eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Samochód w firmie. Jak odliczyć koszty?


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2017-01-02 00:34 autor: konto usunięte

3 000 odsłon

Samochód w firmie. Jak odliczyć koszty?

Witam,

problem jest następujący.

Prowadzę działalność gospodarczą, w której korzystam z samochodu do tej pory nie odliczałem żadnych kosztów, teraz doszedł do wniosku, że to bezsensu więc postanowiłem to zmienić.

W dowodzie rejestracyjnym głównym właścicielem jest mój ojciec, natomiast ja jestem wpisany jako współwłaściciel (50% ja i on) z samochodu korzystam tylko ja w związku z działalnością.

Pytania:

1). Czy muszę gdzieś zgłaszać chęć odliczania kosztów? Nie chcę włączać samochodu do majątku firmy i go amortyzować, chcę jedynie odliczać koszty paliwa i innych rzeczy więc pytanie kolejne.

2). Jakie koszty mogę odliczać ubezpieczenie, paliwo, naprawy?

3). Co muszę prowadzić? Rozumiem, że jedynie prostą ewidencję, gdzie będzie marka pojazdu, trasa, cel podróży, ilość przejechanych kilometrów pomnożona przez mnożnik 0,83... i wynik jaki mi wyjdzie na koniec miesiąca będzie kwotą jaką będę mógł odliczyć?

4). Jeśli przykładowo w styczniu z mnożnika wyjdzie mi odliczenie 1000 zł, a fakturę będę miał na 500 zł to czy te 500 zł "niewykorzystane" będę mógł wykorzystać w miesiącu następnym? Kiedy przykładowo będzie jakaś naprawa?

5). Jeśli nie wrzucam samochodu fizycznie w majątek firmy w momencie jego sprzedaży po prostu przestaje prowadzić ewidencje i nie muszę płacić żadnych podatków od tego?

Dziękuje z góry. Jeszcze raz zaznaczam, samochód prywatny, który jest wykorzystywany w firmie jestem jego współwłaścicielem nie głównym, ale jedynym użytkownikiem.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-01-02 09:09 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Limit kilometrówki liczymy narastająco dla roku. Część niewykorzystana limitu może być rozliczona w następnych miesiącach. Faktu wykorzystywania prywatnego samochodu w firmie nigdzie nie zgłaszamy
  Oprócz ewidencji przebiegu należy prowadzić zestawienie wydatków na samochód.
  Przy sprzedaży niestety sprawa nie jest prosta. http://www.podatki.egospodarka.pl/134460,Sprzedaz-prywatnego-samochodu-osobowego-z-podatkiem-od-firmy,1,69,1.html

  Samaran

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2017-01-06 21:41

  Czyli rozumiem, że zgodnie z przelicznikiem jaki mi wyjdzie z km mogę odliczyć wszystkie koszta zwiazane z eksploatacja? Zakup paliwa, żarówek, płynów, oleju etc? No i druga sprawa, czy w księdze do ewidencji musi być przebieg wpisywany? Bo mam w Subiekt GT w Rachmistrzu możliwość prowadzenia takiej księgi, ale tam nie ma nigdzie nie można wpisać obecnego przebiegu.

  Samaran

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2017-01-13 23:07

  Może ktoś odpowiedzieć jak jest z tym przebiegiem? Kupiłem dzisiaj nawet zeszyt do ewidencji, ale tam nie ma żadnej rubryki aby wpisywać stan licznika.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania