eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Jak zaksięgować fakturę w świetle nowych przepisów o VAT ?


2013-02-20 15:08 autor: beatus57

35 129 odsłon

Jak zaksięgować fakturę w świetle nowych przepisów o VAT ?

Witam! Moje pytanie dotyczy faktury kosztowej, która jest wystawiona w miesiącu styczniu, a zapłacona w miesiącu lutym (faktura nie dotyczy mediów). Czy do kosztów księguję w styczniu, czy w lutym? Bo VAT rozliczam w lutym, jak zrozumiałam nowe przepisy.

I kiedy powinnam zaksięgować fakturę za otrzymany towar? Faktura jest wystawiona w styczniu, termin płatności przypada na luty, a ja zapłacę w marcu, np. ?

I - oczywiście - nie mam pojęcia jak mam księgować fakturę sprzedaży, jeśli została ona wystawiona w styczniu i zapłacona w lutym albo w marcu?

RATUNKU!!! Nie jestem księgową, staram się jak mogę, ale zawiłość sformułowań w przepisach mnie powala na kolana.

Pytanie zaktualizowano 2013-02-20 16:25

Dziękuję za szybką odpowiedź, ale pozostają drobne wątpliwości. Co do sformułowań uzytych przez Pana. Co to znaczy "miesiąc odbioru"? Towar mam u siebie od daty wystawienia faktury, czyli od tego samego miesiąca. Tylko płatność następuje w nastepnym miesiącu lub kolejnym. Czy to oznacza, że za odbór mam rozumieć miesiąc po zapłaceniu całości faktury? Czyli koszty w miesiącu wystawienia (sprzedaży), a vat - w miesiący zapłaty? To własnie są te określenia, które do mnie nie trafiają, niestety. jeśli można - bardzo serecznie proszę o odpowiedź

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-02-20 15:55 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

  Witam, co do zasady fakturę należy zaksięgować do kosztów w miesiącu wystawienia faktury natomiast VAT w miesiącu odbioru (wyjątek media - w terminie płatności). Nowe przepisy nie zmieniły jeszcze momentu powstania obowiązku podatkowego więc księguje się “po staremu”. Nowe przepisy dotyczą natomiast dokonywania pomniejszenia kosztów w przypadku kiedy faktura nie zostanie zapłacona w określonym przez ustawę terminie.

  Faktura sprzedaży jeżeli zasady ogólne to data wystawienia do VAT; data sprzedaży do przychodów.

  Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

  Oceń odpowiedź 0 15

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • waldi11

  Dodano 2013-02-19 17:09 przez waldi11

  Jak zaksięgować fakturę?

  Fakturę za firmowy telefon otrzymuję pod koniec miesiąca, a termin płatności mija w miesiącu następnym, w którym też dokonuję płatności.
  Proszę mi napisać czy ową fakturę księguję i wliczam w koszty uzyskania przychodu za miesiąc jej wystawienia, czy dopiero z datą dokonania płatności.
  Dziękuję i po...

 • shopping

  Dodano 2013-02-27 11:59 przez shopping

  Jak zaksięgować fakturę kosztową za 2012 rok, gdy wpływ do firmy był w 2013 roku?

  Witam,
  26 lutego dotarła do mnie faktura za usługę transportową świadczoną dla mojej firmy (data wystawienia i sprzedaży 10.01.2013). Usługa dotyczy listopada 2012 roku (pod fakturą są dołączone listy przewozowe z datą listopadową).
  Stary rok jest już zamknięty - co począć? Jak zaksięgować taką fakt...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-02-20 19:24 przez konto usunięte

  Kiedy mam ująć w kosztach?

  Kupuję towar do firmy, z której mam 45 dni terminu płatności. Kiedy towar wrzucić w koszty, tradycyjnie w miesiącu otrzymania czy dopiero kiedy dokonam zapłaty?

 • 1anna

  Dodano 2013-01-09 18:05 przez 1anna

  Jak prawidłowo zaksięgować - rozliczyć fakturę zakupu z poprzedniego miesiąca w PKPiR

  Mam często problem z dostarczeniem - otrzymaniem terminokoszty wo faktur zakupu w miesiącu zdarzenia podatkowego. Jak prawidłowo należy rozliczyć fakturę z poprzedniego miesiąca w PKPiR tj. jak ją wpisać, jak rozliczyć VAT-7, jak  PIT-5? Czy zakup jest w pełni kosztem? Czy są jakieś konsekwencje pra...

 • ewelina b

  Dodano 2013-07-07 23:51 przez ewelina b

  Korekta faktury za rachunek telefoniczny

  Witam,
  W czerwcu dostałam fakturę korygującą na minus za rachunek telefoniczny, data wystawienia jest też czerwcowa. Korekta dotyczy faktury z maja. Rozumiem, że VAT z tej korekty rozliczam w czerwcu, w dacie wystawienia, ale co z kosztem?
  Czy korektę księguję w dacie pierwotnej faktury i koryguję k...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania