eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Kiedy opłaty korporacyjne są kosztami?


2017-06-14 13:27 autor: d_z

2 526 odsłon

Kiedy opłaty korporacyjne są kosztami?

Witam,

od marca prowadzę przewóz osób TAXI. Na początku działałem na własną rękę, lecz po kilku dniach stwierdziłem, że bez wstąpienia do korporacji zysku nie będzie. Wstąpiłem więc do zrzeszenia transportu prywatnego (korporacji taxi), działającej na podstawie ustawy o samorządzie zawodowym niektórych przedsiębiorców.

Zgodnie ze statutem, który przyjąłem do realizacji zobowiązany zostałem do wpłacenia wpisowego oraz do comiesięcznych wpłat na rzecz zrzeszenia. Wpłaty dokonywane są i dokumentowane w książeczce. Moje pytania brzmią:

1. Czy opłaty, które dokonuję czyli wpisowe oraz co miesięczne składki mogę zaliczyć w całości jako koszty, czy powinienem raczej zastosować się do art. 23 ust. 1 pkt 30 ppkt. b?
 
2. Jeżeli mogę zaliczyć składki jako koszty w całości, to czy mogę również zaksięgować w KPiR wpisowe i składki za ubiegłe miesiące, jeżeli jednak nie to w jaki sposób dokonać odliczenia tych 114 złotych wynikających z powyższego art.?

Z wyrazami szacunku,
Dariusz

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • bogusslowiok

    Dodano 2012-11-24 00:20 przez bogusslowiok

    Taxi osobowe, rozpoczęcie działalności w listopadzie 2012 r.

    Witam.
    Mam pytanie rozpocząłem działalność taxi osobowe w listopadzie 2012 r mam swój samochód czy muszę go ująć do działalności, nie odliczam kosztów jestem na ryczałcie ewidencjonowanym.
    Kiedy mogę wystąpić o zwrot części kosztów zakupu kasy taksometru fiskalnego do urzędu skarbowego?
    Pozdrawiam

  • aniao1989

    Dodano 2017-06-01 18:14 przez aniao1989

    Nadpłacone składki ZUS w PKPiR

    Witam,pracodawca zatrudniający pracowników opłacał składki chorobowe za siebie. Parę razy wypadł z chorobowego, bo nie opłacił składki na czas. Jednak w deklaracjach były te składki naliczone. ZUS zrobił korekty tych deklaracji, w których pracodawca wypadł z chorobowego i przysłali rozliczenie, że m...

  • aniao1989

    Dodano 2017-05-08 23:42 przez aniao1989

    Import towarów spoza Unii - procedura uproszczona, księgowanie i PKPiR

    Witam,jak zaksięgować import towarów objętych procedurą uproszczoną? Faktura od zagranicznego kontrahenta w euro przeliczona na zł po kursie z poprzedniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Zaksięgowana w PKPiR po dacie wystawienia faktury.PZC z agencji celnej z kwotami wylic...

  • Lfinda

    Dodano 2017-07-13 17:42 przez Lfinda

    Telefon kupiony na raty. Jak rozliczyć w KPiR?

    Witam,prowadzę KPiR. Kupiłam wraz z abonamentem telefony. Otrzymałam fakturę za telefony w wysokości 2000 zł netto. Czy wartość faktury za telefony mogę wliczyć do KUP w dniu otrzymania tejże faktury (jest to również dzień oddania telefonów do użytkowania) oraz odliczyć VAT?Co w przypadku faktur mie...

  • Halinka02

    Dodano 2017-07-13 08:28 przez Halinka02

    Nota obciążeniowa w KPiR. Jak zaksięgować?

    Wykonawca na budowie uszkodził szalunki firmy od której je dzierżawiliśmy i ta firma za te uszkodzenia obciążyła nas kwotą 5000 zł - wystawiła na fakturę VAT. Wykonawca na koniec pracy wystawił nam fakturę i my z tej faktury potrąciliśmy mu kwotę 5000 zł za te zniszczenia i wystawiliśmy mu notę obci...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania