eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Spis z natury w szczegółach


2015-11-10 12:59 autor: eluch

1 830 odsłon

Spis z natury w szczegółach

Witam,

chciałabym uzyskać informację na temat spisu z natury przy rozpoczynaniu działalności. Czytałam o zasadach przeprowadzania spisu, ale w szczegółach spotykam się z różnymi interpretacjami. Chciałabym wprowadzić materiały potrzebne do wyrobu kartek okolicznościowych, grafik, gadżetów tudzież biżuterii. Posiadam m.in. takie towary, które zakupowałam wcześniej lub które otrzymałam od kogoś - na niektóre nie mam dowodów zakupu, inne są częściowo zużyte.

1). Czy spis z natury powinien być podwójny tj.: obejmować listę materiałów, na które posiadam dowody zakupu oraz drugą nieudokumentowaną takimi dowodami? Czy w przypadku tych nieudokumentowanych ceny miałabym oszacować czy zostawić spis bez wyceny?

2). Jak potraktować zużyte częściowo materiały, np. preparaty, farby, pocięte arkusze, flamastry kreślarskie itp.?

Moje wątpliwości zbudziły się w oparciu o przykładowe interpretacje:

IPTPB1/415-188/14-4/KO interpretacja indywidualna: Przepisy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych nie przewidują natomiast możliwości ustalenia wartości towarów handlowych lub materiałów w cenach rynkowych - w przypadku braku możliwości ustalenia cen zakupu lub nabycia. Gdyby intencją ustawodawcy, była możliwość zastosowania w takiej sytuacji § 29 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, wskazałby to wyraźnie, tak jak uczynił to, np. w odniesieniu do ustalenia wartości początkowej środków trwałych w art. 22g ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

PD/415-5/07 postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego: Z art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 20.11.1998 r, o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (jednolity tekst: Dz. U. z 2000 r. nr 144, poz. 930 z późn. zm.) wynika możliwość wyboru wyceny towarów i innych składników objętych spisem z natury. I tak, podatnik może wycenić towary i inne składniki majątku objęte spisem według cen zakupu albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu, a także gdy nie jest możliwe ustalenie ceny zakupu.

ITPB1/415-870/HD: Reasumując, materiały zużywane w toku świadczonych usług należy ująć w podatkowej księgi przychodów i rozchodów - „Zakup towarów handlowych i materiałów według cen zakupu”. Materiały podlegają ujęciu w całości - zatem bez względu na to, czy dane opakowanie kosmetyku jest pełne, czy też częściowo zużyte - w spisie z natury (nie według procentowego oszacowania ich zawartości. -->  tutaj chodziło o remanent końcowy).

Dodam jeszcze, że chciałabym się rozliczać ryczałtowo.

dziękuję za odpowiedź

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zamknięcie roku podatkowego - o tym przedsiębiorca powinien pamiętać

  Zamknięcie roku podatkowego - o tym przedsiębiorca powinien pamiętać

  Koniec roku podatkowego wiąże się m.in. z koniecznością złożenia do Urzędu Skarbowego zeznania rocznego. Przedtem przedsiębiorca powinien jednak pamiętać też o innych czynnościach związanych z prowadzeniem księgowości swojej firmy ...

 • Likwidacja firmy w podatku dochodowym od osób fizycznych

  Likwidacja firmy w podatku dochodowym od osób fizycznych

  Likwidacja działalności gospodarczej z perspektywy podatkowej wiąże się z wieloma konsekwencjami wynikającymi z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnicy mają obowiązek prawidłowego rozliczenia się z fiskusem ...

 • Likwidacja firmy: "wycena" majątku w PIT

  Likwidacja firmy: "wycena" majątku w PIT

  Podatnik likwidujący działalność gospodarczą musi sporządzić wykaz składników majątku posiadanych na dzień likwidacji. W wykazie tym należy podać m.in. wydatki poniesione na ich nabycie czy wartość początkową i dokonane odpisy ...

 • Przedsiębiorco! Obniż podatek na koniec roku

  Przedsiębiorco! Obniż podatek na koniec roku

  Koniec roku to szczególnie gorący czas dla przedsiębiorców oraz księgowych. Eksperci z firmy inFakt przedstawiają praktyczny przewodnik po tematach, o których koniecznie w tym czasie należy pamiętać.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania