eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › sprzedaż internetowa - przedmiotowe zwolnienie z kasy a odbior osobisty


2009-05-02 17:52 autor: takazaba

5 596 odsłon

sprzedaż internetowa - przedmiotowe zwolnienie z kasy a odbior osobisty

Witam.

Zgodnie z 37pkt. załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z kasy fiskalnej dostawa towarów w systemie wysyłkowym (z pewnymi wyjątkami) jest zwolniona z ewidencji przy pomocy kas o ile zapłata nastąpiła na konto bankowe i jest prowadzona odpowiednia szczegółowa ewidencja. Zastanawia mnie sytuacja, gdy klient zapłacić za towar przelewem na rachunek, ale chce go odebrac osobiscie. Z rozporzadzenia właściwie mogę wywnioskować, że takie zdarzenie nie jest zwolnione z ewidencji (choć wydaje mi się, że niektórzy stosują takie praktyki). Jak w takiej sytuacji liczyć limit obrotów do zwolnienia podmiotowego z kasy? Całość obrotów, czy też można tylko obroty z odbiorow osobistych? Obawiam się niestety, że odpowiedź będzie na moją niekorzyść, ale wolę się upewnić, że nie ma nadziei :) Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedzi.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-05-04 12:58 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Niestety wiadomości mam złe

    Są to dwa niezależne zwolnienia. Co to oznacza. Podatnik może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego - czyli gdy jego sprzedaż nie przekroczy na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej 40 tys. zł (lub 20 tys. zł w pierwszym roku). Bierzemy tutaj pod uwagę ogół tej sprzedaży.

    Może również skorzystać ze zwolnienia z uwagi na rodzaj wykonywanych czynności (czyli na podstawie załącznika do rozporządzenia) - tzw. zwolnienia przedmitowe.

    Co prawda ustawodawca przewidział także zwolnienie, zgodnie z którym jeżeli sprzedaż przedmiotowo zwolniona z tego obowiązku przekracza 70% ogółu sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych, to kasy fiskalnej mieć nie trzeba, ale - i tu niemiła niespodzianka - dotyczy to jedynie czynności określonych w pozycji 1-33 załącznika do rozporządzenia.

    W poście wskazano, że tutaj mamy do czynienia z czynnościami określonymi w pozycji 37 załącznika.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-05-04 13:24 autor odpowiedzi: takazaba

    Tak właśnie podejrzewałam.. Szkoda, będę zmuszona pozbawic klientów możliwości odbioru osobistego. Dziękuje za odpowiedź.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-07-29 12:16 autor odpowiedzi: konto usunięte

    czyli jak to należy rozumieć, prowadząc działalność wysyłkową i korzystając ze zwolnienia posiadania kasy fiskalnej nie mogę realizować odbiorów osobistych?? nawet jezeli klient wplaci przelewem i po prostu przyjdzie po towar??

    no i jak jest z tą kasą fiskalną przy wysyłkowej dzialalności ?? nie trzeba miec nigdy , czy jak się przekroczy próg jakiś to już trzeba ?? bo ja tego nie rozumiem :////

    acha...o co chodzi z tą szczegółową ewidencją ??

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2010-01-06 23:08 autor odpowiedzi: JayChyl

    Przyłączę się do tematu.

    A mianowicie w twoim przypadku będziesz miał obowiązek posiadania i rejestrowania na niej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

    Jest różnica pomiędzy zwolnieniami podmiotowymi a przedmiotowymi.

    Zwolnienia podmiotowe dotyczą wyłącznie tych podatników, którzy nie mieli obowiązku stosowania kas fiskalnych w latach poprzednich (§ 3 ust. 6).

    Zwolnień tych nie stosuje się więc do:

    - podatników, którzy przed 1 stycznia 2009 r. utracili prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia;

    - podatników, w odniesieniu do których przepisy obowiązujące przed dniem wejścia w życie ww. rozporządzenia przewidywały powstanie obowiązku ewidencjonowania oraz określały termin rozpoczęcia ewidencjonowania po dniu 31 grudnia 2008 r.

    I tak samo jest w tym roku tj 2010.

    Inna sprawa ma się ze zwolnieniami przedmiotowymi.

    Zwolnienia przedmiotowe z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących dotyczą ściśle określonych czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.

    Do dnia 31 grudnia 2008 r. (do tej pory tj 2010r. nic się nie zmieniło, czyli zwolnienia nadal obowiązują) bez względu na wysokość obrotu i bez względu na to, czy podatnik stosuje już kasy do ewidencjonowania innych czynności – zwolniona z ewidencjonowania jest sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

    Czynności zwolnione które Ty wykonujesz wskazuje punkt 37 załącznika.

    Reasumując, jeżeli sprzedajesz towar osobie fizycznej nieprowadzącej działalności i następuje wysyłka za pomocą kuriera/poczty a wpłata dokonywana jest przez klienta na konto lub pocztą to takiej sprzedaży nie ma obowiązku ewidencjonować na kasie fiskalnej. Jeżeli klient preferuje odbiór osobisty i zapłaci gotówką - to masz obowiązek ewidencjonowania takiej transakcji na kasie fiskalnej.

    Oczywiście są też pewne wyłączenia, nawet jeżeli sprzedajesz w formie wysyłkowej tj:

    "Zwolnień z ewidencjonowania, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów:

    - do podatników prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego;

    - przy świadczeniu usług przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w samochodowej komunikacji, z wyjątkiem przewozów, o których mowa w poz. 6 i 7 załącznika do rozporządzenia;

    - przy świadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami;

    - przy dostawie: silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3);

    - przy dostawie:

    ---- sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten, (ex PKWiU 32),

    ---- sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego, (ex PKWiU 33.40.3);

    - przy dostawie wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których sprzedaż nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art.113 ust.1 i 9 ustawy o VAT,

    - przy dostawie nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży;

    - przy dostawie wyrobów przeznaczonych do użycia, oferowanych na sprzedaż lub używanych jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, bez względu na symbol PKWiU;

    - przy dostawie wyrobów tytoniowych (PKWiU 16.00), napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, bez względu na symbol PKWiU, z wyjątkiem dostaw towarów, o których mowa w poz. 43 załącznika do rozporządzenia (posiłków i towarów na pokładach samolotów).

    Sprostowanie:

    Czyli reasumując: Sprzedajesz sobie w sklepie internetowym przykładowo biżuterię ze złota, ale i np. swetry bawełniane. Sprzedaż biżuterii ze złota na rzecz osob fiz. nieprow. dział. gosp. masz obowiązek ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Sprzedając w ten sam sposób sweter bawełniany nie musisz ewidencjonować sprzedaży takiego przedmiotu na kasie.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-11-08 07:59 autor odpowiedzi: tix

    Żaden z "ekspertów" nie odpowiedział takiejzabie czy na podstawie załącznika do rozporządzenia punkt 37 może:

    1) Sprzedać towar (np. serwis aukcyjny, sklep internetowy)
    2) Przyjąć za  niego należność za pośrednictwem banku lub przekazu pocztowego

    3) Wydać go kupującemu osobiście.

    Ja ekspertem nie jestem, ale wydaje mi się, że czytać potrafię, a dla tych co nie potrafią to zacytuję omawiany punkt:
    "Świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła".

    Moja interpretacja:
    Na temat wysyłki nie ma tu ani słowa, więc przyjąć na konto i wydać osobiście można.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-11-12 15:26 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Jaychyl udzielił odpowiedzi ;)

    Poza tym tix nie ten przepis przytoczyłeś. Twój dotyczy usług (prawdopodobnie dlatego, że w trakcie omawiania powyższej sprawy mieliśmy inne rozporządzenie), a wątek rozbija się o sprzedaz towarów (obecnie pozycja 36). Tutaj dostawa ma następować w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania