eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Który PIT trzeba wypełnić przy wpłacie zaliczki za podatek?


2013-11-14 21:16 autor: LuKa123

6 081 odsłon

Który PIT trzeba wypełnić przy wpłacie zaliczki za podatek?

Witam,

mam pytanie odnośnie części odpowiedzi do tematu: "Jak prawidłowo rozliczyć umowę o dzieło między osobami nie prowadzącymi działalności gospodarczej". Cyt. "Podatek należy rozliczyć wpłacając zaliczkę do 20. dnia następnego miesiąca po dokonaniu wypłaty".  

Mam pytanie odnośnie tego zdania, czy przy wpłacie zaliczki do urzędu trzeba wypełnić któryś z PIT-ów? Jeżeli tak, to który?

Z góry dziękuję za odpowiedź,

pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-11-14 21:26 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Nie, nie trzeba wysylac zadnego PITa d urzedu Skarbowego tylko zaplacic podatek.

    Na koniec roku pracodawca wypelnia PIT4R za pracownikow a nastepnie PIT11 dla kazdego pracownika.

    Oceń odpowiedź 2 2

    skomentuj | odpowiedz

  • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

    2013-11-14 21:44 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    Umowa o dzieło zawara między osobami fizycznymi  nie rodzi obowiązku płacenia zaliczek w ciągu roku. Takie umowy rozlicza się w rozliczeniu rocznym PIT-36,PPIT-37 w pozycji inne źródła. W załączeniu fragment interpretacji izby Skarbowej w Katowicach.
     ) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura – 30 grudnia 2009r.), uzupełnionym w dniu 05 lutego 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie właściwego naliczenia i odprowadzenia podatku dochodowego z tytułu zawartej z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej umowy o dzieło
     "
    umowa o dzieło zawarta pomiędzy osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej – jeżeli nie jest zawierana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czyli w warunkach spełniających definicję działalności określoną w wyżej powołanym art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i zawarcie takiej umowy jest skuteczne w świetle przepisów Kodeksu cywilnego – dla celów podatkowych stanowi przychód z innych źródeł, a co za tym idzie na osobie zlecającej wykonnie dzieła nie będą ciążyć obowiązki płatnika, tzn. nie będzie miała obowiązku obliczyć, pobrać i wpłacić zaliczki na podatek od umowy o dzieło na konto właściwego urzędu skarbowego, ani też nie będzie musiała sporządzić żadnej deklaracji (informacji) podatkowej. Obowiązek wpłaty zaliczki na podatek dochodowy od tej umowy w trakcie roku podatkowego nie będzie ciążyć również na wykonawcy dzieła. Dochód z tytułu takiej umowy wykazuje się dopiero w zeznaniu rocznym (PIT-36, w części D.1. w wierszu “inne źródła”), w którym to zsumuje się go z innymi dochodami i od łącznej kwoty obliczy należny podatek dochodowy.

    Podkreślić bowiem należy, iż żaden przepis prawa podatkowego nie zabrania zawierania umowy o dzieło pomiędzy osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Zatem, jeżeli odrębne przepisy czynią taką umowę skuteczną, to na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy dochód uzyskany w ramach tejże umowy opodatkować jako dochód uzyskany z innych źródeł."

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 8

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-14 21:45 autor odpowiedzi: LuKa123

    Czy jeżeli sama odprowadzam podatek, za wykonane dzieło, powiedzmy że miało to miejsce trzy razy w ciągu roku,  to na koniec roku muszę złożyć oba pity czy wystarczy tylko pit 11 ?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-15 13:26 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    Pit-11 można zastąpić Pitem-40 wówczas nie będzie już konieczności składania zeznania podatkowego za dany rok.

    Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Jak rozliczyć współpracę z freelancerem? Analiza przypadków

    Jak rozliczyć współpracę z freelancerem? Analiza przypadków

    Trwające coroczne terminy składania deklaracji podatkowych wymagają od firm współpracujących z freelancerami zwrócenia szczególnej uwagi na prawidłowe dokumentowanie i rozliczanie transakcji outsourcingowych. Jest to istotne dla zapewnienia ...

  • Podatek od wynagrodzenia pracownika z zagranicy

    Podatek od wynagrodzenia pracownika z zagranicy

    Wynagrodzenie pracownika z Czech, zatrudnionego na umowę o pracę w formie telepracy, który pracuje w swoim miejscu zamieszkania w Czechach, nie jest opodatkowane w Polsce. W efekcie polski pracodawca z tytułu wypłaty tego wynagrodzenia nie ...

  • Rozliczenie podatku od umowy o dzieło

    Rozliczenie podatku od umowy o dzieło

    Jedną z form zatrudniania pracowników jest umowa o dzieło. Kodeks cywilny reguluje warunki dotyczące zawierania takich umów. Podpisuje się ją w sytuacji, gdy praca ma prowadzić do osiągnięcia określonego efektu (materialnego lub ...

  • Jak wypełnić PIT-11 dla rodziny po śmierci pracownika?

    Jak wypełnić PIT-11 dla rodziny po śmierci pracownika?

    Ciąg znaków 9999999999 zamiast numeru PESEL oraz data urodzin 1 stycznia 1910 r. jako sposób na wypełnienie informacji podatkowej, do której przedsiębiorcy brakuje danych? Zdaniem fiskusa to nie jest dobra droga. Tak zdecydowała izba skarbowa ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania