eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Przychody a księgowanie od razu. Dlaczego koszty mogą zaczekać?


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2019-04-21 11:02 autor: rafal

1 069 odsłon

Przychody a księgowanie od razu. Dlaczego koszty mogą zaczekać?

Witam,

mam prośbę o pomoc. Nie wiem, czy we wszystkich biurach rachunkowych tak się dzieje, ale znam takie biuro, gdzie jak najszybciej księguje się faktury przychodowe, a gdy chodzi o faktury kosztowe, to nie ma takiej presji żeby niezwłocznie po otrzymaniu je księgować.

Podejrzewam, że to ma coś wspólnego z deklaracjami VAT, ale czy ktoś mógłby dokładniej wyjaśnić, dlaczego faktury kosztowe mogą poczekać, a faktury przychodowe nie?

Prośba o info

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-04-24 13:32 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Chodzi o to, aby nie zaniżać należności budżetowych. W VAT np. mamy na odliczenie podatku naliczonego (od zakupu) trzy okresy rozliczeniowe. W dochodowym co do zasady powinny być koszty również księgowane na bieżąco, niemniej spóźnienia w tym zakresie nie skutkują uszczupleniem należości budżetowych (zapłacone zostanie więcej podatku jak koszty będą później wykazane).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • PTG

  Dodano 2015-02-04 17:34 przez PTG

  Księgowanie faktur za imprezę turystyczną

  Jestem VAT-owcem na PKPiR. Od niedawna rozszerzyłem działaność o świadczenie usług turystycznych. W jakich księgach podatkowych należy ująć faktury przychodowe i kosztowe za imprezę turystyczną?Bardzo proszę o odpowiedź.Z góry dziękuję.

 • Dana10

  Dodano 2014-08-19 12:57 przez Dana10

  Czy wystawić fakturę wewnętrzną?

  Mam fakturę od dostawcy z USA. Na opisie jest nauka języka obcego biznesowego (uczę się języka przez internet). Wystawiono ją ze stawką 0%. Czy to traktować jako import usług i wystawić fakturę wewnętrzną?
  W Polsce nauka języka jest na stawce zw. więc i tak było by to bez VAT-u. Jestem na PKPiR i VA...

 • Laila

  Dodano 2019-03-01 10:03 przez Laila

  Czy mogę nie ujmować faktury kosztowej o niskiej wartości w KPiR?

  Otrzymałam w styczniu z opóźnieniem, fakturę za usługę z grudnia, po wysłaniu już deklaracji rozliczeniowych. Faktura jest bardzo niskiej wartości - 30 zł, czy muszę robić korekty i cofać się w czasie, czy mogę nie ujmować tej faktury VAT w ewidencji?Nieotrzymanie faktury było spowodowane winą przed...

 • wioric

  Dodano 2018-09-18 12:16 przez wioric

  Faktura korygująca

  Dzień dobry,mam fakturę korygującą kosztową z marca, co teraz? Mogę ją rozliczyć w tym miesiącu, czy muszę cofnąć się do marca?

 • sylwia-sz1

  Dodano 2018-06-05 10:35 przez sylwia-sz1

  Faktura korekta za grudzień 2017

  Mam pytanie dotyczące korygowania faktury przychodowej za ubiegły rok. Z jaką datą wystawić fakturę korektę przychodu za ubiegły rok grudzień 2017, jak ją księgować? Fakturę trzeba skorygować gdyż sprzedaż danego towaru nie mogła mieć miejsca. Z góry dziękuje za podpowiedź.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania