eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Import samochodów używanych z Niemiec a wystawianie faktury VAT 23% w Polsce


2016-04-23 16:46 autor: gerard007

14 197 odsłon

Import samochodów używanych z Niemiec a wystawianie faktury VAT 23% w Polsce

Drodzy Eksperci :)

Mam kilka pytań, na które nigdzie nie mogę uzyskać spójnej odpowiedzi, mianowicie:

Prowadzę firmę oraz mam tzw NIP EU. Chcę zacząć sprowadzać auta używane z zagranicy z tym, że będę musiał wystawiać na nie fakturę VAT 23% w Polsce. Jak wygląda cała taka procedura? Powiedzmy, że mam auto w Niemczech za 10 000 euro netto, 19 000 euro brutto.

Jak wygląda cała procedura podatków aby wystawić finalnie na takie auto fakturę VAT 23% w Polsce. Będę bardzo wdzięczny za pomoc w tej kwestii.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-04-24 16:56 autor odpowiedzi: gerard007

  Znacie Panowie i Panie odpowiedz na moje pytanie? Sam niestety nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-04-25 07:07 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Ale w czym problem? Sprowadzamy samochód z zagranicy w cenie netto w ramach WNT (czyli naliczamy i odliczamy VAT od takiego zakupu). W zależności od tego, czy jest to samochód osobowy czy ciężarowy - opłacamy akcyzę, która powiększa wartość netto tego pojazdu w zakresie rozliczenia WNT. Jak samochód rejestrujemy, składamy VAT-23 i płacimy podatek należny VAT z tego tytułu w ciągu 14 dni do urzedu skarbowego, który następnie odliczamy w deklaracji VAT.
  Przy sprzedaży naliczamy 23% podatku na fakturze i tyle ;).
  Ps. - radzę sprzedawać bez rejestracji - jeżeli bowiem będą to auta "osobowe", organ podatkowy może próbować kwestionować prawo do pełnego odliczenia VAT przy ich zakupie (jeżeli zakup i sprzedaż będą odbywać się w różnych miesiącach).

  gerard007 skomentował/a odpowiedź 2016-04-25 12:33

  Dziękuje Panu za odpowiedz i pomoc. Żeby wszytko było jasne mógłby Pan zrobić przykładowe obliczenie. NP. Kupuje auto w Niemczech za 10 000 EUR Netto (akcyza wynosi np 5000zł). Na ile musiałbym wystawić FV23% netto/brutto aby wyjść na przysłowiowe zero? Wtedy będę mieć już całkowitą jasność sytuacji :)

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-04-26 10:03 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  załóżmy kurs 4,2
  10 000 x 4.2 = 42 000 zł - tyle trzeba zapłacić sprzedawcy
  plus akcyza 5 000 zł - a więc samochód osobowy = 47 000 zł - dochodzą też opłaty krajowe związane ze sprowadzaniem samochodu z zagranicy - nie będę się w nie zagłębiał. - to koszty zakupu
  Zakładamy że zakup następuje w ramach WNT
  rozliczamy zatem tą transakcję: 47 000 x 23% = 10 810 zł VAT-u, ale podatek ten będzie neutralny - wykazujemy go bowiem zarówno po stronie podatku należnego jak i naliczonego.
  VAT należny, który trzeba odprowadzić do urzędu, powstanie na etapie sprzedaży samochodu. Jak sprzeda Pan auto po kosztach czyli za 47 000 zł netto, to faktura musi opiewać na wartość brutto 57 810 zł - gdzie VAT trzeba w pełni oddać do urzędu. Podatku dochodowego (przy opodatkowaniu dochodu) nie będzie, jako że cena sprzedaży jest równa poniesionym kosztom.
  Jeżeli Pan taki pojazd będzie rejestrował w Polsce, to niejako do przodu trzeba też wskazaną kwotę VAT wpłacić fiskusowi i złożyć VAT-23. Niemniej docelowo wpłatę tę Pan odzyska poprzez deklarację VAT. Nie będę się tutaj zagłębiał - księgowa będzie wiedzieć o co chodzi.

  Jeżeli samochód zostanie kupiony na fakturę VAT marża bądź umowę kupna sprzedaży, albo od podmiotu korzystającego ze zwolnienia z VAT, będącego odpowiednikiem naszego zwolnienia z uwagi na obroty, samochód taki będzie można sprzedać z opodatkowaniem jedynie marży (księgowa będzie wiedzieć o co chodzi).

  gerard007 skomentował/a odpowiedź 2016-05-03 19:42

  Dziękuje Panu za wyczerpującą odpowiedz. Zatem przywożąc auto z Niemiec po cenie netto podatek reguluje dopiero przy sprzedaży. Nie muszę od razu opłacać vatu którego nie opłaciłem w Niemczech?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ec84

  Dodano 2016-04-27 13:17 przez ec84

  Jak z podatkiem VAT przy zakupie samochodu ze Szwajcarii?

  Witam,mam pytanie odnośnie sprowadzanych samochodów ze Szwajcarii. Firma handlowa kupiła powypadkowy samochód w Szwajcarii i na teren Polski przywiozła lawetą. Z dokumentów wynika, że opłacili tylko akcyzę. Jeszcze się nie zdecydowałam na zakup, ale wiem, że otrzymam fakturę VAT, więc jak wygląda sp...

 • MaxR

  Dodano 2017-11-25 22:06 przez MaxR

  Sprzedaż aut sprowadzanych ze Szwajcarii

  Witam serdecznie, prowadzę jednoosobą działalność gospodarczą jestem płatnikiem VAT posiadam NIP UE.Chciałbym rozszerzyć swoją działaność o sprzedaż używanych aut sprowadzanych ze Szwajcarii. Nurtuje mnie jednak pytanie jaką fakturę będę musiał wystawić kupującemu? Czy musi to być faktura VAT 23%. c...

 • konto usunięte

  Dodano 2017-10-03 21:15 przez konto usunięte

  Sprowadzanie aut ze Szwajcarii jako firma jednoosobowa

  Witam,
  chciałbym zacząć sprowadzać używane samochody ze Szwajcarii. Posiadam firmę jednoosobowa, więc rozumiem, że muszę jedynie dopisać w PKD odpowiedni numer.
  Mam jednak niejasność jak rozliczać VAT. Wyczytałem ze po sprowadzeniu auta do Polski muszę zapłacić VAT 23%, czyli licząc kupiłem auto za...

 • Mateusz 666

  Dodano 2017-07-18 09:21 przez Mateusz 666

  Jeśli założyłbym firmę handlującą używanymi samochodami to muszę wystawiać faktury?

  Chciałbym założyć firmę, kupuję samochód na umowę kupna-sprzedaży, naprawiam go i sprzedaję. Na jaki dokument będę sprzedawał? Ewentualnie co z VAT-em? Przecież nie odliczę go, bo kupuję na umowę kupna-sprzedaży.

 • piotrus01

  Dodano 2017-07-28 12:28 przez piotrus01

  Podatek VAT a handel za granicą. Ile wyniesie stawka VAT?

  Witam,chciałbym rozpocząć handel towarem za granicę (Niemcy). Jak to wygląda z podatkiem VAT? Moja firma i firma odbiorcy będą miały NIP EU. Kupując towar w Polsce, kupuję za cenę brutto czy do dalszej odsprzedaży kupuje po cenie netto na zerowym VACIE?Natomiast wystawiając fakturę, to jaką stawkę V...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania