eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Zamierzam ubiegać się o zwrot nadpłaty podatku - PIT 37


2014-02-14 12:58 autor: alaias

2 754 odsłon

Zamierzam ubiegać się o zwrot nadpłaty podatku - PIT 37

Witam,

bardzo proszę o  opinię i poradę  w kwestii  - w mej ocenie - dość nietypowej.

- Zamierzam ubiegać się o zwrot nadpłaty podatku odprowadzonego do US deklaracją  PIT-37.

Zagadnienie wiąże się ściśle z omyłką sądową w wyrokowaniu, mianowicie:  

- Sąd Apelacyjny- prawomocnie - zasądził mi kwotę wynagrodzeń za kilka lat.  Prawomocny wyrok obligował stronę przegraną - dłużnika - do natychmiastowego  wykonania zobowiązania.

Dłużnik wyrok wykonał, przelał mi na rachunek bankowy „ryczałtowo”  zasądzoną kwotę, pomniejszoną o należne „daniny”  jak np. ZUS, itd.

Tym samym ja stałem się beneficjentem bardzo dużej wpłaty, którą należało opodatkować w najbliższym roku kalendarzowym. Na marginesie tylko dodam, że moim udziałem stał się wówczas, po raz pierwszy, najwyższy próg podatkowy-  jako że  dłużnik jednorazowo wypłacił mi zaległe wynagrodzenia za 53 miesiące.

Należny wówczas podatek, w kwocie pięciocyfrowej,  odprowadziłam.

Tyle tytułem wstępu – bo teraz opiszę bardzo istotne dla sprawy fakty ;

Po blisko 2 latach okazało się, że prawomocny wyrok  Sądu II instancji obarczony był istotnym błędem, mianowicie Sąd (w osobie  trzech sędziów zawodowych!) pomylił się w wyliczeniu wysokości zasądzenia aż o ok. 50 %. -  i ponownie PRAWOMOCNIE zawyrokował, że mam  bezzwłocznie oddać ex pracodawcy część  kwoty, którą uprzednio, prawie 2 lata wcześniej, mi zasądził. To orzeczenie sądowe oczywiście natychmiast wykonałam, nie tylko z uwagi na zasadę respektowania prawomocnych wyroków, ale również z uwagi na fakt, że od kolejnej doby naliczane, by mi były odsetki ustawowe - w wysokości ca. 70 zł/dobę.

Czy  jestem w prawie, aby – dołączając do wniosku wszelkie powiązane ze sprawą dowody – ubiegać się  w Urzędzie Skarbowym - o  możliwość skorygowania  uiszczonego  przeze mnie podatku ? 

P.S.  ....o zufaniu  do państwa i do prawa...

" Zasada ochrony zaufania obywatela do państwa i do prawa, określana także jako zasada lojalności państwa do obywatela, wyraża się  w takim stanowieniu i stosowaniu prawa, by nie stawało się ono swoistą pułapką dla obywatela i aby mógł on układać swoje sprawy w zaufaniu, iż nie naraża się na prawne skutki których nie mógł przewidzieć w momencie podejmowania decyzji i działań oraz w przekonaniu, że jego działania – podejmowane zgodnie z obowiązującym prawem – będą także w przyszłości uznawane przez porządek prawny"

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-14 15:01 autor odpowiedzi: Lucyna Banaś doradca podatkowy nr 08567

  Ma pani szansę otrzymać zwrot PIT, ale nie w ten sposób. Jeśli kwotę zasądzonego wynagrodzenia uprzenio opodatkowanego np w roku 2011 zwróciła Pani w np w 2013r, to w zeznaiu za 2013rok ujmuje Pani tą kwotę jako odliczenie od dochodu na podstwie art 26 ust 1 pkt5 UPIT. Takie niestety jest moje zdanie w tym względzie. Takie zasady się stosuje, ponieważ liczy sie data uzyskania dochodu bądź zwrotu tego dochodu. Gdyby Pani ten dochód zwróciła w 2011roku mogłaby Pani składać korektę za 2011 i żadać zwrotu nadpłaty.

  alaias skomentował/a odpowiedź 2014-02-14 18:51

  bardzo dziękuję za poświęcony czas i za odpowiedź :-) alaias11

  kancelariapodatkowatax@gmail.com

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-14 18:54 autor odpowiedzi: Lucyna Banaś doradca podatkowy nr 08567

  KWOTA ODLICZENIA (z tyt, zwrotu) PRZEKRACZAJACA KWOTĘ DOCHODU w roku zwrotu może być przz Panią odliczona w ciagu najbliższych kolejnych 5 lat, art 26 ust 7h UPIT

  kancelariapodatkowatax@gmail.com

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-04-30 15:31 przez konto usunięte

  Jak rozliczyć kwoty podatku?

  Z PIT-37 mam dopłatę np. 105 zł a w PIT-36L mam nadpłatę ok. 200 zł.
  Czy ja muszę zapłacić dopłatę 105 zł i czekać na zwrot nadpłaty? Czy też odbędzie się to automatycznie?

 • katarzyna.sikora10

  Dodano 2017-11-05 09:55 przez katarzyna.sikora10

  Zwrot podatku od stypendiów za 2016 i 2017 r.

  Witam, w roku 2016 odbywałam staż z PUP (Fundusz Pracy). Jakiś czas temu otrzymałam pismo z PUP infomujące, że nastąpiła zmiana przepisów dotyczących opodatkowania stypendiów. Stypendia otrzymane na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy w okresie od 1 stycznia 2016 r. do...

 • cencik

  Dodano 2013-09-19 19:58 przez cencik

  Odsetki od PIT-37

  W roku 2008 przeszłam na emeryturę. Za 2008 rok otrzymałam 2 PIT-y: z zakładu, w którym pracowałam i z ZUS. Urzędnik z ZUS pomylił się rozliczając podatek dochodowy, wykazał nadpłatę podatku. Teraz US kontrolując mój PIT z 2008 roku zażądał zwrotu  nadpłaty i obciążył  mnie  odsetkami za błąd urzędn...

 • janinab

  Dodano 2015-04-12 09:48 przez janinab

  Gdzie złożyć korektę do PIT-37?

  Rozliczyłam PIT-37 w US, pod który podlegam, następnie dostałam PIT-8C z banku o umorzeniu odsetek, ale wyslanym do innego US w moim mieście.Moje pytanie, w którym urzędzie mam złożyć korektę gdyż wiąże się to ze zwrotem podatku?

 • konto usunięte

  Dodano 2015-03-19 13:51 przez konto usunięte

  PIT-37. US zwrócił podatek w wysokości nieuwzględniającej złożonej korekty

  Witam,złożyłam zeznanie roczne PIT-37 28 lutego przez Internet, następnie jego korektę 16 marca w skarbówce (do tego dnia nie otrzymałam jeszcze zwrotu podatku). 19 marca otrzymałam zwrot podatku w wysokości z pierwszego rozliczenia a nie jego korekty. Czy czekać na wyrównanie z US czy zgłosić się z...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania