eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy osoba prowadząca uprawę warzyw i zarejestrowana w KRUS, to osoba prywatna?


2016-09-19 08:51 autor: karo33

1 928 odsłon

Czy osoba prowadząca uprawę warzyw i zarejestrowana w KRUS, to osoba prywatna?

Witam!

Wystawiam fakture VAT osobie, prowadzącej uprawę warzyw pieczarków, zarejestrowanej na KRUS-ie. Mam problem bo nie wiem, czy zakwalifikować ją do osób prywatnych, czy osób posiadających działalność?

Ja mam działalność gospodarczą na zasadach ogólnych i nie posiadam kasy fiskalnej, ponieważ nie przekroczyłem 20 tys. zł obrotu, ale jeśli wyżej wymienoną osobę zaliczę do osób prywatnych, to wtedy przekroczę limit obrotu i będę musiał posiadać kasę fiskalną.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-09-19 21:52 autor odpowiedzi: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

  Witam.

  Po tym, czy osoba podlega pod KRUS czy ZUS nie da się jednoznacznie określić, czy jest przedsiębiorcą, czy też nie. Jeżeli kwota należnego podatku dochodowego z działalności gospodarczej za 2015 r. nie przekroczyła 3204 zł, to przedsiębiorca może być ubezpieczony w KRUS. Czy ten rolnik nie może poinformować Pana jaki jest Jego status? W przypadku, gdy wartość sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych przekroczy w danym roku limit 20 000 zł, traci Pan prawo do zwolnienia z kasy i istotne jest, żeby nie przegapił Pan terminu na jej wprowadzenie, aby nie stracić prawa do ulgi, która wynosi  90% wartości kasy, nie więcej jednak niż 700 zł.

  doradca podatkowy

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Energy

  Dodano 2015-04-30 16:19 przez Energy

  Młody przedsiębiorca. Czy mogę normalnie wystawiać fakturę VAT?

  Założyłem niedawno firmę, kod PKD 46.90.z na zasadach ogólnych, płace normalnie składki ZUS.Moje pytanie: czy mogę normalnie wystawiać fakturę VAT?

 • pacio

  Dodano 2014-10-26 09:10 przez pacio

  Kasa fiskalna po przekroczeniu 20 odbiorców

  Prowadzę działalność gospodarczą od 15 lat i w listopadzie przekroczyłem liczbę 20 odbiorców poz. 34 rozporządzenia od zwolnień z kasy fiskalnej. Moje pytanie: od kiedy muszę zacząć prowadzić kasę fiskalną? Do tej pory wystawiałem wszystkim faktury VAT (są to usługi hydrauliczne u klientów indywidua...

 • magda8783

  Dodano 2014-02-17 14:25 przez magda8783

  Faktura VAT marża a kasa fiskalna

  Witam
  prowadzę dziłalnośc gospodarczą dotyczącą sprzedaży maszyn rolniczych, wystawiam faktury VAT marża i od marca muszę wystawiać również paragony. Proszę o odpowiedź, jak ma wyglądać paragon?
  Czy kwota na paragonie i fakturze ma być taka sama, czy na paragonie ma zostać doliczony do kwoty 23% VAT...

 • kw147

  Dodano 2018-11-10 19:13 przez kw147

  Kiedy auto na fakturę VAT, a kiedy na faktura VAT marża?

  Witam,prowadzę działalność usługową związaną z transportem ciężarowym. Dopisałem do tej działalności wpis o handel autami używanymi. Mój księgowy upiera się, że jeżeli kupiłem auto z Francji na fakturę marżę i tu chcę je później sprzedać to wystawiam fakturę VAT 23%, ale jest to w sumie dość stratne...

 • VAT a faktura za media

  Dodano 2015-03-11 17:13 przez VAT a faktura za media

  Kasa fiskalna a najem w ramach działalności gospodarczej

  Witam serdecznie, prowadzę księgowość w kancelarii notarialnej. W ramach tej działalności wynajmujemy też lokale na cele mieszkalne. Stosuję zasady ogólne - stawka 19%.Czy od 1 marca 2015 roku muszę mieć kasę fiskalną? Wszystkim najemcom wystawiam fakturę VAT za czynsz? Wydaje mi się, że nie, ale wo...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania