eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Opłata za śmieci. Jak zaksięgować?


2013-07-31 12:51 autor: asts1

12 338 odsłon

Opłata za śmieci. Jak zaksięgować?

Witam, 

Z jaką datą zaksięgować opłatę za śmieci zgodnie z nową ustawą skoro nie ma faktury VAT, tylko jest to opłata w formie samoopodatkowania. Opłatę za lipiec płacimy do 15 sierpnia. Czy do KPiR wpisywać z datą zapłaty czy z datą 31 lipca, bo opłata tego miesiąca dotyczy?

Pytanie zaktualizowano 2013-08-01 10:31

dziekuje,

ale mam jedna sprawe, normalnie przy obu metodach momentem poniesienia kosztu jest przeciez data wystawienia FV (bez wzgledu na przyjeta metode), ale tu nie ma FV. Czy sluszne bedzie po protu ksiegowanie pod data zaplaty ?

Pytanie zaktualizowano 2013-08-01 16:07

czyli reasumujac: wszystki faktury w KPIR przy metodzie kasowej ksieguje w dacie wystawienia FV bez wzgledu na date otzrymania i date zaplaty a oplate za smieci w dacie zaplaty.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-08-01 07:32 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Data księgowania w KPiR będzie uzależniona od stosowanej metody ujmowania kosztów. W metodzie ksaowej - dzięń zapłaty (15-08), w metodzie memoriałowej - okres którego koszt dotyczy (07-2013) - wtedy można zaksięgować 31-07-2013.

  Warto pamiętać, że stosując metodę kasową, na przełomie roku (grudzień styczeń) i tak musimy zastosować zasadę memoriałową (czyli koszt opłacony w styczniu ale dotyczący grudnia ująć do grudnia).

  Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-01 15:32 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Data faktury decyduje tylko w przypadkach gdy istniał obowiązek dokumentowania zdarzenia taką fakturą. W opisanym przypadku nie ma takiego obowiązku. Jeżeli przyjęto metodę kasową to księgowanie pod datą zapłaty bedzie prawdidłowe.

  Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • asts1

  Dodano 2013-07-22 21:05 przez asts1

  Odliczanie opłat za śmieci po nowemu

  Z jaka datą księgować opłaty za śmieci, skoro płatność przypada do 15. dnia kolejnego miesiąca (za lipiec płacimy do 15 sierpnia). Księgować z datą zapłaty czy z datą ostatniego dnia miesiąca, którego dotyczy zapłata? Nie jesten VAT-owcem i nie ma wystawionej faktury VAT, tylko samoopodatkowanie. Z ...

 • aga83

  Dodano 2013-07-11 07:43 przez aga83

  Odliczanie opłat za śmieci po nowemu

  Witam,
  Prowadzę działalność i od lipca płacę do gminy za śmieci. Na jakiej podstawie mam je wrzucić w koszty skoro nie mam faktury, tylko dowód opłaty. Składałam deklarację, która jest formą samoopodatkowania. Gmina nie wystawia faktury VAT, ani nakazów za śmieci. Czy kopia deklaracji wystarczy?

 • XYZ243

  Dodano 2013-10-08 14:25 przez XYZ243

  Opłata za wywóz śmieci

  W związku z rewolucją śmieciową nie otrzymuję teraz faktury za wywóz śmieci. Czy potwierdzenie zapłaty z rachunku bankowego mogę dać jako dowód wewnetrzny do KPiR?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-07-26 22:50 przez konto usunięte

  Jak zaksięgować ubezpieczenie auta w leasingu operacyjnym?

  Prowadzę jednoosobową DG, KPiR i jestem podatnikiem VAT, rozliczam się wg stawki liniowej 19%. Proszę o odpowiedź odnośnie zaksięgowania ubezpieczenia auta wziętego w leasing operacyjny. Ubezpieczającym jest lesingodawca, ale ja jako użytkownik poniosłam koszty ubezpieczenia. Proszę o odpowiedź:
  1. ...

 • asts1

  Dodano 2013-07-25 19:43 przez asts1

  Jak rozliczyć zakup kasy fiskalnej?

  Witam,
  Kupiełm kasę fiskalną, bo przekroczyłem przewidziany limit 20 tysięcy i nie jestem VAT-owcem, prowadzę KPiR i mam teraz pytanie: jak rozliczyć zakup kasy, gdy ubiegam się o zwrot 700 zł?
  Czy mam normalnie zaksięgować fakturę zakupu w kwocie brutto do KPiR? A co z tymi ze zwrotu 700 zł, czy je...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Jak księgować faktury za faktoring?

  Jak księgować faktury za faktoring?

  Na pierwszy rzut okaz rozliczenie usługi faktoringu może wydawać się banalnie proste. Fakturę od firmy faktoringowej wrzucamy w koszty i po sprawie. W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana, a jej rozwiązanie zależy w ...

 • Ujęcie duplikatu faktury kosztowej w kosztach podatkowych firmy

  Ujęcie duplikatu faktury kosztowej w kosztach podatkowych firmy

  Koszty podatkowe ujmuje się na podstawie dowodów potwierdzających ich poniesienie. Tymi są m.in. faktury wystawione przez dostawców i towarów i usług. Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca dysponuje jedynie duplikatem takiego dokumentu? Kiedy go ...

 • Zakup towarów handlowych na przełomie roku w księdze podatkowej

  Zakup towarów handlowych na przełomie roku w księdze podatkowej

  Przedsiębiorcy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną z reguły księgują koszty w dacie wystawienia dokumentu potwierdzającego poniesienie kosztu. Jest to z reguły data wystawienia faktury czy rachunku. Od ...

 • Jak rozliczyć w PIT i VAT odnalezione faktury kosztowe

  Jak rozliczyć w PIT i VAT odnalezione faktury kosztowe

  Porządkując samochód czy biuro, niejednokrotnie zdarza się przedsiębiorcom odnaleźć faktury kosztowe sprzed kilku miesięcy. Powstaje wówczas pytanie - czy można je jeszcze zaksięgować? Szkoda tracić szansę na obniżenie podatku ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania