eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Prośba o pomoc w wyliczeniu należnego podatku


2016-04-16 00:29 autor: Zielony w temacie

2 517 odsłon

Prośba o pomoc w wyliczeniu należnego podatku

Witam,

postaram się w miarę zwięźle przedstawić problem...
11 czy 12 stycznia założyłem jednoosobową działalność - niestety takie czasy. We wniosku CEIDG wskazałem, że będę płacił kwartalnie 8,5% ryczałt.

22.01 otrzymałem przelew 6220 zł
9.02 przelałem na ubezpieczenia społeczne 119,45 zł
9.02 przelałem na ubezpieczenia zdrowotne 288,95 zł

24.02 otrzymałem przelew 3360 zł
29.02 przelałem na ubezpieczenia społeczne 176,33 zł
29.02 przelałem na ubezpieczenia zdrowotne 288,95 zł

22.03 otrzymałem przelew 3680 zł
6.04 przeleje na ubezpieczenia społeczne 176,33 zł
6.04 przeleje na ubezpieczenia zdrowotne 288,95 zł

Prosiłbym o pomoc w "łopatologiczny" wytłumaczeniu/wyliczeniu należnego podatku tak bym mógł to zrozumieć i w przyszłości czynić to samodzielnie (chodzi mi głownie o mętlik w mojej głowie dotyczący tego - które i kiedy opłacone składki społeczno-zdrowotne można odliczyć w danym miesiącu czy kwartale a kiedy tego zrobić nie można - (chyba ma to jakiś związek z datą przelewy np. składki za luty płacone np 9.03 nie mogą być odliczone od podatku za luty - nie rozumiem tego zupełnie!!!)?

Jakie mam możliwości opłacenia podatku w przypadku zablokowanego konta bankowego w skutek przedawnienia dowodu osobistego? Czy można już rozliczać się w dowolnym US.

A w przyszłości - po odblokowaniu konta - jakiego "śmiesznego" skrótu powinienem użyć w przelewie internetowym - chodzi oczywiście o skrót - odpowiednik dla ryczałtu kwartalnego?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc kompetentnych Osób

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-04-25 06:55 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  co do zasady nie jest istotne to, kiedy został otrzymany przelew a kiedy zakończyła się usługa - rozumiem bowiem, że te są rozliczane za okresy rozliczeniowe. Przychód powstaje ostatniego dnia takiego okresu rozliczeniowego. Czyli dla przykładu jeżeli usługa została wykonana w styczniu, zaś przelew otrzymano np. w lutym, to przychód i tak powstaje w styczniu.
  Co do składek - dokładnie - nie można ich zapłacić wcześniej, niż zostały zapłacone. Czyli jeżeli składki za styczeń płacimy w lutym, to dopiero w lutym możemy je odliczyć.
  Składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe odejmujemy od uzyskanego przychodu (nie odliczamy tutaj ewentualnych składek na Fundusz Pracy, jeżeli są one płacone). Po tym odliczeniu dokonujemy wyliczenia podatku i następnie odliczamy składki na ubezpieczenie zdrowotne, ale w wysokości 7,75% podstawy ich naliczenia. Szczegóły tutaj: http://www.firma.egospodarka.pl/niezbednik-firmowy/Skladki-ubezpieczeniowe-dzialalnosc-gospodarcza.html
  tytuł przelewu to PPE i podajemy miesiąc bądź kwartał, za który ryczałt jest należny.
  Do wyliczeń należnego podatku można używać naszego kalkulatora: http://www.podatki.egospodarka.pl/kalkulator/ryczalt-ewidencjonowany-zaliczka-na-podatek
  Można dokonać wpłaty na konto w banku czy nawet na poczcie - nie musi to być stricte przelew. Na chwilę obecną jest chyba z 50 "doświadczalnych" urzędów bez rejonizacji. Co do zasady ta wciąż obowiązuje. Podatki proszę zatem wpłacać do tego urzędu, który jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania