eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › ryczałt czy zasady ogólne?


2010-02-10 20:49 autor: danieltranz

2 840 odsłon

ryczałt czy zasady ogólne?

Co jest lepsze jak się prowadzi transport osób ryczałt czy zasady ogólne:confused:Prowadzę działalność na ryczałcie a chciałbym przejść na zasady ogólnych bo to chyba lepiej się opłaca w moim przypadku bo można sobie różne rzeczy odliczyć a na ryczałcie nic:( ale chyba oświadczenie składało się do 20 stycznia a czy jest możliwość w innym terminie składać takie oświadczenie? albo co trzeba zrobić żeby jeszcze na ten rok załapać się na zasady ogólne.?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2010-02-11 12:35 autor odpowiedzi: ZulkaM

  Dokładnie tak jak piszesz - przy transporcie bardziej opłacają się zasady ogólne z uwagi na duże koszty, ale termin zmiany formy opodatkowania niestety minął.

  żeby przejść na zasady ogólne w trakcie roku trzeba wykonać jakąś usługę wykluczającą z ryczałtu. Na 90 pozycji wykluczających, do twojej działalności pasuje mi tylko usługa reklamowa tzn. gdybyś przyjął jakąś reklamę na samochód, to w momencie otrzymania zapłaty za tą usługę wypadasz z ryczałtu. Zgłaszasz wtedy do US zmianę formy opodatkowania z uwagi na wykluczenie z ryczałtu.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2010-02-11 22:42 autor odpowiedzi: danieltranz

  Czyli jak będę miał reklamę płatną na busie to mogę w urzędzie zadeklarować że chcę przejść na zasady ogólne a dokładnie na podatek dochodowy według skali podatkowej 18% bo mój dochód na pewno nie przekroczy 85tys, czy może jak będę miał tą reklamę to będę musiał przejść na podatek liniowy 19%?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2010-02-11 23:33 autor odpowiedzi: ZulkaM

  Oczywiście w/g skali. Liniowy to tez pewna forma ryczałtu. I w Us zadeklarujesz "wypadniecie" z ryczałtu a nie chęć przejścia na zasady ogólne - to nie to samo.

  wtedy z automatu przechodzisz na zasady ogólne w/g skali.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2010-02-16 20:00 autor odpowiedzi: danieltranz

  Nasunęło mi się następne pytanie w związku z reklamą - czy zapłata za reklamę musi być jakaś określona minimalna kwota? i czy musi to być płacone miesiąc w miesiąc???żeby przejść na zasady ogólne, czy może mogę przyjąć reklamę na tylko1 miesiąc za np.50zł i czy wtedy też przechodzę automatycznie na zasady ogólne:confused:

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2010-02-16 22:58 autor odpowiedzi: ZulkaM

  Tak, pierwszy otrzymany przychód za reklamę umieszczoną na Środku trwałym firmy wyłącza cię z ryczałtu. I nie ważne czy ta reklama jest na 1 miesiąc czy 1 rok i ile za nią dostaniesz.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania