eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Ulga meldunkowa dla obojga małzonkow


2008-04-20 09:07 autor: Beatka353

3 370 odsłon

Ulga meldunkowa dla obojga małzonkow

Witam.

W listopadzie 2007 roku nabylismy z mezem na zasadzie wspolnosci majatkowej małzenskiej mieszkanie od Spóldzielni mieszkaniowej, jest to odrebna własnosc. Teraz chcemy sprzedac to mieszkanie aby kupic dom w budowie. Czy oboje mozemy skorzystac z ulgi meldunkowej jesli tylko ja jestem tam zameldowana na pobyt stały od 2003 roku, nadmieniam iz maz nie ma prawa do innego lokalu.

Dom rowniez planujemy zakupic wspolnie. Przeczytałam interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie IS.I/2-4151/9/07 iz, wystarczy aby jedno z małzonkow było zameldowane na pobyt stały 12 miesiecy aby oboje mogli zkorzystac z ulgi, ale inne interpretacje mowia co innego. Prosze o odpowiedz.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI (pokaż wszystkie )

  • 2008-09-13 10:00 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Aby odpowiedzieć Ci na Twoje pytanie muszę wiedzieć jakie prawo do lokalu posiadałaś przed nabyciem prawa odrębnej własności. Czy było to spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Czy może nabyłaś własność w inny sposób?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-09-13 11:13 autor odpowiedzi: agamf

    Było to prawo lokatorskie, i dziękuję za udzielenie mi odpowiedzi na pokrewnym wątku. Zapytam jeszcze o podatek od udziału w gruncie, który nie wiąże US z lokalem.

    Nie jestem ekonomistą, ale rozumiem, że im wieksze mieszkanie tym większy udział w gruncie (etc), większy podatek. Jak uczciwie ustalić kwotę do opodatkowania. Przecież uwłaszczeniowych lokali będzie ok 900 tys, cześć z nich trafi na rynek wtórny. US ma zatem masę ludzi do opodatkowania, czy coś zmieniło się w tej kwesti? Może ktoś juz uiścił taki podatek. Moje mieszkanie to 35 m kawalerka, jakiego rzędu to kwota podatku od udziału w gruncie?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-09-13 12:26 autor odpowiedzi: konto usunięte

    W akcie notarialnym udział w gruncie powinnaś mieć oznaczony. Wartość nieruchomości musisz Ty podać. Jak ją określić - sprawa problemowa. Z tego co się orientuję najlepiej poprosić o wycenę rzeczoznawcę majątkowego. Jednak jak byś chciała zaoszczędzić na wycenie... Może jest możliwość dotarcia do sąsiadów i ktoś może już taką wycenę zlecił, albo zorientować się ile warte są grunty sąsiednie np.ceny ofertowe w ogłoszeniach. Może - ostatnio powszechnie urzędy gmin czy miast aktualizują opłaty roczne z tyt. użytkowania wieczystego gruntów. Jeśli grunty sąsiednie są w użytkowaniu wieczystym można zapytać sąsiadów jaką wartość gruntu określił w ich wypadku rzeczoznawca.

    Mimo wszytko należy podać wartość gruntu. US może ją zakwestionować i zaproponować inną. Jeśli się nie zgodzisz to US powołuje biegłego. Jeśli Twoja propozycja wartości różni się bodajże o więcej niż 33% wartości określonej przez biegłego, wtedy Ty ponosisz koszty wyceny. 33% to wartość duża, więc nie sądzę abyś aż tak się pomyliła przy określaniu swojej wartości nawet opierając się o ceny gruntów sąsiednich z ogłoszeń w prasie czy internecie.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-09-15 08:27 autor odpowiedzi: agamf

    Wycena gruntu w dzielnicy Warszawy gęsto zabudowanej blokowiskami od 30 lat? Tu nikt ziemi nie sprzedaje. Za skomplikowane to wszystko dla mnie, dlaczego urząd s. sam nie wylicza podatku? A moze wyliczy jesli nie wykażę się zajomością prawa, o którym NIKT nas nie poinformował i przez zwykłą dociekliwość zaczełam szukać odp. na inny temat!!!

    Czy można przyrównać koszt użytkowania wieczystego do wartosci gruntu na rynku?

    A podpisanie aktu odrębnej własnosci w styczniu 2009 uwolniloby nas od tego podatkuod udzialu w gruncie? :confused::confused::confused:

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-09-15 12:58 autor odpowiedzi: agamf

    Proszę jeszcze o pilną inf jakiego rzędu moze być to podatek( przynajmniej jakieś przyklady). Stoję przed decyzją podpisania umowy przedwstepnej zakupu docelowego mieszkania opierajac się na granicy zdolnosci kredytowej...muszę przygotowac się na dodatkowe koszty. tylko jakiego rzędu, bo w przypadku ,,zaoszczędzenia'' przy uldze meldunkowej to ogromne pieniadze, moze okazac się ze nie stac mnie na zakup.:(:(:(:eek:

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-09-15 16:49 autor odpowiedzi: konto usunięte

    "Czy można przyrównać koszt użytkowania wieczystego do wartosci gruntu na rynku?"

    Chodzi o to, że urząd miasta aktualizując opłatę roczną z tyt. użyt. wiecz. gruntów wysyła decyzje dla użytkowników wieczystych, w której to określona jest wartość gruntu, bo to ona jest podstawą do określenia tej opłaty. Zatem jak wcześniej napisałem warto spróbować zorientować się czy sąsiednie nieruchomości są w użytkowaniu wieczystym.

    A podpisanie aktu odrębnej własnosci w styczniu 2009 uwolniloby nas od tego podatkuod udzialu w gruncie?

    Niestety nie, dopiero sprzedaż po 5 latach. Dla mnie, ale i chyba dla wszystkich, podatek dochodowy od gruntu w tym wypadku wynika z "niedorobienia" ustawy, czy pośpiechu jej uchwalenia.

    Co do pomocy, jaka wysokość podatku dochodowego od gruntu, to niestety trudno mi coś na ten temat napisać.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-09-16 08:00 autor odpowiedzi: agamf

    Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Jeżeli ustalę ten podatek to podzielę sie moim przykładem dla orientacji zainteresowanych.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-09-16 08:25 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Cytuję, co napisał/a agamf

    Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Jeżeli ustalę ten podatek to podzielę sie moim przykładem dla orientacji zainteresowanych.

    Będziemy wdzięczni za taką pomoc. Obecnie bowiem mało kto wie jak to wycenić ...

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-09-17 18:38 autor odpowiedzi: agamf

    Co do wyceny podatku dochodowego od udziału w nieruchomosci wspólnej... nawet urzędniczka w US W-wa Wola w okienku informacyjnym o podaktach dochodowych odesłała mnie zdziwiona ( że chcę coś takiego zapłacić, po co?)do ekspertki piętro wyżej ( obecnie na lekarskim). najwięcej do tej pory wyjaśnień uzyskałam w Urzedzie Miasta. Trzeba znać przede wszystkim wartość udziału w nieruchomosci wspolnej( powinien to okreslać akt notarialny). Znalazłąm inf ze udzial to stosunek pow. użytkowej lokalu wraz z pomieszczeeniami przynależnymi do łącznej pow. użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.

    1. Powierchnię działki x nasz udział = liczba ,,naszych ''gruntów

    2. Opłata za użytkowanie wieczyste( znalazłam ją w wydruku m-cznym czynszu) x 12 m-cy= wartosć gruntu za metr kw.

    3. liczba ,,naszych'' gruntów x wartosc gruntu za m= podstawa opodatkowania 19% podatkiem doch.

    W moim przypadku wyszło ok 600zł.

    Uf. Jeśli jestem w błedzie to już się poddaję. Mam dość. Poczekam co jescze powie ,,ekspert'' US w poniedziałek.::cool: --->:eek:

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-09-17 19:30 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Coś nie pasuje mi w pkt 2. Opłata roczna za użytkowanie wieczyste w przypadku "mieszkaniówki" wynosi 1% od wartości gruntu i odnosi się do udziału. Opłata x 100 = wartość gruntu (udziału).

    Oczywiście dla celów podatkowych mogła by być to "wystarczająca" wartość.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-09-17 21:23 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Z drugiej strony, jeżeli pewien okres użytkowania wieczystego już minął, to dlaczego podatek miałby być naliczany od pełnej wartości udziału w gruncie. Pytań wiele - zobaczymy jaką metodę "klepnie" urząd skarbowy.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-09-18 11:18 autor odpowiedzi: agamf

    W Urzędzie Miasta znają dokładną kwotę wartosci gruntu, ja nie mialam szczęścia, urzędniczce nie chcialo się sprawdzić, więc poradzono mi skorzystać z kwoty użytkowania wieczystego( która jest wyliczana w oparciu o wartosc gruntu i proporcjonalnie do posiadanego udziału -zgodnie z inf MGR1).I tylko po to jest ona w tym wypadku potrzebna. Kwota podatku, po wymnożeniu 1% użyt x100 chyba przedstawia się bardziej wiarygodnie cenowo, w moim wypadku daje 14 400 zł. Z tego 19% to już 2700. Dam znać w poniedziałek po rozmowie z US.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

Strony: 1 2

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania