eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy przedsiębiorca na KPiR ma obowiązek okazania wyciągów bankowych?


2016-10-31 23:45 autor: bobob

12 473 odsłon

Czy przedsiębiorca na KPiR ma obowiązek okazania wyciągów bankowych?

Spotkałem się z takim twierdzeniem, iż przedsiębiorca na KPiR nie ma obowiązku udostępniania wyciągów bankowych do rozliczenia w biurze rachunkowym choćby były tam przychody oraz koszty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, że może ale nie musi ich ujawniać przed biurem podatkowym, z którym ma podpisaną umowę o prowadzenie rozliczeń jego działalności przed urzędami. Że nie ma obowiązku rozliczania bankowego konta firmowego na KPiR?

Wydaje mi się to dziwne, ale proszę o wypowiedź EKSPERTÓW.

Pytanie zaktualizowano 2016-11-01 00:01

Nie musi ujawniać konta firmowego ponieważ to jego osobista sprawa-tak usłyszałem.Jeśli można jakąś podstawę prawną za tak lub nie...

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-11-01 10:43 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe (§ 12 ust. 3 rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir). Oprócz faktur i rachunków są nimi inne dowody stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej, o ile spełniają wymagania niezbędne dla uznania za dowód księgowy.

    Jednym z dokumentów spełniających te wymagania jest dowód opłat bankowych – wyciąg bankowy (§ 13 pkt 4 rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir). A zatem wszelkie opłaty bankowe należy ująć w pkpir na podstawie wyciągu bankowego.

    Jeżeli więc poniósł pan koszty, które chce Pan ująć jako koszty uzyskania przychodu, a nie ma innego dokumentu spełniającego wymogi dowodu księgowego, powinien Pan dostarczyć swojej księgowej wyciąg bankowy.

    Nie ma Pan jednak obowiązku dostarczać wyciągów bankowych do biura rachunkowego, ponieważ żaden przepis nie nakłada na Pana takiego obowiązku. Pana działalność gospodarcza jest tożsama z Pana osobą, nie jest to jakiś odrębny podmiot, więc może Pan dysponować rachunkiem w celach prywatnych i np. dokonywać bardzo osobistych zakupów płacąc przelewem, albo z innych przyczyn nie chcieć ujawniać obcym osobom wszystkich transakcji dokonywanych z rachunku.

    Podstawa prawna: rozporządzenie ministra finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. 2014 poz. 1037)

    bobob skomentował/a odpowiedź 2016-11-01 19:48

    OK serdecznie dziękuję. Ale... Jeśli chodzi o koszty to sprawa oczywista - najwyżej zapłaci wyższy podatek - jego sprawa. Jeśli przedsiębiorca na KPIR ma odsetki na koncie firmowym to bank powinien pobrać podatek Belki przy rozliczeniu miesięcznym - nie wiem czy to załatwia sprawę do końca - czy też trzeba to ująć w KPIR . A teraz co w przypadku np. dodatnich różnic kursowych przy PKPIR - czy też przedsiębiorca może to zataić tłumacząc że jest to jego sprawa osobista - czy te wyciągi które dokumentują jego przychód a zatem zwiększają PIT musi dostarczyć do rozliczenia lub rozliczyć podatek w inny sposób ?

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-11-01 21:53 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Oczywiście nie można zatajać przychodów. Dokumentem księgowym, na podstawie którego różnice kursowe ujmuje się w KPiR, jest dowód wewnętrzny. Wyciąg bankowy jest dowodem księgowym i moim zdaniem na jego podstawie należy księgować przychody z odsetek. Pytał Pan, czy ma Pan obowiązek okazania wyciągu bankowego w biurze rachunkowym. Nie ma takiego obowiązku, czasami może jednak zaistnieć taka potrzeba jeśli w danym miesiącu powstanie przychód, do którego nie ma innego dowodu i nie można utworzyć dowodu wewnętrznego.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-11-02 05:55 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Mhm - dodam też, że w przypadku odsetek na koncie firmowym co do zasady bank nie pobiera podatku Belki - należy je doliczyć do przychodów z działalności gospodarczej.

    bobob skomentował/a odpowiedź 2016-11-02 17:42

    SERDECZNIE PAŃSTWU DZIĘKUJĘ.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-03-19 22:59 przez konto usunięte

    Czy opłaty bankowe też mogę wrzucić w koszty?

    Prowadzę działalność na KPiR od lutego na zasadach ogólnych. Czy opłaty bankowe za prowadzenie rachunku firmowego również mogę ująć w kosztach?

  • andgold

    Dodano 2016-04-06 13:34 przez andgold

    Jak odliczyć koszty uzyskania przychodu?

    Witam,dopiero rozpoczynam działalność gospodarczą i mam problem z zastosowaniem odliczania kosztów przychodu w rozliczaniu na zasadach ogólnych. Mam księgę przychodów -rozchodów i nie wiem, czy w rozliczaniu dochodu na zasadach ogólnych mogę wpisać koszt uzyskania przychodu w stałej kwocie 111,25 mi...

  • księgowa1234

    Dodano 2014-01-23 21:58 przez księgowa1234

    Koszty Uzyskania Przychodu odliczone w miesiącu następnym

    Czy mogę Koszty Uzyskania Przychodu odliczyć w miesiącu następnym? Chodzi głównie o fakturę korektę zmniejszającą (kosztowa), która zwiększy podatek w tym miesiącu. Czy można ją przerzucić na następny miesiąc wpisując datę otrzymania dokumentu w następnym miesiącu? Rozliczenie jest w PKPiR, podatek ...

  • ewitkaa

    Dodano 2013-12-29 19:27 przez ewitkaa

    Z jaką datą mam zaksięgować fakturę VAT zakupu?

    Z jaką datą mam zaksięgować fakturę VAT zakupu w KPiR oraz ewidencji sprzedaży VAT, która została wystawiona z datą sprzedaży 1.12.2013 r., a opłacona przelewem dnia 09.12.2013 r. z datą wystawienia, sprzedaży czy zapłaty?

  • konto usunięte

    Dodano 2014-02-18 00:55 przez konto usunięte

    Koszty uzyskania przychodów przed rozpoczęciem działności

    Zamierzam otworzyć własną dzialność gospodarczą polegającą na sprzedaży w internecie. Zamierzam rozliczać się na zasadach ogólnych prowadząc KPiR. Chciałabym zakupić część towaru handlowego przed rozpoczęciem działalności.
    Czy wystarczy mi paragon czy zakup muszę mieć potwierdzony fakturą (pomimo, ż...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania