budowlany. W takiej sytuacji w wyniku sprzedaży został utracony jego charakter rolny. Oczywiście to interpretacja indywidualna - może pański urząd skarbowy inaczej przepis ten interpretuje.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-08-27 18:23 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Załóżmy więc, że nabywca zakupi ten grunt aby włączyć go do swojego gospodarstwa, ale za rok czy dwa postanowi wybudować tam sobie dom, aby wyprowadzić się od rodziców i zamieszkać osobno. Oczywistym jest, że dom zajmie tylko jakąś część tego gruntu i stanowić będzie główną siedzibę tego rolnika również stanowiącą część jego gospodarstwa. Bardzo możliwe jest też, że oprócz domu wybuduje tam też stodołę.

    Czy wówczas urząd skarbowy zgłosi się do mnie o podatek wraz z odsetkami?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-08-27 20:31 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Czyli nabywcą tego gruntu będzie rolnik (prowadzący gospodarstwo rolne) i zostanie grunt ten włączony do jego obecnego gospodarstwa. Tak?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-08-27 21:03 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Tak, ale już teraz myśli on o wybudowaniu tam sobie domu w przyszłości.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-08-28 08:46 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Radzę skontaktować się w tej sprawie z własnym urzędem skarbowym, jak oni do sprawy podchodzą. Nie chciałbym wprowadzić w błąd.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania