eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Wyksięgowanie faktury z kosztów


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2013-04-23 09:42 autor: beatus57

12 183 odsłon

Wyksięgowanie faktury z kosztów

Witam!

Moje pytanie dotyczy najnowszych przepisów VAT-u. Nieopłaconą fakturę powinnam wyksięgować w kwocie netto dnia 10.04 (30 dni od daty płatności). Faktura została zapłacona 22.04.

Czy rzeczywiście muszę ją wyksięgować i ponownie zaksięgować? W praktyce - gdybym oddawała papiery do biura rachunkowego, to i tak robię to na koniec miesiąca, więc czy naprawdę trzeba robić jedną i drugą operację? I - gwoli upewnienia się - wyksięgowanie i zaksięgowanie robię "poleceniem księgowania".

Jeśli to jest faktura za towar, to robię to w kolumnie "zakup towarów i usług", a jeśli kosztowa - w "pozostałych wydatkach. Czy tak?

Dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-04-23 09:52 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

  Powyższe przepisy dotyczą podatku dochodowego i pomniejszenia kosztów.

  Poprzez dodanie do ustawy o PIT art. 24d nakłada się na przedsiębiorcę obowiązek dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieuregulowania kosztów w ciągu 30 dni od upływu terminu płatności. Krótko mówiąc: nie zapłaciłeś - nie możesz traktować zakupu jako koszt. A zatem nieopłacone w danym terminie zobowiązania (faktury, rachunki) nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu.

  Oznacza to, że przedsiębiorca otrzymując fakturę, tak jak dotychczas księguje ją w kosztach zgodnie z datą wystawienia (wyjątek media). Jeżeli jednak nie opłaci tej faktury w ciągu 30 dni od upływu terminu płatności ma obowiązek dokonania korekty kosztu.

  Ponadto ustawodawca w celu uniknięcia wydłużania terminów płatności określił, że należy dokonać korekty tych kosztów, które w ciągu 90 dni od dnia zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu (czyli zwykle daty wystawienia faktury) nie zostały opłacone - w tym wypadku bez względu na termin płatności.

  Podsumowując: kiedy korekta?
  “Na bieżąco”, czyli w miesiącu w którym upływa termin:

  • 30 dni od terminu płatności - jeżeli termin płatności krótszy niż 60 dni;
  • 90 dni od zaksięgowania do kosztów - jeżeli termin płatności powyżej 60 dni.

  Uwaga: zmiany dotyczą również zapłat częściowych!

  Jeżeli po korekcie nastąpi zapłata zobowiązania, przedsiębiorca, który je uregulował, może na nowo zwiększyć koszty uzyskania przychodów o kwotę zapłaconego zobowiązania.

  Na razie do momentu zmiany rozporządzenia o KPIR nie ma możliwości wyksiegowania kosztu z księgi. Tak więc my dokonujemy tego przy wyliczaniu zaliczki na podatek dochodowy.

  beatus57 skomentował/a odpowiedź 2013-04-23 10:23

  Dziękuję za szybką odpowiedź. To rozumiem, że nie dokonuję fizycznie wpisu do książki, korygując koszty, tylko uwzględniam tą korektę przy obliczaniu dochodu za dany miesiąc? czy dobrze to rozumiem? Generalnie nie płacę podatku dochodowego, bo odliczam straty i ulgi. Rozliczam się - tak naprawdę dopiero na koniec roku z podatku.

  Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania