eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Nie-VATowiec sprzedający usługi opodatkowane VAT a pracodawca VAT-owiec


2016-07-12 00:34 autor: JagJagger

4 026 odsłon

Nie-VATowiec sprzedający usługi opodatkowane VAT a pracodawca VAT-owiec

Witam,

napotkałam ostatnio na pewien problem i nie potrafię sobie z nim poradzić.
Jestem lekarzem (z reguły zwolniony z VAT-u) i dotychczas wykonywałam usługi w przedmiotach leczniczych funkcjonujących na tych samych zasadach. Obecnie zaczęłam świadczyć usługi w gabinecie kosmetycznym (VAT-owiec), wykonuje zabiegi medycyny estetycznej.

Przy wystawieniu pierwszego rachunku nastąpił problem, iż okazało się, że prowizja którą pobiera gabinet stanowi obecnie ten sam koszt co muszą odprowadzić VAT. Oczywiście to nie jest dla nich korzystne (VAT odprowadzają od całości usługi, mi płacą ileś tam % tej sumy, zostaje im zero).

Zatem proponowali mi odwrotny sposób rozliczania (ja wystawiam rachunek kliencie jak usługa medyczna, a oni fakturę za to, że korzystam z ich gabienetu). Dla mnie to problem, iż według mojego rozumowania musiałabym wystawiać paragon z kasy fiskalnej, a to mi się nie opłaca. 

Oprócz tego dowiedziałam się że zabiegi medycyny estetycznej muszą być opodatkowane VAT, iż nie jest to usługa medyczna, która nie jest w rozumieniu ustawy leczeniem lub profilaktyką.

Pytanie mam następujące:

1). Czy jako nie-VAT-owiec mogę wystawić w gabinecie fakturę? (czy nie mogą sobie od rachunku odliczyć VAT-u?) Czy może nawet ze względu na to ze mnie o to proszą lub, że zabieg należy opodatkować jestem do tego zmuszona?

2). Czy w związku z tym staję się VAT-owcem z racji tego, że te zabiegi są opodatkowane? Nadal wykonuję zabiegi nieopodatkowane w innych placówkach. Czy może to źle rozumiem i dotyczy to tylko gabinetu a nie mnie jako podwykonawce? Czy muszę złożyć wniosek VAT-R? Jeżeli tak, to jak na tej podstawie mogę nadal się rozliczać z usług nieopodatkowanych?

A jeżeli nie muszę to czy wystawiając fakturę VAT dla pracodawcy nadal rozliczam się tak jak dotychczas? (podatek od kwoty obrotu, 19%?)

3). Powtarzając ostatnie pytanie. Czy nadal mogę rozliczyć się jak dotychczas z tych usług (podatek od kwoty obrotu, 19%) a gabinecie wystawić fakturę żeby oni mogli się z VAT rozliczyć?

4). Czy gabinet, odprowadzając VAT od całości usługi nie może mój rachunek/fakturę uwzględnić jako uzyskanie kosztu przychodów i z tej racji mieć problem z głowy (opłacalne rozliczanie)?

Nigdy nie miałam do czynienia z VAT-em i na razie sama prowadziłam KPiR, i wszystko dobrze mi szło.

Proszę o pilną pomoc.
Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-07-12 08:30 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  1. Nie-VAT-owiec może wystawić fakturę niemniej bez VAT. Skoro korzystamy ze zwolnienia, nie naliczamy tego podatku od sprzedaży. W efekcie nabywca nie odliczy tego podatku (bo sprzedawca go nie naliczył).

  2. Skoro te usługi są opodatkowane co do zasady stawką podstawową, to sprzedawca powinien do nich naliczyć VAT. Może Pani tutaj jednak skorzystać ze zwolnienia z uwagi na obroty (do limitu 150 tys. zł rocznie). Jeżeli od razu chce Pani tutaj „płacić” VAT, to należy złożyć druk VAT-R. W zakresie usług dla placówek medycznych nic się nie zmienia - nadal są to usługi zwolnione z VAT.

  Komplikują się jednak rozliczenia ze skarbówką. Trzeba bowiem zaprowadzić odpowiednie ewidencje na potrzeby VAT-u, składać deklaracje i płacić ten podatek do urzędu skarbowego.

  3. Odpowiedź wyżej.

  4. Gabinet odliczy VAT z faktury zakupu od Pani, a wartość netto wrzuci w koszty.

  JagJagger skomentował/a odpowiedź 2016-07-12 14:19

  Dziękuję bardzo za szybką odpowiedz! Czyli dobrze rozumująć, mając mniejszy obrót a usługi podlegające VAT nie muszę się rejestrować jako płatnik, i nie muszę się rozliczać z VAT (czyli nadal rozliczam się tak jak dotychczas na moje usługi zwolnione z VAT). Muszę jednak na te usługi które są opodatkowane 23% wystawić fakturę z VAT i ewidencjonować kupno i sprzedaż towarów i usług. Czyli dla mnie się prawie nic nie zmienia z rozliczeniem faktycznym, a dla gabinetu jest to korzyść. Dobrze zrozumiałam?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • aw2402

  Dodano 2019-08-06 11:12 przez aw2402

  Rolnik ryczałtowy prowadzący działalność gospodarczą

  Dzień dobry, chciałabym się zapytać czy rolnik ryczałtowy prowadzący działalność gospodarczą i korzystający ze zwolnienia jako rolnik ryczałtowy ma prawo pozostać rolnikiem ryczałtowym zwolnionym z podatku VAT. Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą zarejestrował się jako czynny podatnik VAT ...

 • lolekk

  Dodano 2016-08-29 13:00 przez lolekk

  Zakładanie firmy, VAT i sprzedaż

  Witam serdecznie,założyłem firmę zajmującą się montażem systemów cctv i zrobić prosty sklep, na którym mógł sprzedawać poszczególne przedmioty związane z tym świadczeniem usług. Moje pytanie jest takie jak od tego zacząć. Firmę już zarejestrowałem muszę iść do urzędu skarbowego. Czy ktoś mógłby poda...

 • bercik781

  Dodano 2020-06-17 07:53 przez bercik781

  Rozpoczęcie turystycznej DG, rozliczanie VAT

  Witam, chcę otworzyć wypożyczalnię kajaków, w związku z tym mam kilka wątpliwości na temat VAT. Będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza, na którą zamierzam uzyskać dofinansowanie. 
  1. Czy w takiej formie DG będę płatnikiem VAT?  2. Czy mogę odliczyć VAT od zakupionego sprzętu (kajaki, wiosła,...

 • stach0226

  Dodano 2016-05-12 07:57 przez stach0226

  Jak rozliczyć VAT?

  Witam serdecznie, 
  założyłem firmę 9 maja, a więc całkiem niedawno. Jestem płatnikiem VAT. Wystawiłem klientowi fakturę w tym było 23% doliczonego VAT. Klient odpisał, co następuje: "Jako nowa firma jest Pan zwolniony z VAT do obrotu, nawet w przypadku bycia aktywnym podatnikiem VAT. Zwolnienie podm...

 • patycha

  Dodano 2013-11-26 12:39 przez patycha

  Czy mogę wystawić fakturę VAT za cały miesiąc listopad?

  Witam,
  czy jeżeli nie jestem VAT-owcem a muszę wystawić fakturę VAT za okres całego listopada 2013 r., to czy wystarczy, że dam informację na składanym do US druku VAT-R, że utraciłam zwolnienie z VAT-u w dniu 01.11.2013 (chociaż jak to wolne dni to chyba od 04.11) i że od dzisiaj, tj. 26.11.2013r....

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania